24 Nisan 2018
 • BIST 110.059
 • Altın 175,012
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • Isparta 19 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 24 °C

Özal, Demirel ve Gül siyaset içinden değil mi?

Özal, Demirel ve Gül siyaset içinden değil mi?
Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, 'siyaset üstü cumhurbaşkanı adayı' arayışı ve söylemlerine tepki gösterdi.

AK Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Basın Kulübü'nde cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Muhalefetin 'siyaset üstü' cumhurbaşkanı adayı arayışı ve söylemlerini eleştiren Bilgiç, Celal Bayar, İsmet İnönü, Demirel, Özel ve Gül'ü hatırlatarak "onlar siyaset içinden gelmiyor muydu?' diye sordu. Bilgiç, şu açıklamalarda bulundu:

MİLLİ İRADE KİTLENDİĞİ GÜNLERE ŞAHİT OLDUK

İlk kez milletimiz tarafından cumhurbaşkanı kendi iradeleriyle seçilecek. Bugüne kadar cumhurbaşkanlığı seçimleri parlemantoda oluyordu. Orada milli iradenin kitlendiği ve bazı güçlerin milli iradeyi teslim aldığına şahit olduk. Özgür irade ile halkın seçmesi önemli. 1960 ihtilalinden sonra parlamentodaki Cumhurbaşkanlığı seçimini çok iyi okumak ve anlamak lazım. Gençler, ve o dönemde yaşamayanlar o tarihleri bilmiyor. 2007’de Anayasa Mahkemesi 367 diye bir şey icat etti. Muhalefet partileri de meclisten kaçtılar ve seçimin önüne geçtiler. AK Parti, MHP’nin de iştirakiyle Sayın Abdullah Gül’ün seçilmesinin yolunu açtı.

SİYASET DIŞINDAN GELENLERE BİR BAKIN

Biz her zaman milli irade başımızın tacı demişsizdir. Demokrasinin temel ilkelerinden birisi sandık. Milletin Cumhurbaşkanını seçemeyeceğini seslendiren bir ruhun meselesidir Sayın Erdoğan’ın seçilip, seçilemeyeceği. Siyaset dışında olmayı cumhurbaşkanlığı olmayı bir nitelik olarak değerlendiremezsiniz. Bu yanlış bir kabuldür. Sayın İnönü, Sayın Bayar siyasetin içerisinden gelmiyor muydu? Özal ve Demirel ile Gül siyasetin içerisinden gelmiyor muydu? O gün bunlara bakılmıyordu. Çatı adayına siyaset üstü deniyor. Siyasetin dışından gelen Cumhurbaşkanlarına bir göz atmak lazım. En son Sayın Ahmet Necdet Sezer'i orada siyasi bir tavır sergilemedi mi? Cumhurbaşkanlığı resepsiyonlarında katılımcılar aranarak eşlerinin başlarının açık olup olmadığı soruluyordu. Bu ideolojik ve siyasi bir davranış değil miydi? Yeni Türkiye’de bu ülkeyi ve milleti hem içeride hem de dışarıda temsil eden bir Cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. 2023, 2053, 2071 hedefleri bu ülkede konuldu. Cumhurbaşkanının altındaki başbakan ve bakanlar kuruluyla da uyumlu çalışması görülmesi lazım. Sayın Sezer cdöneminde 3^lü koalsiyon döneminde anayasa kitapçığı fırlatıldı. Bu ülkede br gecede insanalr servetlerinin yarısını kaybettiler. Merkez Bankası kasaları gece yarısı operasyonlarla açılarak birilerine peşkeş çekildi. Bankalar hortumlandı. Bunlar siyasi süreçler değil miydi? Siz yasalar çıkartıyorsunuz bunlar cumhurbaşkanından dönüyor. Yürütme ve yasama kuşatma altına alınmaya çalışılıyor. Biz bunları yakın zamanda gördük ve yaşadık. Bir taraftanRRecep Tayyip Erdoğan’dan bahsediyorsunuz. Sayın Erdoğan bu ülkede 12 yıldır başbakan. Tüm dönüşümlerin ve reformların altındaki imzanın sahibi. Saygın bir Türkiye diyebiliyorsanız bunun mimarı başbakanımız ve 12. Cumhurbaşkanı adayı Sayın Erdoğan’dır. Bugün ulaştırmadaki reformlar, bölünmüş yollar, demiryolları, havaalanları, yeni üniversitelerden bahsediyoruz.

MİLLETİN SEÇTİĞİ FARKLI OLACAKTIR

Meclis içerisinde cumhurbaşkanının seçilmesi önündeki engeller yüzünden siz millete başvurmak zorunda kaldınız. Millete yüzünüzü dönmek zorunda kaldınız. Milletin seçtiği cumhurbaşkanı diğerlerinden farklı olarak bir figür olarak duracaktır. Sayın başbakanımız yarı başkanlık sisteminden vazgeçtiğini açıkladı. Sayın başbakanımız cumhurbaşkanı olduğu takdirde anayasanın verdiği yetkileri kullanacağını söylüyor. Bugün Türkiye’deki 12 yıllık dönüşümün hepsinin altında Sayın başbakanımızın imzası var. Bir demokratikleşme süreci. 12 Eylül Referandumu. O gün bu işe karşı çıkan pek çok kimse bugün o günkü getirilen haklardan faydalanıyor. Askeri vesayet sistemi değiştirildi. YÖK’te dahi askeri personel vardı. Bu kaldırıldı. Bu ülkeyi bölmüşlerdi. Ceza infaz kanununda değişiklikler yapıldı. Çözüm süreci başlatıldı. 12 Eylül referandumunun temelinde milletin devlet için var olduğu ifade ediliyordu. İlk defa devletin millet için var olduğu sistemi getirildi. Millete güvenmiyorlardı Cumhurbaşkanı seçilmesi için. Şimdi seçilme yaşı 25‘e indirildi. Bunu başbakan yaptı. Siyasi partilere devlet yardımlarının oranlarında değişiklikler yapıldı. Beldelerde teşkilat kurma zorunluluğu vardı. Bu kaldırıldı. Bilgi edinme yasası kuruldu. Milli Güvenlik Kurulu’na sivil bir genel sekreter atanıyor. Darbecilere zırh getiren yasada değişiklik yapıldı. Bugün 12 Eylül darbesi yapan darbecilerle bugün mahkemelerde hesaplaşılır hale gelindi. Bugün 1,5 yıla yakın bir süredir şehit haberi almıyoruz. Bugün bunlardan nemalananlar bunlara da karşı çıkıyor. Aynı zihniyet yeniden iş başında. Aynı zihniyet vesayet sisteminde cumhurbaşkanlığı seçimi yürütmeye çalışıyor.

DEMOKRAT PARTİ'NİN DEVAMI AK PARTİ'DİR

Demokrat Parti misyonunun Türkiye’de devamı şuanda Ak Parti’dir. Çünkü Demokrat Parti, demokrasinin içerisinden geldi. Vesayetlere başkaldırdı. Bu mücadeleyi yapan Türkiye’de AK Parti’dir. Demokrat Parti bu ülkenin toplumsal refahı ve kalkınması için müthiş hamleler yaptı. Tüm bu dönüşümü sağlayan AK Parti’dir. DP’nin mirasçısı AK Parti’dir. Gezi olaylarında bir furya kopartıldı. DP döneminde de Menderes’i İstanbul Üniversitesi’nde üniversiteli gençleri, kıyma makinelerinde kıyma yapmakla itham ediyorlardı. Yüzde 50 oy almış partiye siz meşrusunuz diyorlardı. Şimdi aynı durum AK Parti’ye yapılıyor.

TEMELİ OLMAYAN ÇATI ADAYDIR

Ekmeleddin bey temeli olmayan bir çatının adayıdır. CHP ve MHP’nin ortak gösterdiği bir adaydır. Ne söyleyebilirim ki? Şuarada 9 gün kaldı. Milletimiz 9 gün sonra sözünü söyleyecek. Ekmeleddin Bey, Ekmel Abi rahmetli Emin amcanın Damadır.  Kuzenim Füsun ablanın da eşidir. 1971’de evlendiler. 40 yılı aşkın süredir yakinen tanıdığım ve sevdiğim iyi bir insandır. Böyle olmak cumhurbaşkanı olma noktasında siyasetin dışından gelmek ve yeterlilik olarak ben bunu değerlendirmiyorum. İslam Örgütü genel sekreterliğine seçilmiş ve başbakanımız onu desteklemiştir. Bunlar önemlidir. Ama bunların hiçbir tanesi cumhurbaşkanı seçilmesi için yeterli bir kriter değildir. Seçim kampanyalarını takip etmeye çalışıyoruz. Nasıl bir Türkiye hayaline ilişkin duyabildiğiniz bir şey var mı? Biz yeni Türkiye hayalini ortaya koyabiliyoruz. Ama onun dışında başka bir ses gelmiyor. Bugün CHP’nin tabanda çektiği her sıkıntı, milletten kabul görmemsinin sebebi doğru bir reçete ve doğruyla gidememektedir. Bugün maalesef Türkiye’de güçlü bir muhalefet eksikliği var. Bu iş tutmadı da tutmaz da.

CHP tutuyor çatı noktasında İslami referansı olan bir adayla ortaya çıkıyor. CHP içerisinde çıkardığı adaya tabanında ciddi tavır var. MHP’de de aynı durum var. Böyle olunca tek aday var havasında seçim süreci gidiyor.  Yarı başkanlık sisteminin doğru olacağı noktasında düşünceler var. Ama biz tavrımızı başkasına göre ayarlamıyoruz. Millet için doğru olan ne ise tavrımızı millet ve doğru olan için ayarlıyoruz.

AK PARTİ KURUMSAL BİR YAPIDIR

AK Parti bir iktidar partisi. Başbakanı da cumhurbaşkanlığına gidiyor. AK Parti kurumsal bir yapıdır ve milyonlarca üyesi vardır. Her seçimde oy oranlarını yükselterek iktidar olarak sandıktan çıkmıştır. Biz bir dava partisiyiz. Davamız güçlü ve büyük Türkiye. Dünyada söz sahibi, bölgesinde, İslam ve Türk dünyasında lider bir ülkeyi idealinden bahsediyoruz. Bu bağlamda hedefler doğrultusunda partiyi götürebilecek, parti içerisinde çok arkadaşımız var. Bunlardan bir tanesi cumhurbaşkanlığı sürecinden sonra atanarak göreve başlar. O da 2023, 2071 hedeflerine ara vermeden devam ettirilir. Yukarıdan cumhurbaşkanının da bu sürece katkı vereceğine inanıyorum. Türkiye’de yapılmak ve uygulanmak istenen Haçlı seferlerine asla fırsat vermeyecek bir başbakan ortaya çıkacaktır."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Belediyeleri alacağız07 Nisan 2018 Cumartesi 14:49
 • OHAL’de yapılacak seçim adil olmaz26 Mart 2018 Pazartesi 09:52
 • ‘Isparta’nın demirden ağaçlara mı ihtiyacı var?’24 Mart 2018 Cumartesi 10:30
 • Isparta’nın 2023 hedefleri belirleniyor24 Mart 2018 Cumartesi 09:15
 • Yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz20 Mart 2018 Salı 11:30
 • Zabun, ‘CHP kafasını anlamak mümkün değil’19 Mart 2018 Pazartesi 10:59
 • Perinçek Isparta’dan meydan okudu12 Mart 2018 Pazartesi 11:35
 • 18 bin kadın kolları mensubu hedefimiz var05 Mart 2018 Pazartesi 11:20
 • Bu dava İslam’ın davasıdır05 Mart 2018 Pazartesi 09:45
 • %60+1’lerin üzerinde oyla yürüyecek insanlarız05 Mart 2018 Pazartesi 09:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim