17 Mart 2018
 • BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Isparta 12 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 17 °C

Sağlıkta devrim yaratan Tıp Bilim İnsanları

Sağlıkta devrim yaratan Tıp Bilim İnsanları
O, 1990’lı yıllarda şu an Bölge Sağlık Kampusu inşa edilen yerde 80 Dönüm arsa tahsis ettirdi; ‘Buraya Hastane yapılmalı’ dedi. Sınırlı sayıdaki ambulanslara yakıt dâhi konulamadığı yıllarda; O, 112’yi kurdu. 6 ambulans aldı.

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdoğan Sevük… Isparta’da; Sağlıkta Dönüşümün en etkili mimarlarından biri… Zira 1990’lı yıllarda (‘- bugün Bölge Sağlık Kampusu inşa edilen yerde’) Devlet Hastanesi yapımı için 80 Dönüm arsa tahsis ettirmişti. O fikir, eylem; bugün proje haline geldi; eser yakın zamanda bitecek.

 

DR. SADIK YAĞCI

DR. NURETTİN SOYMEN

KADAR PAHA BİÇİLEMEZ

Dr. Sadık Yağcı, nasıl ki at sırtında köy köy; kasaba kasaba çocukları aşılamak için dolaştıysa, verem ile mücadele ettiyse; Dr. Nurettin Soymen, nasıl ki Kızılay için, sağlık kurumları yatırımları için ömrünü adadıysa; Dr. Erdoğan Sevük’te yakın tarihte iz bırakan; vizyon açan eserler kazandırdı. Isparta, bugün sağlık hizmetlerinde memnuniyet açısından Türkiye 1’incisi ise… Isparta, bugün Sağlık Turizmi rotası çiziyor ise 1990’lı yıllarda Dr. Erdoğan Sevük’ün iz bırakan projeleri çok önemli artı değerler sağladı.

 

AMBULANSA YAKIT

KONULAMADIĞI YILLARDA

112’Yİ KURDU

1983 yılında Isparta ile yolu kesişen Uz. Dr. Erdoğan Sevük, 2 ayrı dönemde 6 yıllık Devlet Hastanesi Başhekimliği görevinde Isparta’ya vizyon açan projeler kazandırdı.

112 KOMUTA MERKEZİ: Ambulansın eskiyen lastiğinin değiştirilemediği; yakıtı olmadığı yıllarda Isparta Devlet Hastanesi’nde 112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Merkezi kurdu. Yoğun mücadeleler sonucu Ankara’dan 6 ambulans almayı başardı.

ANADOLU’DA İLK O AÇTI: İstanbul, Ankara, İzmir dışında Anadolu’nun hiçbir kentinde Eliza Laboratuvarı yoktu. 1997’de Anadolu’nun ilk Laboratuvarı’nı O açtı.

 

KETEM’İ İLK O KURDU

1,5 TESLA MR’YI O GETİRDİ

DİŞ MERKEZİ’NİN TEMELİNİ ATTI

Uz. Dr. Erdoğan Sevük, Isparta’da ilk kez Kanser Erken Teşhis Eğitim Merkezi’ni (KETEM) kurdu.

Isparta’ya ilk 1,5 Tesla Manyetik Rezönans (MR) getirdi. 3 Boyutlu Tomografi Cihazı aldı. Diyaliz Merkezi’ni kurdu. Nöroloji, Göğüs, Kardiyoloji Yoğun Bakım Ünitesi’ni açtı. 6 kapasiteli Diş Ünit Sistemi’ni kurdu. Ağız ve Diş Sağlığı Menrkezi’nin temellerini attı. Dr. Şevket Demirel Kalp Merkezi’nin her türlü ihtiyacını karşıladı. Kalp Merkezi’nin tüm ihalelerini üstlendi.

Isparta’da Sağlık Programı’nda Dönüşüm Sistemi’ni ilk kez O yönetti. Dönüşümün Mimarlarından biri olan Uz. Dr. Erdoğan Sevük, hatıralarını Akdeniz aracılığı ile kamuoyuna anlatıyor:

 

ISPARTA’NIN SAĞLIK TARİHİ

« Verem çok büyük bir bela idi. Çocukların aşılanmasında büyük sorunlar yaşanıyordu. Hayatım at sırtında köy köy; kasaba kasaba dolaşmakla geçti. Isparta’nın çocukları için varımı- yoğumu harcadım. Onlar aydınlık yarınlarımızdı; sağlıklı kuşakların temellerini atacak yeni nesillerdi. Yaz- kış; sıcak- soğuk; güneş- tipi demeden; at sırtında onlara giderdim… Güneşli günler özlemiyle çocuklara…»

Bu sözler Isparta Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin temellerini atan Merhum Dr. Sadık Yağcı’ya aitti. Gazeteniz Akdeniz’e verdiği bir röportajda böyle demişti.

Dr. Nurettin Soymen…

Bugün Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Kızılay Kan Merkezi, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin bulunduğu noktaları inşa eden ekipte yer alan güçlü bir yöneticiydi. Hayatını toplum sağlığına adadı. Ömrünün son demlerini çok mutlu geçirdi. Zira maddi birikimlerinin çok büyük bir dilimini yine Isparta için; toplum için bağışlamıştı.

Dr. Faik Şener, Dr. Cemil Kayıkçı, Dr. Ayla Kayıkçı, Dr. Mustafa Gülcügil, Dr. Sadettin Bilgiç, Dr. Ali İhsan Balım, Dr. Lokman Başaran, Dr. Suat Deren, Dr. İsmail Hakkı Örmeci, Dr. Ali Dulupçu, Dr. Mehmet Karataş, Dr. Ömer Lütfi Savaş, Dr. Orhan Başköylü, Dr. Suat Erişbal, Dr. Ümit Turan, Dr. Nedim Gülkaya, Dr. Reşat Bey, Prof. Dr. Ahmet Rifat Örmeci, Dr. İnci Kalayoğlu,  Prof. Dr. Ahmet Ziya Örmeci, Prof. Dr. Necati Örmeci, Dr. Nurettin Heybeli, Dr. Orhan Başköylü, Dr. Suat Erişbal, Dr. Ümit Turan, Dr. Nedim Gülkaya, Dr. Ramazan Okutan, Uz. Dr. Erdoğan Sevük ve nice sağlık kahramanları…

Hayatlarını Isparta’ya adadı.

Bugün Isparta sağlık hizmetlerinden memnuniyet açısından Türkiye 1’incisi ise bunu Tıp Doktorları’na borçluyuz

Isparta bugün rota olarak Sağlık Turizmi’ni seçti ise o büyük hizmetlere borçluyuz.

Gazeteniz Akdeniz, Isparta Sağlık Tarihi’ne iz bırakan Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdoğan Sevük’ün hatıralarını yayınlıyor:

DİNLE ISPARTA

Bugün Özel Davraz Yaşam Hastanesi Baştabibi ve Sorumlu Müdürü olarak hizmetine devam eden Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdoğan Sevük’ün yolu Isparta ile 1983 yılında kesişti.

O tarihten bu yana Isparta’ya iz bırakan sağlık hizmetlerinde bulundu.

1983 yılında Mecburi Hizmet Kurası’ndan sonra Isparta Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği’ne atanan Uz. Dr. Erdoğan Sevük, 1997 yılında Baştabib oldu.

1999 yılı ikinci yarısına kadar bu görevini sürdürdü.

2003’te tekrar Baştabiplik görevine getirildi. 2007 yılına kadar görevde kaldı.

Bu zaman dilimleri içerisinde Isparta’ya iz bırakan projeler yaptı.

20 YIL ÖNCESİNDEN GÖRDÜ

Uz. Dr. Erdoğan Sevük, bugün Bölge Sağlık Kampusu’nun inşa edildiği alanda 80 Dönüm arsa tahsisi yaptırdı.

Ve bu noktada yeni Devlet Hastanesi inşa edilmesi gerektiğini savundu. İlgili birimlere rapor yazdı. Aradan geçen 20 yıl sonra aynı noktada Bölge Sağlık Kampusu hizmete girecek.

Baştabip Uz. Dr. Erdoğan Sevük, Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir dışında Anadolu’da olmayan Laboratuvar ve sistemleri Isparta’da inşa etmeye başladı.

İlk etapta Eliza Laboratuvarı kurdu

Daha sonra Mikrobiyoloji Laboratuvarı kurdu

Aynı dönemlerde Halk Sağlığı Laboratuvarı’nı inşa etti.

HIV tehlikesine karşı Emniyet Müdürlüğü işbirliğinde Fuhuş ile Mücadele Birimi’nde görevler aldı.

Hepatit B ve HIV tahlilleri yaptı.

TÜRKİYE’DE SADECE 3

HASTANE’DE VARDI

1’İ ISPARTA’DA İDİ

Isparta’ya 1.5 Tesla MR’yi getirdi. O dönem Türkiye’de bu sistem sadece 3 hastanede vardı.

3 boyutlu Tomografi cihazı aldı.

İLK KEZ KETEM’İ KURDU

Uz. Dr. Erdoğan Sevük, Devlet Hastanesi Baştabibi olduğu yıllarda Isparta’da ilk kez Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi’ni (KETEM) kurdu. Modern Evler’de konuşlandırılan KETEM’in üst yönetimine de Dr. Ercan Kesici’yi getirdi.

Devlet Hastanesi’nde Diş Kliniği oluşturdu. 6 ünit aldı. Bugün Dr. Sadık Yağcı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin temellerini attı.

DEVLET HASTANESİ’NE

112 SİSTEMİ KONUŞLANDIRDI

Isparta’da çok sınırlı sayıda ambulans bulunduğu yıllarda Uz. Dr. Sevük, Devlet Hastanesi’ne 112 Acil Sağlık Hizmetleri Sistemi konuşlandırdı.

Lastik değiştirmek için bile ödenek verilmediği; deposuna yakıt konulamadığı yıllarda Ambulans Devrimi yaptı.

Sağlık Bakanlığı’ndan Devlet Hastanesi 112 Acil Sağlık Hizmetleri Sistemi’nde kullanılmak üzere 6 ambulans almayı başardı.

KALP MERKEZİ’NİN

HER TÜRLÜ

İHTİYACINI KARŞILADI

Dr. Şevket Demirel Kalp Merkezi’nin çok önemli ihalelerini görev sınırında olmamasına rağmen, Devlet Hastanesi’nde yaptırdı.

Bazı konularda kendisinin dışında sorunlar yaşandı. O sorunlar Yargı’ya taşındı. Yargılandı. Süreç sonunda aklandı.

Kalp Merkezi’nin kuruluşu, sisteminin sağlıklı bir şekilde işleyişinde maddi, manevi ve insan kaynağı açısından çok kritik destekler verdi.

İLK SEMT POLİKLİNİĞİ’Nİ O AÇTI

Herkes için sağlık ilkesi çerçevesinde Isparta’da; kamu tarafında, ilk Semt Polikliniği’ni ilk O açtı.

TÜRKİYE’NİN EN İYİ

50 HASTANESİ

ARASINA SOKTU

Uz. Dr. Erdoğan Sevük, Isparta Devlet Hastanesi’ni Koşuyolu, Haydarpaşa ile yarışır seviyeye getirdi. Döner Sermaye Gelirleri açısından Türkiye’nin en yüksek performansa sahip sağlık kuruluşları arasına soktu.

BANKA PROMOSYONU’NU

ÇALIŞANA TAHSİS EDEN

İLK TEKNOKRAT OLDU

Uz. Dr. Erdoğan Sevük, banka promosyonlarını çalışan personele dağıtan ilk teknokrat oldu. Tüm zamanlarda ekibini yücelten mesajlar verdi.

Uz. Dr. Erdoğan Sevük, Isparta’da ilk kez Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı başlatan teknokrat oldu.

ACILARA DAYANMAK

1983 yılında atandığı Isparta’dan hiç kopamayan Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdoğan Sevük, çok büyük acılar da yaşadı.

Eşi Avukat Fatma Sevük, 2000 yılında görevde iken haince bir silahlı saldırıya uğradı; görev şehidi oldu.

Erdoğan Sevük, Isparta’ya hizmet etmeye devam ediyor

Kamu görevinden istifa etse de Kurucu Üyeleri arasında yer aldığı Özel Davraz Yaşam Hastanesi’nin Baştabibi ve Mesul Müdürü olarak çalışmaya devam ediyor.

Bilkent Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan kızı Ezgi Sevük, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışıyor.

Oğlu Barış Sevük ise şu an Bilkent Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitim- öğretimini sürdürüyor.

Çocuklarının anası, hayat arkadaşı Avukat Fatma Sevük’ü hain bir saldırıda kaybeden Erdoğan Sevük 2005 yılında yeni bir düzen kurdu. Hayatını Isparta Yardımsevenler Derneği Başkanı Alev Sevük ile birleştirdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Şehir Hastanesi’nde “Anne Oteli”24 Ağustos 2017 Perşembe 13:40
 • Hem tümörden kurtuldu hem böbreğini kaybetmedi08 Ağustos 2017 Salı 10:37
 • Çocuğunuzun dişleri tehlikede olabilir!07 Ağustos 2017 Pazartesi 10:37
 • Hepatiti yok etmek için aşılanmak önemlidir29 Temmuz 2017 Cumartesi 14:14
 • Prostat hastalığı saçların beyazlaması kadar doğal29 Temmuz 2017 Cumartesi 11:38
 • Madde bağımlılığıyla mücadelede tiyatrolu mesaj27 Temmuz 2017 Perşembe 15:54
 • Fatma teyzeyi kaybettik21 Temmuz 2017 Cuma 13:40
 • 3 hastaya hayat verdi21 Temmuz 2017 Cuma 09:36
 • 68 yaşındaki hastaya yeni hayat14 Temmuz 2017 Cuma 18:24
 • Bağış var ise nakil var Nakil var ise hayat var14 Temmuz 2017 Cuma 08:35
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim