24 Nisan 2018
  • BIST 110.059
  • Altın 174,708
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Isparta 15 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 21 °C

Sen misin Milli Eğitim Müdürü'nü soruşturan !

Sen misin Milli Eğitim Müdürü'nü soruşturan !
Milli Eğitim Müdürü İlyas Can'ın il dışında olduğu dönemlerde ehliyet sınavlarında İl Sınav Sorumlusu olarak görev aldığı ve ücret tahakkuk ettirildiği şikayetleri üzerine soruşturma yürüten Başmüfettiş, dosyayı kapatmayınca Çankırı'ya sürüldü.

Milli Eğitim Teşkilatında geçmişte yaşanan 'müdür yokken sınav ücreti ödendi' icraatlarına bu dönem de bir yenisi eklendi. Milli Eğitim Bakanlığı Isparta Maarif Müfettişleri Başkanlığı, sözlü ve yazılı şikayetler üzerine İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can hakkında araştırma dolayısıyla soruşturma başlattı. Ancak İl Milli Eğitim Müdürü Can'ın Isparta'da olmadığı dönemlerde ehliyet sınavlarında İl Sınav Sorumlusu olarak görevlendirildiği ve ücret tahakkuk ettirildiği suçlamalarına esas başlatılan soruşturmayı yürütmek öyle kolay olmadı. AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can'ın kardeşi olan İlyas Can hakkında bu suçlamalarla araştırma ve  soruşturma hazırlığı yapan, Isparta Valiliği'nden soruşturma izni isteyen Maarif Müfettişleri Başkanı İsmail Çoban, dosyayı kapatmayınca Çankırı'ya düz müfettiş olarak sürüldü. Dosya yerelde kapatıldı ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın soruşturmayı  devam ettirdiği haber alındı.

Herşey, Maarif Müfettişleri Başkanlığı'na bazı Milli Eğitim görevlileri ve imzasız dilekçelerin gönderilmesiyle başladı. Milli Eğitim Müdürü İlyas Can'ın il dışında olduğu dönemlerde yapılan ehliyet sınavlarında İl Sınav Sorumlusu olarak görevlendirildiği, adına her sınav için 500 TL ücretlendirme tahakkuk ettirildiği ve banka hesabına yatırıldığı iddia edildi. Konuyla ilgili araştırma yapan Maarif Müfettişleri Başkanı Çoban, İl Müdürünün sınav dönemlerinde Isparta'da olmadığını tespit etti. Müdür Can'ın 17/01/2015, 18/01/2015, 31/05/2015, 01/02/2015, 14/02/2015 ve 15/02/2015 tarihlerinde il dışında olmasına rağmen İl Sınav Sorumlusu olarak görev aldığı ve ücret tahakkuk ettirildiği tutanaklara yazıldı. Tutanaklarda Milli Eğitim yönetiminin soruşturma ve araştarmadan haberdar olduktan sonra 'sehven yatırıldı' işlemi yaptığı, İl Milli Eğitim Müdürü Can'ın da paraları iade ettiği ifade ediliyor.

Bu arada araştırmasını tamamlayan Maarif Müfettişleri Başkanı İsmail Çoban'ın Milli Eğitim Müdürü İlyas Can hakkında soruşturma izni verilme talebi de uygun görülmedi. Isparta İl İdare Kurulu Müdürlüğü, '......hakkında inceleme yapılanın direksiyon sınavının  başında bulunamadığı günlerde kendisine ödeme yapıldığını sonradan öğrendiğini, bunu öğrendikten sonra özel öğretime bakan müdür yardımcısına tarafına sehven ödenen ücretlerin çıkarılmasını talep ettiği, bu ücretin de özel öğretim bölümünün ilgili hesabına ödendiğinin tespit edildiği verileri sürülen iddiaların sübuta ermediği knaatine varıldığından şikayetin işleme konulmamasıın tasviplerinize arz ederim." gerekçesi ve Valilik oluru ile soruşturma talebini uygun görmedi.

Banka dekontları, ifade tutanakları ve diğer belgelerle Milli Eğitim Müdürü İlyas Can'a usulsüz bir şekilde ödeme yapıldığını ortaya koyan Maarif Müfettişleri Başkanı İsmail Çoban, dosyayı kapatmayınca siyasi baskılar nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı'nca Çankırı'ya düz müfettiş olarak gönderildi.

Çankırı'ya atanan Maarif Müfettişleri Başkanı İsmail Çoban, ayrılırken söz konusu dosyaya eklenmek üzere ek ifade tutanağı düzenleyerek yetkili makamlara şu soruları sordu, şu ifadelerde bulundu:

-Bahsi geçen tarihlerde sınav alanlarında bulunmadığı görevli müfettişlerimizce tespit edilmiştir. Bu tarihlerde sınav görevine gelmediğini ve sehven hesabına sınav ücreti yatırıldığını itiraf etmiştir. Bu durumda;

1) İlyas Can'ın hesabına sehven iki ay boyunca, peş peşe ve altı defa sınav ücretini kim ve neden yatırmıştır?

2) İlyas Can, 2 ay boyunca peş peşe ve altı defa hesabına sehven para yatırıldığını neden fark etmemiştir?

3) Sehven, bir olur iki olur ve hemen geri ödenir. Bu ödemeler iki ay içinde altı defa oluyor ve pey peşe oluyor ve soruşturma açılan tarihten sonra geri ödeniyor. Bu durum ne anlama geliyor. Soruşturma açılmasaydı bu paralar ödenecek miydi?

4) Sehven hesaba yatırılan ve çekilip harcanılan bu paralar, kaç ay sonra hatırlanarak geri ödeme yapılmıştır?

5) Görevde olmadığı halde, sehven hesabına para yatırılan sınavlarda, Şİl Sınav Sorumlusu olarak kim görev yapmaktadır?

6) Bu sınavlarda görevde olmadığını ve bu yüzden paraları iade ettiğini itiraf ettiğine göre, bu tarihlerde yapılan MTSK Direksiyon Sınavları İl Sınav Sorumlusu olmaksızın, usulsüz bir şekilde mi yapılmıştır? Yapıldıysa bu sınavların akibeti ne olacaktır?

7) Eğer olurlarda kenid adı var ise ki var, altı sınava izinsiz olarak katılmamasının bir cezai müeyyidesi yok mudur?"

MOBBİNG İDDİASI

Maarif Müfettişleri Başkanı İsmail Çoban, ek ifade tutanağında kendisinin mobbing tabi tutulduğunu da şu sözlerle iddia etti:

"Maarif Müfettişleri Başkanı olarak şahsıma ve teftişe mobbing uyguladığı herkesçe bilinen bir gerçektir. Önceki ifademde, mobbing uygulandığını birçok örnek olayla ve belgeyle anlatmıştım. İlave olarak, şu uygulaması bile mobbing uygulandığını ispata yeterli olacaktır diye düşünüyorum. MTSK Direksiyon Sınavları yönergesine göre,. Maarif Müfettişleri Başkanı, İl Sınav Sorumlusu Yardımcısı olarak görevlendirilir. Ve tüm sınav alanlarının denetiminden sorumludur. Ve şu saatte gelip, bu saatte gidileceğine ve şu noktada bulunacağına dair bir hüküm yoktur. Ama İl Müdürü tarafından zaman zaman görev verilmediği gibi, görev verildiğinde de görev alanımızı bir ilçe ile sınırlamakta ve şu saatte geldi gibi tutanaklar düzenlenmektedir. İl Müdürü İlyas Can'ın Maarif Müfettişleri Başkanı olarak şahsıma ve teftişe karşı planlı bir şekilde yürüttüğü mobbing uygulamasının detaylı bir şekilde araştırılmasını ve gereğinin yapılmasını istiyorum. Çünkü teftiş yıpratılmakta ve işlevsiz hale getirilmeye çalışılmaktadır."

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Beytullah
15 Ekim 2015 Perşembe 11:45
11:45
Kardeşin Milletvekiliyse ve iktidar Partisine mensupsa her şey mubahtır, anlayışı galiba yerleşti. Bir başkası Müdürün yaptıklarının çok azını yapsaydı, başına neler gelirdi, düşünemiyorum. Yazık...
süleyman
05 Eylül 2015 Cumartesi 16:11
16:11
Yazıklar osun...Sözün bittiği yer.
Erhan
04 Eylül 2015 Cuma 08:44
08:44
Bu İl Müdürünün akıbetini çok merak ediyorum. Çünkü çok yanlışlar yaptı ve çok beddua aldı. Acıyorum bu zavallıya.
Gülsüm
02 Eylül 2015 Çarşamba 10:17
10:17
Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste...
ramazan
25 Ağustos 2015 18:41
ismail hocayi tanirim yolsuzluk ve hirsiza babasinin ogluda olsa affetez ama bunlar alismis dindarlik adina buyuk hirsizlardir hirsizligini kim ortaya cikardiysa ya paralelci yaparlar yada vatan haini yaparlar bunlar boyle ce yolsuzluklarina devam ediyor ama bende birdaha elim kirilsin oy verirsem akp=pkk kol kola yaziklar olsun sizlere memlekette dindarlik adina en buyuk hirsizlar bunlar bunlar yuzunden innsanlar dindarlari sevmez oldu...
Ömer
25 Ağustos 2015 Salı 15:19
15:19
Tamam, Kardeş Vekil, Kardeşin arkadaşları Vekiller ve Vali ellele verdiniz Müdürün yolsuzluklarını kapattınız. Bu işin kokusu her yeri sarmış, bu kokuyu nasıl gidereceksiniz. Bu kara leke sizinle beraber gidecek. Ve ayrıca Allah hepinizden hesap soracak. Yaşasın Zalimler için Cehennem.
Bayram
18 Ağustos 2015 Salı 10:16
10:16
Sayın Tayyip ERDOĞAN'a kurban olun. Onun arkasına saklanmışsınız. Her türlü naneyi yiyorsunuz. Bir gün foyanız ortaya çıkacak. Sayın Tayyip ERDOĞAN hepinizi kovacak. O gün yakındır inşallah.
Muammer
18 Ağustos 2015 Salı 10:12
10:12
Isparta Milli Eğitimi, Yolsuzluk Yaptığı İspatlanmış Müdüre emanet. Müdürün referansıyla bir de Başkan atayın. Size karışan da olmaz. İstediğiniz gibi götürürsünüz. Durmak yok, ... devam.
Oğuz
14 Ağustos 2015 Cuma 11:51
11:51
Ancak bu kadar olur. Hırsızı koru. Görevini yapanı sür. Hiç mi Allah'tan korkmazsınız siz. Sözün bittiği yerdeyiz.
Yusuf
14 Ağustos 2015 Cuma 11:45
11:45
Yolsuzluktan sonra Müdür kadroyu kapmış. Isparta'ya uğramadığı halde. Müdürler kadro alabilmek için yolsuzluk mu yapsınlar. Bu olaydan sonra kim hangi cesaretle yolsuzlukların üzerine gidebilecek.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim