19 Mart 2018
 • BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Isparta 10 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 13 °C

'Paralelci' şeklindeki yakıştırmalar üniversiteyi yıpratıyor

'Paralelci' şeklindeki yakıştırmalar üniversiteyi yıpratıyor
Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, SDÜ'ye ve kendisine yönelik değerlendirmelerin 'şucu-bucu' şeklinde değil, projeler üzerinden yapılması gerektiğini söyledi.

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, rektörlük seçimi öncesinde Basın Kulübü'nün canlı yayın konuğu oldu. 3.5 yıllık görev süresinde yaptığı çalışmaların yanı sıra 2.döneme ilişkin talebinin nedenlerini açıklayan Prof. Dr. İbicioğlu, 'paralelci' şeklindeki yakıştırmaların üniversiteyi yıprattığını ifade etti.

Döneminde üniversiteye alımı yapılan öğretim üyelerinin rakamlarını açıklayan Prof.Dr. İbicioğlu, şu açıklamalarda bulundu:

KURUM İÇİ VE KURUM

DIŞINDAN ATAMALAR

Üniversitelerin değerlendirmeleri projeler üzerinden yapılması gerekiyor. Pralel yapı konusu belli süre sonra kabak tadı veriyor. Daha önce de söyledim, Ahmet Necdet Sezer’in adamı, MİT ajanı kah o kah bu, bununda yaftalama olduğunu görünce ne bulacaklar bunu merak ediyorum.

Üniversitede mastır en az 2 yıl sürer. Doktora da ortalama 4 yıl sürer. Bir kişi doktora yapması için 6 ila 8 yıl okulda olması lazım. Ben rektör olalı 3,5 yıl oldu. Ben herhangi bir yere mastır, araştırma görevlisi almış olsam onlar doktoralarını bitirmediklerinden dolayı, bunları alıp yardımcı doçent atamam mümkün değil. Bunların doktorasını bitirip akademisyen olmaları için 7 yıl gerekir. Matematiksel olarak bu imkansız. Azıcık zekası olanlar bunu anlar.

Doçent atamışız. Kurum içerisinden 160 doçent atamışız. Bunlar rektör olduğumda yardımcı doçent olan kişiler. Bunları ben almadım. Bunlar doçentlik sınavına girmişler ondan sonra kazanmışlar biz bunlara haklarını vermişiz. Bunu kim olursa olsun böyle yapmak zorunda. Yardımcı doçentlerin hepsi benden önce girmiş. Doçent olanların hemen atamalarını yapmışız. Bunların içinde çok farklı düşünceden ve cinsiyetten insanlar olabilir. Ben 16 kişi dışarıdan atadım. Dışarıdan niye gelmiş? Üniversitede yeni birim ve bölümler açılıyor. Örneğin eczacılık fakültesi açılıyor. Bunu dışarıdan almak zorundayım. Tıp veya Diş Hekimleri Fakültesinin tüm elemanlarını dışarıdan getirmek zorundayız. Her üniversite böyle yapmak zorunda. İhtisasını yapan mecburi hizmetini yaptıktan sonra atanıyor. 160 kişiyi ben üniversiteye almadım zaten onlar üniversiteydi.

Kurum içi ataması yapılan yardımcı doçentlerimiz var. Yardımcı doçent almışız. 137 tane yardımcı doçent atamışım. Bunlar ben gelmeden önce araştırma görevlisi olarak alınmış. Ben geldiğimde doktoralarını bitirmişler. Bölümlerin de ihtiyaçları olmuş, kendi içimizde büyüyen arkadaşlarımızı atayalım demişiz. Bu bir tahammüldür. Gazi’de de böyledir ODTÜ’de de böyledir. Sürekli içeriden atama yaparsanız üniversite liselileşir.

Kurum dışından 100 yardımcı doçent atamışız. Bunların en az yüzde 35’i Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri MYO. Bunlar yardımcı doçent zaten dışarıdan atamak zorundasınız. Kendi üniversitenizde TIP’da olanı zaten siz atayamazsınız. Sağlık Bakanlığı bunu uygun görüyor. Sağlıkta bir hekim alacaksanız dışarıdan alamazsınız. Türkiye’nin her yerinde bu vardır.

Eğitim Fakültesi yeni açıldı. Psikolojik rehberlik konusunda uzman alacaksınız. Nereden alacaksınız? Dışarıdan alacaksınız. Yeni bir bölüm açıyorsunuz örneğin Arkeoloji bölümü sizin mastır doktora bölümünüz yok bunu dışarıdan almak zorundasınız.  Dışarıdan alınan 200 kişi gibi bir sayı yok. Kurum içerisinden 104 profesör atamışız. Kurum dışından ise 19 profesör atamışız. Siz herhangi bir bölüm açıyorsunuz, almak zorundanız. İletişim Fakültesi açtık. Nereden alacağız. Tamamen iddialar zırva ve yalan.

KİŞİLER GİDİCİ

ÜNİVERSİTE KALICI

Rektörün bir takım  icraatlarınıza karşı olabilirsiniz. Bir takım makam hırslarınız olabilir. Herkes hakkında bir şeyler söyler. Ama bunun gerçeklik gerekçesi önemli. Biz dedikodularla hareket etmeyiz. Hukuki müeyyidelerine katlanarak herkes her şeyi söyleyebilir. Kurumu yıpratıyorlar. Burada Hasan, Ahmet, Mehmet geçici. Üniversite kalıcı. Arkadaşlarımızın akla ziyan üniversiteye zarar verici ifadelerde bulunmamaları lazım. Eskiyen ham kavramlar yerine proje bazlı konuşmaları lazım. Bir takım hedefler uğruna üniversiteyi yıpratmamak lazım.  Hırslar aklın önüne geçmemeli. Saldırganlık içe yönelirse intihara neden olur, dışarı yönelirse katliama neden olur. İnsanlar bence nefes almalı. Acaba ben ne yapıyorum, ne için yaşıyorum diye düşünmeli. Kendileri de aslında biliyorlar. Onlar benim ne olduğumu bilirler. Üniversite huzur ve barış ortamı istiyor. Kategorik yarış ortamı istemiyor. Gitmiş bir kafe barda öğrencilerin başarılarını paylaşmayı bir marifet olarak görürseniz, ona buna sözler söylemeyi, internet medyasında oraya buraya saldırmayı vazife edinirseniz küçük dünyanızda hapsolmuşunuz demektir. Biz Isparta’da projeler konuşmalıyız. Belediye başkanı kim olursa olsun projeler konuşmalıyız. Rektör için de bu geçerli. Çok iyi solcu olabilirsiniz ama bir şeyler üretmedikten sonra, çok iyi bir dindar olabilirsiniz. Siz insanlar için bir şey üretmedikten sonra, çok iyi bir milliyetçi olabilirsiniz ama topluma bir kazanım üretmedikten sonra lafla peynir gemisi yürümez.

PROJELERİMİZ VAR

Biz bu yola çıkarken kısa orta ve uzun dönemli projelerimiz var. Uzun dönemli projelerimizin 4 yılda bitmesi mümkün değil. Türkiye’den İngiltere ve Amerika’ya öğrenciler gidip eğitimler alıyorsa lisans düzeyinde 2 bin yabancı öğrenciyi 5 bine çıkartacağız diyoruz ama mastır düzeyde farklı ülkelerden öğrencilerin akademik kariyerlerini yaptığı bir yer olmak istiyoruz. Bu süreçleri tamamlamak istiyorum. Öğrenci sayısı 71 bin 500’e ulaştı. Artık bundan sonra belli ölçek büyüklüğüne ulaştığımızdan dolayı bilimsel araştırma ve geliştirmede nitelik ve kalite üzerine yoğun çalışma sürdürmek istiyoruz.

YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRETİLMELİ

URAP’ın raporunda Türkiye’de 3 yıl önce ilk 20’de iken ilk 10’a çıkmış durumdayız. Bunu ilk 5’e çıkarmak istiyoruz. Dünyada da ilk 500’e girmek istiyoruz. Fiziksel mekanları tamamlayarak niteliksel dönüşümü sağlamak zorundayız. Mükemmeliyet Merkezi'nin kurulması bir anlam ifade etmez. 161 milyar dolarlık ihracatımızın 2023’te 500 milyar hedefine ulaşması için ileri teknoloji üretmek zorundayız. Türkiye’nin hızlı şekilde kilogram fiyatı olarak bunu artırması lazım. Kişi başına düşen 10 bin 500 dolar olan milli gelirimizi 25 bin dolara çıkarmak için bizim yüksek teknolojili ürünler üretmeliyiz. Bunun yolu da yüksek araştırma ve geliştirmelerden geçiyor. Mükemmeliyet Merkezi’nde ürünlerin geliştirilmesine yönelik ikinci dönemde ekstra işler yapacağız. Uluslar arası arenada ürettiğimiz patentlerle uğraşmak istiyoruz.

2. DÖNEMİ İSTİYORUZ

Başarılarımızın uygulamaya dönmesi için ikinci dönemi istiyoruz. 3,5 yıllık zaman içerisinde o kadar proje tamamlamışız ki; olimpiyat kapalı yüzme havuzunu tamamlamışız. Ziraat Fakültesi binasını tamamladık. Müzik Müzesini tamamladık. Göller Bölgesi TEKNOKENT binasını tamamladık.  Erasmus Koordinatörlüğü ve Dış İlişkiler binasını tamamladık. İlahiyat Fakültesi uygulamalı camiyi dernek yönetimiyle birlikte tamamladık. Yalvaç Kılıçarslan Kampusu binalarının tadilatlarını, İletişim Fakültesi tadilatı ve diğer fakülte tadilatlarını, 1,5 km uzunluğunda 2 metre 40 santimetre çapında drenaj kanallarıyla uğraştık. Hastaneye 29 milyon tl’lik yatırım yaptık. 3 yıl önce 3 milyon olan hastane ciromuz bu ay 8 milyona ulaştı. Hasta sayımızda 600 binlere ulaştı. SDÜ hastanesi en az 12 milyon ciroya ulaşabilir. Bundan sonra üzerinde hızlı şekilde durmamız lazım. Bunun dışında tamamlamaya çalıştığımız yerler var. Sağlık Bilimleri Fakültesi, Doğu Batı Yerleşkesi altyapı inşaatı, ameliyathaneler dışında hastanedeki dış mekanların tamamlanması, İİBF ek binasının yapılması gibi arzuladığımız niteliksel çalışmalara artık tamamen odaklanabileceğimiz. Üniversite ile ilgili tecrübelerimizle ikinci dönemde niteliksel kaliteli boyutta SDÜ’yü dünyada ilk 500 arasına getirmek istiyoruz. Üniversitenin akademik liderlik yapmasına ikinci dönemde daha fazla zaman bulacağız. İlk 3,5 yıldaki hızımızı daha da artırarak SDÜ’yü seçkin üniversite olarak gelecek dönemlere hazırlayacağız. İkinci dönemi bunun için istiyoruz."

 

 

 

Üniversite hayatın

içinde olmalı

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, AK Parti İl Başkanlığı kongresine neden katıldığına yönelik soruya 'davete icap ettim' diye cevap verdi. AK Parti Siyaset Akademisi'nde dersler veren bir hoca olduğunu belirten Prof. Dr. İbicioğlu, şöyle konuştu:

"Ben AK Parti Siyaset Akademisi’nde dersler veriyorum. Bizde davete icabet etme mantelitesi vardır. Sayın il başkanı bizi davet etti. Benim için bir onurdur. Oraya gittim mevcut durumu gözlemledim. Kendisini kırmamak için gittim. MHP’den davet gelirse oraya da giderim. Neden olmasın. Biz misafir olarak katılıyoruz. Belirli seviyeler dahilinde halkın içinde olmayı ama rektörlük makamının gerektirdiği misyona aykırı düşmeden oralarda bulunmalıyız. Ben nazik daveti kırmadım. ABD büyükelçisi geliyor AK Parti, CHP kongresine katılıyor. Amerika’yı temsil ediyor. Biz de SDÜ olarak Türkiye Cumhuriyetinin bir üniversitesiyiz. Sizi hükümeti temsilen bir il başkanı davet etmiş. Bunu geri çevirmeyi nezaketsizlik sayarım. Bunların normalleşmesi lazım.

Afyon tarlasından geçtim diye hemen uyuşturucu içtim diyemezsin. Üniversite hayatın içinde olmalı. Önümüzdeki günlerde cemevine gideceğim ve cem ayinine katılacağım. Bir barda da şarkı söylemiştim. Camiye de giderim müezzinlik yaparım. Türkiye’de farklılığımız zenginliğimiz diyoruz. Sen bardaki insanları yok sayamazsın. Onlar benim öğrencilerim. O yüzden giderim mutluluğunu paylaşırım. Hayata siyah beyaz bakmaktan vazgeçmeliyiz. O zaman hayat kendiliğinden normalleşir."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • SDÜ’de bu bölüme ilk 3’te yerleşenlere 625 TL karşılıksız burs19 Temmuz 2017 Çarşamba 14:14
 • 3 bin 300 öğrenci okulla tanışacak06 Temmuz 2017 Perşembe 10:37
 • Gelecek burada17 Haziran 2017 Cumartesi 14:13
 • BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ05 Haziran 2017 Pazartesi 09:36
 • Milli Eğitim harekete geçti03 Haziran 2017 Cumartesi 10:37
 • Milli Eğitim sosyal medya için harekete geçiyor23 Mayıs 2017 Salı 10:37
 • Isparta’da zorunlu eğitim 13 yıla çıktı22 Mayıs 2017 Pazartesi 18:43
 • Adım adım dünyanı geliştir17 Mayıs 2017 Çarşamba 09:33
 • 14 bin öğrenci mezun oldu15 Mayıs 2017 Pazartesi 11:38
 • Isparta eğitiminde STEM modeline geçilecek24 Nisan 2017 Pazartesi 08:35
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim