23 Nisan 2018
 • BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 6 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 13 °C

SDÜ'yü ilham veren cazibe merkezine dönüştüreceğiz

SDÜ'yü ilham veren cazibe merkezine dönüştüreceğiz
SDÜ Rektörlüğü'ne adaylığını açıklayan Prof. Dr. İlker Çarıkçı, ortak akılla böyle bir karar aldıklarını bildirdi.

 

SDÜ'de Nisanın ikinci haftasında gerçekleştirilmesi beklenen rektörlük 1.kademe seçimleri için adaylar sahneye çıkmaya başladı. Rektör adaylığı daha önceden açıklanan Prof. Dr. İlker Çarıkçı, resmi açıklama için dün basın mensuplarının karşısına çıktı. Prof. Dr. Çarıkçı'yı adaylığını açıkladığı basın toplantısında en büyük destekçisi Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu ile arkadaşları yalnız bırakmadı.

SDÜ Rektör Adayı Prof. Dr. İlker Çarıkçı, basın toplantısında centilmence kampanya yürüteceklerini söyedi. Barış ve huzurdan bahsedeceğini belirten Çarıkçı, üniversite ile kenti barıştıracağının altını çizdi. Kentine hizmet eden bir üniversite modeli kuracaklarını kaydeden Çarıkçı, "sadece eğitim veren değil, ilhan veren bir üniversite oluşturacağız" diye konuştu.

SDÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Çarıkçı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

TÜM AKADEMİK UNVANLARI

KENDİ ÜNİVERSİTESİNDE ALDI

"Üniversitemiz 1992 yılında kuruldu. Göreve 1993 yılının Kasım ayında başladım. Bu ünviersitenin ilk araştırma görevlileriyiz. Akademisyen olarak üniversiteye ilk başlayan grubuz. Bizim grubumuz olarak hemen hemen tüm akademik unvanlarımızı kendi üniversitemizde aldık. Bütün üniversitenin geleneğini, kuruluşundan beri, üniversitenin gelişme ve büyüme süreçlerini yakından bilen, buna şahit olan jenerasyonuz. Şöyle bir iddiamız var. Bu jenerasyondan birinin de artık üniversite yönetimine talip olabileceğini düşünüyoruz. Ben de bu jenerasyonun bir temsilcisi olarak adaylığımı açıklıyorum.

YETERLİ YETKİNLİĞE SAHİBİM

2003 yılında öğretim üyesi olarak atandığım günden beri bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı, enstitü müdürlüğü, dekanlık, rektör danışmanlığı, YÖK’te başkan danışmanlığı, döner sermaye işletmesi yürütme kurulu üyeliği ve  TÜBİTAK’ta danışma kurulu üyeliği gibi bir çok idari ve akademik görev yaptım. Bu görev için yeterli yetkinlikte olduğumu düşünüyorum. Ama en önemlisi benim adaylığım tek başıma aday olmayı açıkladığım bir süreç değil. Tüm fakültelerden bir çok akademisyen arkadaşımın ve toplumun bir çok eksiminden değerli insanalrın oprtak istişaresiyle ortaya çıkmış bir adayım. Bu istişarenin diğer 2 nedenden daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bir ortak akıl ürettiğimizi düşünüyorum. Toplumun da içinde olduğu istişareler sonucunda çıkmış olmak hem benim motivasyonumu hem de sorumluluğumu artırıyorum.

SDÜ, AVRUPA İLE KIYASLANDIĞINDA

HENÜZ BEBEKLİK DÖNEMİNDE

Üniversite yeni bir üniversite değil. Ama Avrupa ve Dünyadaki örnekleriyle kıyaslandığında çok yeni bir üniversite. 23 yıllık bir üniversite. Avrupa’daki örnekleriyle kıyaslandığında bebeklik dönemindedir. Türkiye şartlarında 1992 yılında kurulmış üniversite olarak belli bir olgunlukta. Beraber kurulduğu üniversitelerle rekabet üstünlüğü olan bir üniversite olduğunu düşünüyoruz. Üniversitenin mevcut konumundan çok daha ilerde bir potansiyele sahip olduğunud a biliyoruz. üniversitenin geleceği açısından çok ümitliyiz. Üniversitelerin sorunları olabilir. Ama akademisyen ve çalışanlar olarak vizyonunun çok geniş olabileceğini düşünüyoruz.

SDÜ, TEKRAR İLHAM VEREN

BİR ÜNİVERSİTE OLACAKTIR

Bir iddiamız var. üniversiteyi tekrar ilham veren bir cazibe merkezi haline dönüştürmeyi vaad ediyoruz. Burası çalışanlarına, akademisyenlerine ve topluma ilham vermeli. Üniversiteler bizim gözümüzde sadece eğitim veren araştırma yapan,i topluma katkı yapan kurumlar değil. üniversiteler medeniyet inşa eden kurumlar. SDÜ için bir iddia ve vizyondan bahsedeceksek sadece çok iyi eğitim veren, çok iyi araştırmalar yapan ve topluma çok büyük katkısı olan bir üniversite değil, medeniyet inşasının bir parçası olmayı iddia eden bir üniversite olması gerektiğini düşünüyoruz. SDÜ denilince sanata ve bilim açısından çok tanınan  bir üniversite olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bir ekibin 4 yıllık süreçte gerçekleştirebileceği bir ideal değildir. ama bu idealin üniversitenin ideali olması gerektiğini düşünüyoruz.

SDÜ, BİR KUTUP YILDIZIDIR

KUTUP YILDIZI YÖN VERİR

Biz üniversiteleri kutup yıldızı olarak düşünüyoruz. Bu bizim için çok değerli bir söylem. Kutup yıldızı yol gösterir, yön verir. Üniversitenin kendisine toplum ve kent açısından böyle bir misyon edinmesi gerektiğini düşünüyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken bir husus var. piyasanın yaptıklarını, çözdüklerini değil piyasaya yön veren, onun önünü açan bir üniversite olması gerektiğini düşünüyoruz.

40'DAN FAZLA DOKTORA PROGRAMI

Türkiye’de 200’den fazla üniversite var. üniversiteler nicelik olarak belli büyüklüğe eriştikten sonra belli bir nitelik sorunu ortaya çıkar. Bizde de niteliği artırma sorunu ve kaygımız vardır. Üniversitenin nitelik endişesi taşıyacağını vaat ediyoruz. Üniversitemizde yaklaşık 960 öğretim üyesi var. Çok çok büyük rakamlara ulaşma şansımız yok. dolayısıyla bu büyüklüğü koruyacağız. Bizim için çok değerlib bir grubumuz var onlar da araştırma görevlilerimiz. Yaklaşık 600 kadar araştırma görevlilerimiz var. Bunlar üniversitenin fidanlarıdır. Araştırma görevlilerinin niteliği üniversitenin geleceğidir. Dolayısıyla onların niteliğine yatırım yapacağız. Tabi burada idari personelimizi, diğer öğretim görevlilerimizi, okutma ve uzman arkadaşlarımızla, işçilerimizi dışlamıyoruz. Biz 5 bin kişilik büyük bir aileyiz.

PROJE İKLİMİ CANLANDIRILACAK

Üniversitemizin Türkiye üniversiteleri açısından en değerli yönlerinden birisi 40’dan fazla doktora programına sahip oluşudur. Bu da üniversite açısından gurur kaynağıdır.

Niteliği nasıl artıracağız?

Öncelikle proje iklimini canlandırmamız gerekiyor. Öğretim üyelerinin proje üretebileceği alt yapı ve üst yapıyı kurmayı tüm üniversiteyi yönetimleri taahhüt etmek zorundadır. Biz de bunu taahhüt ediyoruz.

LABORATUARLARIMIZIN

BÜYÜKLÜĞÜYLE GURUR DUYALIM

Üniversitemiz kütüphanesinde 135 bin kitap var. Ankara Üniversitesi’nde bu sayı 700 bin, İstanbul Üniversitesi ve ODTÜ’de 500 bin, Harward’da 10 milyon. 135 bin kitabı olan bir üniversitenin nitelik açısından çok büyük üniversite olma iddiası olamaz. Çok zengin kütüphanesi olması gerekiyor. Somut olarak bunlarla ilgilenmemiz gerekiyor. Bizim Mühendislik Fakültemizin idari, derslik ve laboratuvar  olarak toplam 30 bin m2 alanı var. Sadece ODTÜ’nün Makine Mühendisliği bölümünün fiziksel alanı 25 bin m2. Bizim koskoca mühendislik fakültesi kadar ODTÜ’nün bir bölümünün fiziksel altyapısı var. En azından nereye gitmemiz gerekeni gösteren rakamlar bunlar. Üniversitemizin büyüklüğüyle gurur duyalım ama 4 yıl sonra laboratuarlarımızın büyüklüğüyle gurur duymak zorundayız. Öğrenci sayımız çok fazla diye gurur duymak bizi geleceğe taşımayacak. Çok büyük laboratuarlarımız olursa o zaman çok daha gururlanacak bir üniversite olabilirsiniz.

KENTE HİZMET EDEN BİR ÜNİVERSİTE

Akredite ve kalite güvencesi çalışmalarına çok değer vereceğiz. Öğrencilerimiz bizim emanetimiz.

Kentle barışan bir üniversite olacak. başka bir şansı yok üniversitenin. Üniversite kente hizmet edecek. Orada bir takım projelerimiz var. onları daha sonra açıklayacağız. Hastaneyle ilgili de özel bir proje yapmak zorundayız. Isparta’da şehir hastanesi kurulacak. Hastanemizin rekabet etmesi gerekiyor.

Çağı yakalamak için dijital üniversite kavramını ortaya atacağız. Öğrencilerin öğrencilik hayatlarını daha iyi geçirmeleri açısından bunda geçmemiz gerekiyor. Bunda geç kaldık. 22 yıllık bir üniversitenin halen mezun takip sistemi yok. üniversitelerimiz nerede çok iyi bilmiyoruz.

Centilmence kampanya dönemi olacak. bunun dışında bir şey olmayacak. Biz huzurlu ortamdan bahsediyoruz. Bizim gündemiz de kavga yok. sadece üniversitedeki oylamayla bitecek bir süreç değil. YÖK’te bir oylama yapılacak. Sonra da Sayın Cumhurbaşkanının yetkisinde."

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
selim
17 Şubat 2015 Salı 20:08
20:08
ilker hocam kalitesiyle rektörlüğe yakışacak tek isim.
Diğer Haberler
 • SDÜ’de bu bölüme ilk 3’te yerleşenlere 625 TL karşılıksız burs19 Temmuz 2017 Çarşamba 14:14
 • 3 bin 300 öğrenci okulla tanışacak06 Temmuz 2017 Perşembe 10:37
 • Gelecek burada17 Haziran 2017 Cumartesi 14:13
 • BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ05 Haziran 2017 Pazartesi 09:36
 • Milli Eğitim harekete geçti03 Haziran 2017 Cumartesi 10:37
 • Milli Eğitim sosyal medya için harekete geçiyor23 Mayıs 2017 Salı 10:37
 • Isparta’da zorunlu eğitim 13 yıla çıktı22 Mayıs 2017 Pazartesi 18:43
 • Adım adım dünyanı geliştir17 Mayıs 2017 Çarşamba 09:33
 • 14 bin öğrenci mezun oldu15 Mayıs 2017 Pazartesi 11:38
 • Isparta eğitiminde STEM modeline geçilecek24 Nisan 2017 Pazartesi 08:35
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim