19 Ağustos 2019
  • BIST 95.734
  • Altın 271,952
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • Isparta 14 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 20 °C

Şehir Hastanesi akupunktur ve hacamat yapacak

Şehir Hastanesi akupunktur ve hacamat yapacak
Şehir Hastanesi akupunktur ve hacamat yapacak

Isparta Şehir Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’ndan akupunktur, kupa terapisi-hacamat hizmetlerinin verileceği GETAT Polikliniği yetkisini alarak, bu alanda hizmete başladı. Doktor İzzet Demirbaş, bakanlığın bu konuda hekimlere eğitim ve sertifika verdiğini belirterek, “Vatandaşlarımızın akupunktur ve hacamat konusunda işin ehli ve bakanlığın yetkilendirdiği doktorları tercih etmelerini öneriyoruz. Hastanemiz artık bu hizmeti veriyor” dedi.
 

Isparta Şehir Hastanesi, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları kapsamında akupunktur, kupa terapisi-hacamat hizmetlerinin verilebilmesi amacıyla GETAT Polikliniği için Sağlık Bakanlığı’na başvurmuştu. Tüm gerekli işlemleri tamamlayan Şehir Hastanesi’ne GETAT Polikliniği açması için bakanlık tarafından yetki verildi. Açılan poliklinikte bakanlık tarafından verilen eğitimlere katılan ve sertifikalandırılan Dr. Orçun Demirsöken, Dr. İzzet Demirbaş, Dr. Mehmet Korkut ve Dr. Gökçen Ay Ulusoy görev yapıyor.
DEMİRBAŞ: BAKANLIĞIMIZ HASTANEMİZE YETKİYİ VERDİ
GETAT Polikliniği hakkında bilgi veren Doktor İzzet Demirbaş, bakanlığın geleneksel ve tamamlatıcı tıp uygulamalarını işin ehli hekimler tarafından yapılmasını istediğini ifade ederek, “Hastanemizde benimle birlikte 3 hekim arkadaşımız daha bu eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını aldılar. Hastane olarak, bakanlığımıza ünite kurulma noktasında müracaat ettik ve yetki belgesi istedik. Sağlık Bakanlığı da Isparta Şehir Hastanesi geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını yapabilir diyerek ünite yetkisini bize verdi. Bugün(dün)itibariyle hizmete başlamış olduk” dedi.
BİRÇOK YERDE İŞİN EHLİ OLMAYAN, ESKİ YÖNTEMLERLE YAPILIYOR
Poliklinikte ilk etapta akupunktur ve hacamat uygulaması yapacaklarını ifade eden Dr. Demirbaş, “Akupunktur ve kupa terapisi 5 bin yıllık geçmişi olan ve halkımız tarafından bilinen fakat birçok yerde işin ehli olmayan, eski yöntemlerle yapılan bir uygulama. Halkımızın bunu yaptırılabilecek işin ehli hekimlere ulaşmada sıkıntı var. Bu noktada Şehir Hastanesi’nde polikliniğimizi açtık. Akupunktur ve kupa terapisi-hacamat hizmeti vereceğiz. İlerleyen dönemlerde izinleri tamamlarsak hizmetimiz genişleyebilir. Fitoterapi dediğimiz bitkisel ilaçla tedavi, sülükle tedavi, hipnoz, ozon tedavileri de yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.
TAMAMLAYICI VE BÜTÜNLEYİCİ OLARAK GÖRMEK GEREKİR
Akupunkturun batı tıbbına bir alternatif olarak değil destekleyici ve tamamlayıcı olarak görülmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Demirbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Batı tıbbı dediğimiz günümüz tedavi planlamasında ilaçlar büyük etken rol oynuyor. İlaçların gerektiği zaman kullanılması gerekiyor. Faydaları olduğu gibi yan etkileri de olmaktadır. Fakat akupunktur daha bütünsel ve daha sağlıkçı bir yaklaşımla, herhangi bir yan etkisi olmadan batı tıbbına destek amaçlı planlanmıştır. Tamamlayıcı ve bütünleyici olarak görmek gerekir. Isparta Şehir Hastanesi’nde bunu uygulamaya çalışacağız.
BİRÇOK HASTALIĞA FAYDALI BİR UYGULAMA
Vatandaşlarımızın gelip, böyle bir rahatsızlığım var bana fayda sağlar mı diye sormalarını istiyoruz. Uygulamanın tüm kas eklem ağrıları, gerilim tipi baş ağrıları, obezite, kilo verme ve sigara bırakmada çok faydaları var. Ayrıca şeker, tansiyon ve diğer metabolik hastalıklarda ilacı bıraktırma, hastalık tedavi etme gibi bir iddiamız yok ama hastalığın daha düzenli gitmesini sağlıyoruz. Şeker hastası ise şeker ilacının daha etkin çalışır, şekerin daha düzgün olmasını sağlatabiliyoruz. Birçok cilt hastalığında da faydası var. Vatandaşlarımızdan hangi hastalıklarda fayda görebileceklerini sormalarını istiyoruz.
EHLİ KİŞİLER TARAFINDAN UYGULANMAZSA HASTALIKLAR BULAŞABİLİR
Kupa terapisi(hacamat) işlemi cilt bütünlüğünü bozan, kanatan bir işlemdir. Cilt bizi enfeksiyon ve dış etkenlerden koruyan bir bütündür. Bu bütünlüğü bozduğumuzda vücut enfeksiyon ve dışarıdan gelebilecek olan bakteri yüküne açık hale geliyor. Dolayısıyla antisepsinin çok iyi yapılması lazım. İşlem bittikten sonra yara bakımının çok iyi ve ehli kişiler tarafından yapılması gerekir. Dışarıdaki kişiler bunların hepsinden bihaber. Tamamen tek kullanımlık olmayan cam bardakları kullanarak yapıyorlar. Cam bardakları nasıl sterilize ettikleri bilinmiyor, başka hastalara aynı ürünü kullanabiliyorlar. Örneğin hepatit b hastasına bu işlem yapıldıktan sonra sağlıklı bir hastaya yaptıklarında hastalığı bulaştırmış olabilirler. HIV virüsü gibi hastalıklar taşınabilir hastalıklar. Bu yüzden ehli kişiler tarafından uygulanmazsa hastalıklar bulaşabilir. Hastane ortamında il sağlıklı müdürlüğü tarafından denetlenen, bakanlıkça yetkilendirilmiş hekim ve klinikler tarafından yapılması uygun olacaktır.”
ALTERNATİF TIP SGK ÖDEMESİ KAPSAMINDA DEĞİL
Dr. İzzet Demirbaş, alternatif tıp uygulamalarının SGK ödeme kapsamında olmadığını belirterek, hastaların seans bazında ücretlendirileceğini ve ücretlerin hastane tarafından tahsil edileceğini söyledi. Dr. Demirbaş, “Ücretler tüm vatandaşlara hitap edebilecek şekilde çok uygun olacak” dedi.
USLUSOY: YETERSİZ KALAN HASTALIKLARDA TAMAMLAYICI TIP DEVREYE GİRMEKTEDİR
Fizik Tedavi Doktoru Gökçen Ay Uslusoy da alternatif tıbbın birçok hastalıkta başarıyla uygulandığını dile getirerek, “Fizik tedavi kas iskelet sisteminin her türlü hastalığına bakan bir uzmanlık alanı. Fizik tedaviye giren hastalıklarımız kronik hastalıklardır. Hastalar uzun yıllar şikayetlerini yaşarlar ve günlük yaşamları olumsuz şekilde etkilenir. Biz medikal, modern tıpla hastalarımıza iyi hizmet veriyoruz ama bazı durumlarda bunlar yetersiz kalıyor. Yetersiz kalan hastalıklarda tamamlayıcı tıp devreye girmektedir. Tamamlayıcı tıpla birçok başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Kas iskelet sisteminde ağrısı hissedilen bir hastalığımız vardı, bu hastalıkta çok başarılı sonuçlar elde edildi. Genel felç tablolarını etkileyen, her türlü dejenere eklem hastalıklarında, osteoporozlarda tamamlayıcı tıp alanında başarılar elde etmekteyiz” şeklinde konuştu. GÜLSES GAZETESİ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim