16 Haziran 2019
  • BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • Isparta 18 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 28 °C

‘Özel hükümler çıktığından beri neredeyse Eğirdir’de yaşamak yasak’

‘Özel hükümler çıktığından beri neredeyse Eğirdir’de yaşamak yasak’
‘Özel hükümler çıktığından beri neredeyse Eğirdir’de yaşamak yasak’

Eğirdir Gölü Özel Hükümleri değerlendirme toplantısına katılan Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, Özel Hükümlerden dolayı ilçeye adeta bir çivi bile çakamadıklarını ifade ederek "Bu özel hükümler çıktığından beri neredeyse Eğirdir’de yaşamak yasak. Masa başında oturup bunları yazmak, ceza yazmak çok kolay, önemli olan Eğirdir için somut adımlar atılması” dedi. Şengöl, Eğirdir Gölü’nün su kodunun 919.00 metreden 917.00 metreye çekilmesi konusunda bir öneri sundu.
 
Türkiye'nin yüzölçümü bakımından dördüncü, içme suyu rezervi bakımından ikinci sırada yer alan Eğirdir Gölü'nün mevcut su kalitesinin korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için havzadaki her türlü faaliyetin düzenlenmesi amacıyla gerekli hukuki ve teknik esasları içeren "Eğirdir Gölü Özel Hükümleri"nin revize edilmesi konusu görüşüldü. Önceki gün Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM) toplantı salonunda gerçekleştirilen Eğirdir Gölü Özel Hükümleri Değerlendirme toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü. Kaymakam Abdullah Akdaş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Belediye Başkanı Ömer Şengöl, Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Biyolog Can Akdemir ve Çevre Yüksek Mühendisi Ayşe Budak, Isparta Tarım ve Orman İl Müdürü Enver Murat Dolunay, Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Şakir Çınar, Esnaf Odası Başkanı Murat Yalkın, Ak Parti Eğirdir İlçe Belediye Başkan Aday Adayı Veli Gök, Eğirdir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Uğur Turgut, İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdür Vekili Mehmet Sel, İl Özel İdaresi İmar ve Kent Müdürü Mehmet Uçan ile diğer kamu kurum temsilcileri katıldı.
AKDAŞ: SOSYAL MEDYADA FARKLI BİLGİLER DOLAŞIYOR
                Eğirdir Gölü Özel Hükümleri Değerlendirme toplantısında bir konuşma yapan Kaymakam Abdullah Akdaş, şunları söyledi: “Eğirdir Gölü Özel Hükümler konusunda çeşitli spekülasyonlar, farklı yorumlar, farklı bilgiler sosyal medyada dolaşıyor. Zaman zaman bizim üstlerimiz, siyaset mekanizmasındakiler bizlere sorular yönetiyorlar. Nedir, ne değildir? diye, özel hükümler ilan edilmiş, kesinleşmiş. Özel Hükmü hazırlayanlar ile biz herkesin fikrini aldık. Eğirdir için bir tane itiraz aldık. En son olarak Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (SAREM)'nün bir yatırımı Eğirdir Gölü Özel Hükümlerine takıldı. Yaklaşık 14 milyon liralık yatırım. Bu nedenden dolayı iptal edildi. Ödeneğin bir kısmı farklı illere tahsis edildi. Göl ve çevresinde yapılması planlanan bazı yatırımlar konusunda da yatırımcılarımız tereddüt  içerisine giriyor. Örneğin; bir turizm yatırımı için bizlerle görüşmeye gelen arkadaşlarımıza net cevaplar veremiyoruz. Bir yatırımcı ilçemize gelse dese ki; biz bir otel yapmak istiyoruz. Falanca yere yapmak istiyoruz. Biz de Belediye sınırları içerisinde imar planı geçerli, o imar planında turizm tesisi alanı olarak gösterilmiş bir yer var ise orada bir yatırım yapmaya herhangi bir engel yok derdik. O arkadaş da yatırım planını yapar ve daha sonra Yeşil Kuşak’a tak diye takılıverirdi.
AMAÇ KAFA KARIŞILIĞINI GİDERMEK
                Buradaki toplantımızın amacı; bu özel hükümler, özellikle Eğirdir ilçemizde neyimize engel oluyor? Neyimize engel olabilir? Ne düşündük de bunu planladık ve yapamadık? Veya böyle talepler geldiği vakit biz talebi yapan kurumsa kuruma veya özel müteşebbisse ona nasıl bir cevap vereceğiz? Nereye, kime yönlendireceğiz? Bu işin gerçek sahibi kim? konularındaki kafa karışıklığını gidermektir.
                Buradan çıkacak raporu kamuoyu ile paylaşalım, kamuoyu da bu konuda net bilgilensin.”
ŞENGÖL: ADETA ÇİVİ BİLE ÇAKAMIYORUZ
                Daha sonra söz alan Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl de Özel Hükümlerden dolayı Eğirdir’e adeta bir çivi bile çakamadıklarını ifade ederek "Bu özel hükümler çıktığından beri neredeyse Eğirdir’de yaşamak yasak. Masa başında oturup bunları yazmak, ceza yazmak çok kolay, önemli olan Eğirdir için somut adımlar atılması” dedi.
DSİ’YE SORSAN 'BİZİM İŞİMİZ GÖLÜN SUYUNU BİRİKTİRMEK, TARIMA BU SUYU VERMEK' DİYOR.
                Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğüne serzenişte bulunan Başkan Şengöl, sözlerini şöyle sürdürdü: “…DSİ’nin kendi verdiği 55 yıllık kodlar elimizde. Bunu sorduğumuzda herkes başka telden cevap veriyor. DSİ’ye sorsan 'bizim işimiz Gölün suyunu biriktirmek, tarıma bu suyu vermek.' diyor. Devlet bu işe parmak atmadan önce Eğirdir’den bir Allah kulu şikayetçi değildi. Kovada Kanalı açılmadan öncesinden Eğirdir ve çevresinde yaşayanlardan kimse şikayetçi değildi. Kanal yapılmadan önce buraların tümü büyük ölçüde arpa, buğday tarlasıydı. O da gölün basmadığı zaman, bataklık haline gelmediği zaman kullanılıyordu.
 “919,30 NEREDEN ÇIKTI?...”
Gelendost’ta, Yalvaç’ta sulu tarım yok. Ona rağmen bir çok yıllar kod 919’u geçmiyor. Şimdi DSİ ve Çevre Bakanlığına bir sormalı bu 919,30 nereden çıktı gereği neydi?
 “KAPALI SİSTEME NEDEN GEÇİLMİYOR?...”
               30 metre bir yeşil kuşak var. Buraya hiçbir şey yapılamaz. Bu kuşak o kadar kaba geçilmiş ki; Örneğin; Eski Emniyet Müdürlüğünün binası şimdiki Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün bulunduğu yer. 30 metre ölçtüğümüz zaman orada yalıyar var. Orada 1 metre yeşil kuşak yapılacak bir yer yok. Özel Hükümlere bakıldığında 3 yıl içerisinde kapalı sisteme geçilecek diyor. DSİ’ye sorsan 'Ankara’dan ödenek ayrıldı da biz mi başka yerde kullandık? Ödenek ayrılmadı onun için bekliyoruz' diyor.”
“ÇAY BARAJI 20 YILDIR YAPILACAK???”
               Konuşmasında Çay Köyü’nde bulunan Çay Barajının Eğirdir Gölü’ne büyük zarar verdiğini de ifade eden Belediye Başkanı Ömer Şengöl; “Ben biliyorum ki en az 20 yıldır Çay Köyü Barajı yapılacak. Aksu Enerji’den gelen çamur Göle intikal etmeyecek. Çamur hala daha göle akıyor. Buradaki Çay Barajı yapılacak. Orada su bir dinlenecek. Çamur orada kalacak. Temiz su göle gelecek. Bu projenin ilk yapılışından beri bu olacak” dedi.
                Başkan Şengöl, sözlerine şöyle devam etti; "Türkiye’de çıkan kanun; 'Belediye, resmi daireler, araziler buna kayıtlı. Bu yönetmelikte yazılanları yapmayanlar şu cezayı alacaklar, genel müdürlükten düşürülecekler, memurlukları bitecek, bütçeyi ayırmayan milletvekillerini tart edeceğiz veya bakanları görevden alacağız' demiyor.
 “EĞİRDİR’DE YAŞAMAK YASAK ASLINDA!”
                Kaymakam Abdullah Akdaş’ın “Koruma mesafelerinden kaynaklı yasaklar” sorusuna da cevap veren Başkan Şengöl; “…Her şey var. Eğirdir’de yaşamak yasak aslında. Turizmin T’sini yapamazsınız. Eğirdir’e karşı kini olan, Eğirdir düşmanı olan birileri Eğirdir’e bir şey yapılmasın diye bunları icat etmişler önümüze getirmişler." diyerek Özel Hükümlere göre yasak olan bazı şeyleri şöyle sıraladı: - 0-30 metre imar planında sadece ağaç dikilebilir. (Buna göre, Kaymakamlığı, Belediyeyi kaldırmamız lazım.)
                - Karayolu yapmak yasak.
                - Yeni Akaryakıt İstasyonu kurmak yasak.
                - Sanayi teşkilatı yasak.
                - Turistik tesis yasak.
                - Hayvancılık yasak.
                “SU KODU 917 METRE’YE ÇEKİLMELİ”
                Sözlerinin sonunda Eğirdir Gölü’nün su kodunun 919.00 metreden 917.00 metreye çekilmesi konusunda bir önerge veren Şengöl, "Makamlarda oturup bunları yazmak kolay. Önemli olan somut adımlar atılmalı" diyerek konuşmalarını tamamladı.
                Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl’ün konuşmalarının ardından Kaymakam Abdullah Akdaş, kurum müdürlerine söz verdi. Kurum müdürleri de görüşlerini bildirdiler.
                Kapanış konuşmasını yapan Kaymakam Abdullah Akdaş, Eğirdir Gölü’nün atalarımızdan bizlere emanet olduğunu, bu emaneti gelecek kuşaklara bırakılması için gerekli çalışmaların bir an önce yapılması gerektiğini vurguladı.
                Bu toplantıdan çıkan sonuçların bir rapor haline getirilerek yeniden bir toplantı yapılacağını ifade eden Kaymakam Akdaş, toplantıya katılan bütün kurum yetkililerine teşekkür ederek, Eğirdir Gölü Özel Hükümlerinin yeniden revize edilmesiyle birçok sorunun ortadan kalkacağını dile getirdi. Eğirdir Akın Gazetesi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim