23 Nisan 2018
 • BIST 110.932
 • Altın 174,978
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Isparta 15 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 21 °C

SDÜ'nün modası geçmez

SDÜ'nün modası geçmez
2018'den sonra tüm üniversiteler için azaltıcı etkinin yaşanmasının beklendiğini belirten SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, " SDÜ'de modası geçmeyecek bir üniversiteler arasındadır" diye iddialı konuştu.

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, bu yıl bereketli bir yıl yaşandığının altını çizdi. SDÜ'nün öğrenci sayısının 70 bine yükseldiğine dikkat çeken İbicioğlu, "SDÜ artık tanınıyor" dedi. Üniversitelerin 2018'den sonra geriye dönüş süreci yaşayacağını belirten İbicioğlu, "tüm üniversiteler için böyle bir endişeden bahsediliyor. Ama bazı üniversiteler proaktiv projeler ile önlemini alıyor. SDÜ de önlemini alan bir üniversite. Bizim modamız hiçbir zaman geçmeyecektir" diye konuştu. İbicioğlu, Basın Kulübü'nün canlı yayınında şu açıklamalarda bulundu:

SİVİL TOPLUM DİYALOĞU

"Demokratik toplumlarda sivil toplum örgütleri vazgeçilmezlerden birisi. Devletle göbek bağı olmayan sivil inisiyatifle oluşmuş yapılar çok önemli. Bir takım toplumsal taleplerin dile getirilmesi için kendiliğinden oluşuna  STK’lar çok önemli. SDÜ olarak yıllardır şunun savaşını veriyoruz. Üniversitedediğimizde şehir ve STK’larla bir arada olmamız gerekiyor. Buna aç bir kadromuz var. Gerçekten buna inanmış ve STK’dan gelen talepleri gerçekten ülkeye yarar anlayışı içerisinde çok yatkın bir insan kaynakları grubumuz var. Tüm arkadaşlarımız kurumiçi girişimcilik anlayışında çalışarak STK’larla iyi ilişkiler içinde oluyoruz. Ben de onlarla gezilere katılıyoruz. Etkileşimlerle ve iş dünyasıyla etkileşimlerle talepler ortaya çıkıyor. Biz de üniversite olarak haydi sen gel demiyoruz. Biz onların ayağına gidiyoruz ve görüşüyoruz. TÜMSİAD Başkanıyla yaptığımız görüşmelerle ilgili de 20 üniversiteyle çalışmalar yapacağız ve biz koordinatör olacağız. Biz bir işi başarmak için hem insan kaynağı hem teknoloji,i hem de motivasyon olması lazım. Bizde bunlar olduğundan insanlar güven duyuyorlar. Bu da ayrı bir kredibilite oluşturuyor.

YABANCI ÖĞRENCİLERİN TERCİHİ ARTIK SDÜ

Yabancı öğrenci sayımız 3 yıl önce 275’di. Bugün 1500 yabancı öğrencimiz var. Ocak aylarında biz yabancı öğrencilerle ilgili çalışmalara başlıyor ve bunu 12 aya yayıyoruz. 36ülkeden bize yabancı öğrenci gelmiş durumda. Rekabet ortamında 184 üniversite olmuş. Biz 2023, 2051, 2071 vizyonuna ulaşmak ve küresel oyuncu olmak istiyorsak mutlaka yurtdışına açılmak zorundayız. Bunu da YBEM, fakülteler, uzaktan eğitim ve yurtdışı çalışmalarımızla yapmak zorundayız. Yaptığımız yurtdışı tüm geziler meyvesini vermeye başladı. Artık insanlar SDÜ’ye gelmek istiyorlar. Ben 10 gün önce Kosava’daydım. Mamuşa’ya Ziraat Fakültesi açma projemiz var. Bu yeni bir üniversite açıyor gibi kanun çıkması gerekiyor. Vekillerimizle görüştük. Sayın Cumhurbaşkanımıza durumu arz edeceğiz. Orası Kosava’nın tek Türk beldesi. Orada ziraat fakültesini açacağız. Orada SDÜ’nün de ününü duymuşlar bize diyorlar ki biz size öğrenci göndermek istiyoruz. Bizim proje öncülüğümüzü görmüşler. Biz kafamızın arkasında başka planlar olmadan üniversitemize öğrenci kazandırmak için Türkiye’mizi ve üniversitemizi anlatıyoruz. Biz önümüzdeki sene Kosava’ya ayrı bir kontenjanayıracağız.

TÜRKİYE İÇİN YETERLİ DEĞİL

Türkiye yabancı öğrenci alımında olması gereken seviyede değil. YÖK’te yeni çalışmalar yapıldı. Yabancı öğrencilerin önündeki engellerde kalkmaya başladı. Sınav sistemleri de esnetildi. Biz 3 farklı sınava göre öğrenci alabiliyoruz. Nijerlileri yüksek lisans ve doktoraolarak alabilmek için esneklik geliştirdik. Global bir güç olacaksa mutlaka biz bunu başarmamız lazım. Türkiye’nin nüfusunu düşündüğümüzde 78 milyonla tek başına global güç olması zor gibi görünmekle birlikte etrafındakileri kendisine elçi olarak hazır hale getirebilirse o zaman Türkiye küresel güç olma yolunda çok daha güçlü hale gelecektir.

15 BİN 948 TERCİH VAR 14 BİNİ KAYIT YAPTIRDI

Bu yıl çok bereketli bir yıldayız. Allah’ım verdikçe veriyor. Isparta’mızın bereketi herhalde bu. Öğrenci sadece üniversiteyi değil şehri ve şehrin insanlarıyla kültürü de tercih ediyor. Bu yıl doluluk oranımız yüzde 97. Bu bizim için önemli avantaj. Öğrenci sayımız 68.980 öğrencimiz var. Bu yıl üniversitemizi 15 bin 948 öğrenci seçti. Şuanda 14 bin üzerinde öğrenci kayıt yaptırdı. Bu ek kontenjanlarla 17 bini bulacak. Bu sayıyla nüfusumuz 70 bini bulacak.

SDÜ, YENİLİKÇİ BİR ÜNİVERSİTE

İnsanlar buraya SDÜ’ye ilk kez açılmış da bilmeden geliyor değil. SDÜ 1992 yılından açılmış. 1996’da fakülteleri mezun vermeye başlamış. Giden insanlar burayı anlatıyorlar. Dolayısıyla insanlar tercih ediyorlar. Mezun olduktan sonra hedeflerine ulaşmaları ve dünya çapında kabul edilebilir özellikle kazanmaları diğer öğrencilere anlatmalarını sağlıyor. Kısaca reklamımızı yapıyorlar. Bizim gönüllü elçilerimiz oluşmuş. SDÜ ve Isparta ilişkisinde şu netleşmiş oluyor. Demek ki Isparta’da üniversite eğitimine açık bir bakış açısı var. Üniversite sayısı 184’e çıktı. Orta vadede bu sayının 300’e çıkması bekleniyor. Bunları dikkate alırsak ilerleyen zaman içerisinde bizim biriken öğrenci potansiyeli eridikten sonra rekabet daha da şiddetlenecek. Bizim sürekli yenilikleri takip etmemiz, konforu artırmamız gerekiyor. Biz şuanda binalar yapıyoruz. Yarın dünyanıngidişatı uzaktan eğitime kayıyor. Üniversite kavramı alt bileşenler bazında şekil değiştirecek. Öğrenciler artık fiziki mekanlarda bulunmadan mezun olabilecekler. Bizim şimdiden fiziki mekanlarla farklılıklar oluşturmamız gerekiyor. Ama dünya artık uzaktan eğitimi tartışıyor. Eğitim de artık şekil değiştiriyor.

SDÜ, TEDBİRLERİNİ ALIYOR

Tüm üniversiteler için bir azaltıcı etkiden bahsedebilir. Ama SDÜ’nün öğrenci potansiyelinin azalmaması için şimdiden gerekli önlemleri alıyoruz. Öğrencilere kampusun cazip hale getirilmesi, teknoloji imkanların arttırılması vs. şuanda  birikmiş bir öğrenci kümelenmesi var. Öğürenci tıp okumak istemiş farklı fakülteye gitmiş vs. bu insanlar şimdi bölüm değiştiriyor. Böyle bir endişeden bahsedilebilir. Genel talep azalmasından bahsetse de belirli üniversitelere olan talebin azalmaması için pro aktiviteler geliştirmemiz gerekiyor. Belirli yönlerimizle ön plana çıkalım ki talep azalması olduğunda az etkilenelim diyoruz. Modası geçmemesi için altyapı çalışmalarını yapıyoruz. Tek düşüncemiz üniversitenin ilerleyen dönemlerde popüleritesinin azalmaması."

SDÜ Rektörü Prof. Dr. İbicioğlu, BAKA desteğiyle yapılacak Gül Vadisi Projesi'ndeki gecikmenin sebebini de anlattı. İbicioğlu, "Bazı durum olur da siz yasal uygulamaları iyi niyetli olarak yaparsınız ama elinizde olmayan nedenden gecikme olabilir. Üniversite bir proje ihalesine çıktı. Ajans ve üniversite kasasından az para çıksın diye düşük fiyata ihale edilmiş. O da projeyi tamamlayamadığından dolayı bu iptal edilmiş. Şimdi tekrar ihaleye çıkılmış durumda. Bizde canla başla bunu takip ediyoruz. Bunu hızlı bir şekilde bitirip ısparta’yakazandıracağız. Orada normal ihale yapılmış. Ama ihaleye alan kişi tamamlayamamış. Biz onlarla ilgili yasal yaptırımlara başvurduk. Bir an önce projeyi tamamlamak istiyoruz" dedi.

İYİ OLAN KAZANSIN

Her kararın bir yan etkisi var. 81 vilayet içerisinde üniversite kurulması fikrine ben katılıyorum. Türkiye'de üniversiteleşme oranı çok düşük. Amerika’da 3 bin üniversiteden bahsediliyor.

Daha önce az üniversite olmasından dolayı garibanın çocukları üniversiteye gidemiyordu. Siz fakir bir aileden veya köyden gelebiliyor olabilirsiniz, siz üniversiteye gidemiyorsunuz. Ama siz üniversiteye gitseniz elinizde üniversite diploması olsa, hayat okyanusu içerisinde kaderinizi tayin etmede diplomanız olması çok önemli. Bu yüzden farklı yerlerde üniversite olmasını destekliyorum. Fırsat eşitliğimin olması ve sınıf atlama süreci üniversitelerden geçiyor. Çok varlıklı aileden gelmiyorsanız toplumda yer alabilmeniz için beyin gücünüz çok önemli. Bunun için de üniversitelerin açılmasının yararlı olduğunu düşünüyorum. Her üniversite kendi çıkarını maksimize etmeye çalışıyor. SDÜ rektörü olarak ne kadar sayımız azalırsa olsun öğrenci sayımızın 80 bin olmasını isterim. Ayrıca Ar-Ge'lerde önce olmak isterim. Meselenin bir sosyal bir de bilimsel boyutu var. İyi olan kazansın. Halkın çocukların yararına olduğunu düşünüyorum. Garibanların çocuklarının önü açıldı. Ben bunları olumlu görüyorum.

ÖĞRENCİ, SDÜ'NÜN KALİTESİNE GELİYOR

İlk 15-25 binden öğrenciler alıyoruz. İlk 5’e girenlere vakıf üniversiteler çok imkanlar sunuyor. Bizim böyle promosyon imkanlarımız yok. Bize gelen öğrenciler kalitemize geliyor. Bilerek geliyorlar. Tüm fakültelerimizin mezunlarına talep var. Mühendislik, hukuk fakültesinde iyi durumdayız. Diş hekimliği fakültesi olarak TUS’da ilk 3’teyiz. O kadar popülaritemiz var ki üniversiteler bizden nasıl becerdiniz diye model almak istiyorlar. Biz de anlatılmaz yaşanır diyoruz. Biz öğrenci projelerinde açık ara farkla sürekli birinciyiz. Akademisyen projelerinde ilk 3’teyiz. Geçen yıl Sayın Başbakanımızın elinden ödül almıştık.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • SDÜ’de bu bölüme ilk 3’te yerleşenlere 625 TL karşılıksız burs19 Temmuz 2017 Çarşamba 14:14
 • 3 bin 300 öğrenci okulla tanışacak06 Temmuz 2017 Perşembe 10:37
 • Gelecek burada17 Haziran 2017 Cumartesi 14:13
 • BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ05 Haziran 2017 Pazartesi 09:36
 • Milli Eğitim harekete geçti03 Haziran 2017 Cumartesi 10:37
 • Milli Eğitim sosyal medya için harekete geçiyor23 Mayıs 2017 Salı 10:37
 • Isparta’da zorunlu eğitim 13 yıla çıktı22 Mayıs 2017 Pazartesi 18:43
 • Adım adım dünyanı geliştir17 Mayıs 2017 Çarşamba 09:33
 • 14 bin öğrenci mezun oldu15 Mayıs 2017 Pazartesi 11:38
 • Isparta eğitiminde STEM modeline geçilecek24 Nisan 2017 Pazartesi 08:35
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim