21 Mart 2018
  • BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • Isparta 8 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 8 °C

Sinan’ın Isparta’sı

Sinan’ın Isparta’sı
Isparta’nın kalbinin attığı lokasyonda Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Dönemi’nde inşa ettiği Firdevs Bey Camii, Uluslararası Dergi National Geographic Dergisi’nde yer aldı.

1561’DE İNŞA EDİLDİ

Firdevs Bey Camii, Mimar Sinan’ın Türkiye’deki 72’nci başyapıtı… Mimar Sinan Camii olarak da anılan Mabet, 454 yıldır ibadete açık.

 

466 ESER BIRAKTI

XVI. yüzyılda Devlet-i Aliyye-i Osmaniye’nin Başmimarı olan Koca Sinan, 100 yıl yaşadı. Devlet-i Aliyye-i’de 466 eser bıraktı. O eserlerden biri de kendi ismini taşıyor. Mimar Sinan Camii, Isparta’da neredeyse tüm Mabetlere ilham verdi.

 

BAŞYAPIT

Mimar Sinan’ın Türkiye’deki 72’nci eseri: Mimar Sinan Camii… 454 yıldır ayakta. 25 m yükseklikte Kubbe’ye sahip Mimar Sinan Camii’nde hiç sütun yok.

VAKFİYESİ: BEDESTEN

1561 yılında inşa edilen Mimar Sinan’ın ihtiyaçlarının karşılanması için Firdevs Bey Bedesteni yaptırıldı. Oradan sağlanan gelir Cami’ye aktarılıyordu. Ve tüm ihtiyaçlar karşılanıyordu.

SAKAL-I ŞERİF VAR

142 yıl önce Hicri 1300 yılında Ispartalı Paşa Seyfi Efendi Mimar Sinan’a Sakal-ı Şerif’i hediye etti. Sakal-ı Şerif Bayram günlerinin arifesinde ve mübarek gecelerin gündüzünde öğle namazından sonra cemaate ziyarete açılıyor.

İŞTE O ESER: 72. MİRAS

Mimar Sinan Camii, Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde inşa edildi. Isparta Valisi Firdevs Bey tarafından 1561 yılında yaptırıldı. Mimar Sinan’ın Dünya’ya bıraktığı 72’inci Miras durumda.

454 YILDIR İBADETE AÇIK

Mimar Sinan’ın Dünya’ya miras bıraktığı 72’inci eser ile başlıyor.

Şehir merkezinde kurulu olmasının yanı sıra birçok mimarisi ve sanatsal değeri ile de sembol Camilerden biri olan Mimar Sinan 500 cemaat kapasitesine sahip bir kurum

YAZIN SERİN, KIŞIN İSE SICAK

Mimar Sinan’ın en önemli özelliklerinden biri havalandırma sistemi. Duvarlar 1 metreden fazla kalın durumda. Bu da Caminin yazın serin, kışın ise sıcak olmasını sağlıyor.

KUBBE UZUNLUĞU 25 M

1996 yılından bu yana Mimar Sinan Camii’nde imam olarak görev yapan Osman Akçil, sorularımızı yanıtladı. Mimar Sinan’da 4 duvar üzerine yükselen bir sistemin olduğunu ifade eden Akçil, “dolayısıyla sütun yoktur. Minber ve Mihrap köğke yapımdır. Kaplamalar ahşaptır. Eser 1561 yılında Vali Firdevs Bey tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın 72’nci eseridir” dedi.

454 YILDIR AYAKTA AMA BOYALARI VE

GİRİŞ KISMI ÖZELLİĞİNİ KAYBETMİŞ

Eserin 454 yıldır ayakta olduğunu kaydeden Mimar Sinan Camii İmamı Osman Akçil, ancak zaman içerisinde iç mekân boya- badanalarının yapının orijinal özelliğini kaybettirdiğini savundu. Cami girişinin de orijinalliğinin bozulduğunu kaydeden Akçil, “burası çok sevilen bir nokta. Cemaati çok. Kapasite küçük olduğu için, gelen taleplere de yanıt verebilmek üzere giriş kapısına camlı bölmeler yapılmış. Zaman zaman cami tadilatlardan geçirilmiştir. Ancak eser 1561 yılından bu yana kesintisiz bir şekilde ibadete açıktır” diye konuştu.

BEDESTEN ÇARŞISI CAMİ’NİN İHTİYAÇLARININ

KARŞILANMASI İÇİN YAPTIRILMIŞTIR

Osman Akçil, 1996 yılından bu yana görev yaptığı Mimar Sinan Camii’nin tarihçesini şöyle paylaştı:

“Eser Mimar Sinan’ın, ‘Ustalık Dönemi’nin 72’nci eseri. Zamanın Valisi Firdevs Bey, Mimar Sinan Camii’nin ihtiyaçlarının karşılanması için Bedesten Çarşısı’nı yaptırmıştır. Ve gelirinin Mimar Sinan ihtiyaçlarının karşılanması için vakfetmiştir.

CAMİ’DEN ÖZEL ÖYKÜLER

Firdevs Bey, yine vakfiyesinde her yıl Mevlit Kandili’nde Mevlit-i Şerif okutulmasını ve cemaate bal şerbeti ikram edilmesini istemiştir.

YERLİ VE YABANCININ GÖZDESİ

Yapımı tamamlandığı dönemlerde Mimar Sinan Cami Bölgesi Tuz Pazarı olarak anılıyordu. Cami’nin pek bilinmeyen isimlerinden biri de bu: Tuz Pazarı Cami. Tarihi kaynaklarda bu pek geçmese de sözlü kültürden gelen bilgiler ışığında caminin bilinmeyen ismi bu şekilde anılıyor.

454 yıldır ibadete açık olan cami yerli ve yabancıların da uğrak notası niteliğinde. Mimar Sinan, şehir merkezinin tam ortasında olmasının da avantajı ile Isparta’da en fazla cemaate sahip Camisi durumunda.

ISPARTA’DA MİMAR SİNAN’IN TEK ESERİ

Mimar Sinan’ın Isparta’daki tek eseri olan Cami, Sakal-ı Şerif açısından da ilkler arasında yer alıyor. Zira Hz. Muhammed’in Sakal-ı Şerif’inin bulunduğu ender camilerden biri de Mimar Sinan

143 yıl önce Hicri 1300 yılında Ispartalı Paşa Seyfi Efendi Mimar Sinan’a Sakal-ı Şerif’i hediye etti.

Sakal-ı Şerif Bayram günlerinin arifesinde ve mübarek gecelerin gündüzünde öğle namazından sonra cemaate ziyarete açılıyor.”

HERKESİN ARZUSU CENAZE

NAMAZI’NIN MİMAR SİNAN’DA KILINMASI

Aynı zamanda sendikal kariyerini de sürdüren; bu doğrultuda Diyanet- Sen ile Memur-Sen’in İl Temsilciliği’ni yapan Mimar Sinan Camii İmamı Osman Akçil,     Cenaze Namazları için de tercih ve çekim merkezi olduklarını söyledi. Bunu ‘merkezde olmaya ve cemaatin fazlalılığına’ bağlayan Akçil, “bu çok güzel bir gelenektir. Şehir büyümüş olmasına karşın hala cenazelerin çok büyük bölümü buradan kaldırılmaktadır” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim