20 Mart 2018
  • BIST 116.036
  • Altın 166,292
  • Dolar 3,9383
  • Euro 4,8462
  • Isparta 16 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 17 °C

Parlamento’da 21 el Batı Akdeniz için kalkmalıdır

Parlamento’da 21 el Batı Akdeniz için kalkmalıdır
‘Bölgesel Kalkınma ve Ajans’ alanında Doktora yapan AK Parti Milletvekili Aday Adayı Uğur Büyükçulcu, Isparta- Antalya ve Burdur’un Batı Akdeniz’in âli menfaatleri için çalışması gerektiğini söylüyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde (SDÜ) ‘Bölgesel Kalkınma ve Ajans’ başlıklı Doktora Tezi’ni bitirmek üzere olan AK Parti Milletvekili Aday Adayı Uğur Büyükçulcu, Isparta- Antalya ve Burdur’un bir bütün olduğunu savunuyor. 21 Milletvekili’nin (Isparta 4, Antalya 14, Burdur 3) iktidar- muhalefet ayrımı gözetmeksizin Batı Akdeniz Bölgesi için çalışması gerektiğini kaydeden Büyükçulcu, odak projelerini anlattı: «- Isparta ‘Deniz’e inmeli. - YHT yatırımı yapılmalı. - Çift Yol hayata geçirilmeli. – EXPO’dan daha yüksek fayda sağlanılmalı. – Özel Teşvik, Katma Değerli Ürün, AR- GE üzerinde çalışılmalı. Uygarlık- Doğa ve Spor Turizmi için etkin tanıtımlar yapılmalı.»

 

100 YILLIK RÜYA PROJE:

2012’DEN BERİ SADIK

BADAK İLE GÖRÜŞÜYORUZ

Keçiborlu- Antalya arasında; 133 km’yi kapsayan hatta demiryolu inşa edilmesini savunan ve bunu AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak ile görüştüğünü anlatan Büyükçulcu: «- Isparta’nın ‘Deniz’e inmesi (Liman) 100 yıllık bir rüya proje… Parlamento’da bu konu için çok çalışacağıma söz veriyorum. - Yüksek Nitelikli Hızlı Tren (YHT) hepimizin sevdası. TBMM’de 21 Parlamenter eli (Isparta 4, Antalya 14, Burdur 3) Batı Akdeniz için kalkmalıdır. - Ulaşım büyük bir stratejidir, uygarlıktır. Bu bağlamda Antalya ve Konya ‘Çift Yol’ Projesi için çalışmalıyız.»

 

EXPO’DAN DAHA ÇOK FAYDA

ÜRETİLMESİ GEREKİYOR

ÖZEL TEŞVİK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ

Çok yakın bir süreçte ‘Bölgesel Kalkınma ve Ajans Doktorası’nı tamamlayıp ‘Dr.’ unvanı alacak olan Uğur Büyükçulcu, ‘Çiçek ve Çocuk’ temalı Dünya’nın en büyük 4. fuarı EXPO’dan Isparta’nın daha etkin faydalanabilmesi için de çalışacağının sözünü verdi. Isparta’da yeni başlayan ‘Gül Turizmi’nin mimarlarından biri olan Büyükçulcu: «- Fikir Yarışması açtık. 2 proje Dünya Markası olma yolunda ilerliyor. –  Katma değerli ürün için Teşvik üzerine çalışacağım. – Uygarlık- Doğa ve Spor Turizmi Isparta için yeni yıldız alanlarıdır. Fikir ve strateji geliştireceğim. »

 

O, ‘GÜL TURİZMİ’NİN

MİMARLARINDAN BİRİ

AKDENİZ:

Uğur Büyükçulcu… Hep Bölgesel Kalkınma odaklı projeler üzerinde çalıştınız. Kalkınma Kurulu Üyesi olarak görev alıyorsunuz. Türk Girişim ve İş Dünyası (TÜRKONFED) Tarım ve Gıda Komisyonu Üyesi olarak çalışıyorsunuz. Isparta’da yeni başlayan ‘Gül Turizmi’nin mimarlarından birisiniz. Eğer Isparta’da ‘Gül Turizmi’ Global Marka olursa, kuzeniniz Ahmet Kabalak ve sizin sayenizde olacak.

UĞUR BÜYÜKÇULCU:

Estağfurullah. Rica ederim. Biz, bu topraklara vefa borcumuzu ödemek istedik

AKDENİZ:

2010’da Japonya seyahatinizde yazılan bu büyük hikâyeyi sizden dinlemek isterim

UĞUR BÜYÜKÇULCU:

Hem sanayiciyim. Hem de bilgiye açık bir insanım. Bu çerçevede yeni uygarlıklar, kültürler, insanlar görmek, hikâyeler okumak için Dünya’yı gezdiğimizi söyleyebilirim. İngiltere, Almanya, Fransa, Birleşik Devletler, Japonya, Malezya, Singapur, Brezilya, Dubai, Hong- Kong, Suriye… Çok ülke gezdik. 2010 yılında Ahmet Kabalak ile birlikte Japonya’ya gitmiştik. O zaman Türkiye- Japonya Dostluk Yılı etkinliği vardı. Başkent Tokyo’da bir etkinlik gördük. Çiçek Fuarı vardı. Gül ağırlıklı bir çalışmaydı. Bulgaristan’dan yoğun katılım vardı. Ticari Ataşe’ye gittik. Organizasyonun ne olduğunu sorduk. Bize anlattı. Ticari Ataşe, Japonya’da Dünya’nın en büyük çiçek- bahçe ve gül fuarı açıldığını söyledi. Yine her yıl ortalama 40 Bin Japon’un Kazanlık Vadisi’ne (Bulgaristan) Gül Çiçeği toplamaya gittiğini anlattı. Biz de özünde, Gül Çiçeği’nin Türkiye’de (Isparta), Kazanlık Vadisi’nden (Bulgaristan) daha üst düzey olduğunu ifade ettik.

Isparta’ya döndüğümüzde Tokyo’da tanık olduklarımızı ilk önce medyaya anlattık (Akdeniz Gazetesi). Çok büyük Gül Turizmi olduğunu, Isparta’nın bundan bihaber kaldığını ifade ettik.

Bununla da yetinmedik. Japonya’dan 3 dergi editörünü Mayıs- Haziran Dönemi’nde Isparta’ya davet ettik. Ağırladık. Belgesel çektiler. Her biri 100 Binler satan dergilerinde bu belgeselleri yayınladılar.

Japonya’da Rose Socety isimli bir kuruluş var. Onları davet ettik ertesi yıl. Daha sonra Japonya Devlet Televizyonu (NHK) geldi. Çekimler yaptı.

Biz bu konuyu hep sıcak tuttuk. Bu projenin kurumsal bir yapı haline dönüşmesi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu’nu da dâhil ettik.

Ardından bu güzel projeye Güneykent Belediye Başkanı Fahrettin Gözgün destek verdi.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) destek verdi. Örneğin 2011’de Japonya’da Turizm Fuarı’na katıldılar.

2012 yılında temaslar sonucu Japonya’da Isparta Temalı Gül Festivali oldu. Anılan yılda Isparta’dan Japonya’ya çok etkin bir şekilde katılım oldu.

Japonya’da faaliyet gösteren bir Türk İşadamı ile de tanışmıştık. Onun da büyük yardımları oldu.

Sonuçta Isparta’da Gül Turizmi fikri doğdu.

Gül Turizmi kapsamında Japonya’dan; Uzak Asya’dan 3 Bin kişi geldi.

Gül Çiçeği’nin Dünya’daki en güçlü sahasının Bulgaristan değil Türkiye (Isparta) olduğunu Japonya’da; Uzak Asya’da öğrendi.

Elbette bu projeyi Isparta’ya tanıttığımız için mutluyuz. Ama tek başımıza yapmadık. Medyası ile Kalkınma Ajansı ile kurum ve kuruluşları ile Isparta başardı.

Hepimizin de bilgisi olduğu üzere 2015 yılına hedef kondu: Gül Turizmi için 10 Bin ziyaretçi. Bu mutluluk verici bir tablo…

LİMAN’A İNİŞ

YHT

ÇİFT YOL

EXPO

AKDENİZ:

Yorum ile birlikte bir soru yönelteceğim. İnanılmaz derecede aktif bir insansınız. Isparta ve Bölge menfaatleri için organize edilen her projede varsınız. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Başkanı olarak çalışıyorsunuz. Girişimci Sanayici ve İşadamları Derneği (IGSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı olarak hizmet veriyorsunuz. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) çok önemli bir organı var: Kalkınma Kurulu… Kalkınma Kurulu Üyesi olarak çalışıyorsunuz. Türk Girişim ve İş Dünyası’nda (TÜRKONFED) Tarım ve Gıda Komisyonu Üyesi olarak Batı Akdeniz’e hizmet ediyorsunuz. Doktora yapıyorsunuz ve Tez ‘Bölgesel Kalkınma ve Ajans.’

UĞUR BÜYÜKÇULCU:

Yükselen yeni akım: Bölgesel Kalkınma

Ben Yüksek Lisans Tezi’nde de bu uğurda çalıştım. Isparta ile ilgili 3 ekonomi raporu yazdım

Bu raporlar Başbakanlık, Bilim ve Ekonomi Bakanlığı’na da sunuldu. AK Parti üst yönetimine de sunuldu

Şimdi Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Anabilim Dalı’nda (AD) Doktora yapıyorum. Kısmet olursa yakın bir süreçte Doktora’yı tamamlayıp ‘Dr.’ unvanı alacağım. Tez Bölgesel Kalkınma. Kalkınma Ajansı

Isparta, Antalya ve Burdur’un bir bütün olduğunu düşünüyorum.

Tüm kalbimle de söylüyorum ki bunu siyasette olduğum için yapmıyorum. Bir toprak sevdası, insan sevdası olduğu için yapıyorum

Örneğin 2012’de biz Isparta’nın 100 yıllık rüyası olan Isparta- Antalya arasında yük taşımacılığı odaklı demiryolu projesini AK Parti Milletvekili Sadık Badak ile konuşmuştuk

Bu bir 100 yıllık rüya

Isparta Deniz’e inmeli. Ne kast ediliyor: Demiryolu ile Isparta Liman’a bağlanmalı.

133 km’lik bir hat bu. Keçiborlu’da başlıyor. Antalya Limanı’nda tamamlanıyor.

Bu proje için Isparta- Antalya ve Burdur Milletvekilleri tek yürek olabilir

Sadece bununla da sınırlı değil

Yüksek Nitelikli Hızlı Tren

Dereboğazı’nın Çift Yol’a dönüşümü

Isparta- Konya arasında Çift Yol Yatırımı

EXPO 2016

Tüm bu hedefler için iktidar- muhalefet ayrımı yapmaksızın 21 Parlamenter, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) el kaldırmalıdır.

Bunun için çok çalışacağıma söz veriyorum

EXPO 2016

Antalya’da yapılacak

Dünya’nın en büyük 4. Fuarı

Çocuk ve Çiçek teması işlenecek.

Bu nimetten Isparta’nın hak ettiği oranda faydalanması için çok çalışacağıma söz veriyorum. Sadece ben değil 21 Parlamenter’in (Isparta 4, Antalya 14, Burdur 3) bu hassasiyetle çalışması lazım. Bunu da inşa edebileceğimize kalpten inanıyorum.

KATMA DEĞER

BİLGİNİN ÜRÜNE

DÖNÜŞÜMÜ

AR- GE

ÖZEL TEŞVİK

AKDENİZ:

Siz çok önemli bir proje hayata geçirmiştiniz ekip olarak. Bir Fikrim Var? O proje ışığında 2 eser şu an ilerliyor. Türk ekonomisine katıldı. Marka olma yolunda koşuyor?

UĞUR BÜYÜKÇULCU:

Elbette. Çok güzel bir projeydi. Sonuçlarının da çok etkin, verimli ve ölçülebilir olduğunu gördük.

2 proje yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor.

Bizim katma değer üretmemiz lazım

Bilginin, fikrin ürüne dönüşmesi lazım

Araştırma- Geliştirme (AR-GE) yatırımları lazım. Kurumsal şirketlerin AR- GE için daha çok fon ayırması lazım.

Orta Gelir Tuzağı’na düşmemek için yoğun bir şekilde çalışmamız lazım

Bu doğrultuda Yasama Organı’nda Özel Teşvik konusunda çalışacağıma söz veriyorum.

TÜRKİYE’NİN EN GENÇ

MİLLETVEKİLİ ADAYI

AKDENİZ:

Siz AK Parti’nin içerisinde önemli nosyonlar da üstlendiniz. 2007’de AK Parti sizi Milletvekili Adayı göstermişti

UĞUR BÜYÜKÇULCU:

2007’de Türkiye’de en genç Milletvekili Adayı bendim. O dönem AK Parti, Isparta’da 3 Milletvekili kazanmıştı. Ama bana kısmet olmamıştı. AK Parti içerisinde çalışmaya hep devam ettim.

Ben Milletvekili seçilme yaşının 18’e indirilmesini savunuyorum.

Avrupa Birliği Parlamentosu’nda 20 yaşında seçilenler var. Türkiye’de olmalıdır.

Gençlerin siyasette daha aktif olması gerektiğini düşünüyorum

Ülke yönetimine daha etkin katılım göstermeleri gerektiğini savunuyorum. Sadece siyasette değil sivil toplum kuruluşlarında, ticaret ve sanayi yapılarında da daha çok yer almaları gerekiyor

Ben hep bunu savunuyorum. Ve özelde hayatım boyunca hep bunu yaptım.

AK Parti’ye 2004 yılında katıldım. Gençlik Kolları’nda çalıştım. Mahalle Temsilciliği yaptım.

2006’da İl Yönetim Kurulu Üyesi oldum

2007’de 5. Sıra Milletvekili Adayı gösterildim. O zaman 30 yaşındaydım ve Türkiye’nin en genç Milletvekili Adayı idim. Seçilebilseydim, Türkiye’nin en genç Parlamenteri olacaktım

2009- 2011 Dönemi’nde Belediye Meclis Üyesi olarak hizmet ettim. Grup Başknaı idim. Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi olarak çalıştım.

2011’de tekrar Milletvekili Aday Adayı oldum. Temayül’de 4. sıra çıkmıştım. Ama Adaylık nasip olmadı.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı oldum. 11 Ocak 2015 tarihine kadar da bu görevi ifa ettim.

KENT KONSEYİ’NDE ÇOK

EMEĞİM OLDUĞUNU

SÖYLEMEK İSTERİM

2005- 2009 Dönemi’nde Gençlik Meclisi Başkanlığı yaptım

Isparta’da Kent Konseyi oluşumunda çok emeğimin olduğunu paylaşmak isterim.

Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak da çalıştım.

Kent Konseyi kurulması için Belediye Meclisi’nde hep önerge verirdim. Başarılı olundu. Katkım olduğu için mutluluk duyduğumu söylemek isterim

Gençleri siyasete davet ediyorum. Sivil toplum kuruluşlarına, ticari ve mesleki örgütlere, vakıflara, derneklere davet ediyorum. Biz o dönemler ‘Geleceğin Liderleri değil, Bugünün Çözüm Ortakları’ başlıklı projeler yapmıştık.

ORTAK AKIL PLATFORMU

ISPARTA İŞ DÜNYASI PLATFORMU

AKDENİZ:

Selçuk’taki lisans eğitimden sonra SDÜ’de Yüksek Lisans yaptınız. Teziniz Isparta Ekonomisi idi

UĞUR BÜYÜKÇULCU:

2005 yılından bu yana Isparta’nın ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal sorunları ile uğraş içerisindeyim.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yaptım

Tez Isparta Ekonomisi idi

3 ayrı rapor yapmıştım

Bunları Ekonomi Bakanlığı’na sunduk. Bilim Bakanlığı’na sunduk. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık’a sunduk. Ayrıca AK Parti üst yönetimine sunduk

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu’nun da üyesi olduğu Ortak Akıl Platformu’nda çok emek verdik.

Yine Girişimci Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (IGSİAD) çok önemli bir organizasyonu olan Isparta İş Dünyası Platformu’nda çalıştık.

Kalkınma Kurulu Üyesi olarak hizmet veriyoruz. Örneğin Kent Ekonomileri Forumu’nda sorunlar ve çözüm önerileri masasında etkin görevler aldık.

Sorunları biliyorum

Çözümün bir parçası olmak için Parlamento’ya girmek istiyorum.

Söylediğim gibi EXPO 2016 çok önemli. 23 Nisan 2016’da Antalya’da açılacak.

Dünya’nın en büyük ve heyecan verici organizasyonlarından biri… Isparta’nın EXPO 2016’dan hak ettiği oranda pay alması için çaba göstereceğime söz veriyorum.

UĞUR BÜYÜKÇULCU

23 Ocak 1976’da Isparta’da doğdu

Keçiborlu Kükürt, Gülistan ve Gazi İlkokulu’nda eğitimini tamamladı

Merkez Ortaokulu’ndan mezun oldu

Şehit Ali İhsan Kalmaz Lisesi’nden (ŞAİK) mezun oldu

Selçuk Üniversitesi (Konya) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni (İİBF) tamamladı

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde ‘Kurumlar Vergisi’nin Yatırımlar Üzerine Etkisi: Isparta Örneği’ başlıklı Yüksek Lisans verdi

Şu anda

(‘- Bölgesel Kalkınma

- Kalkınma Politikası

- Kalkınma Ajansları’) başlıklı Doktora veriyor. Mezun olduğu an ‘Dr.’ unvanı kazanacak

- Oğlu Ahmet 5 yaşında

- Kızı Mehlika ise 2 yaşında

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim