27 Nisan 2018
 • BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Isparta 14 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 19 °C

Siyasilerimiz Sav kokusu ‘benim sorunum’ değil dememeli

Siyasilerimiz Sav kokusu ‘benim sorunum’ değil dememeli
Siyasilerimiz Sav kokusu ‘benim sorunum’ değil dememeli

Sav Belediye Başkanı Mustafa Avşar, Sav’a girişteki kokudan herkesin çok rahatsızlık duyduğunu ifade ederek, “Isparta’ya gül kokularıyla girmek varken pis kokularla girmek yakışmıyor. Bu benim görevim değil dememeli siyasilerimiz. Birlik olup bu sorunu kökten çözmek gerekiyor” dedi.

Gazeteciler Mehmet Erçakır ve Soner Toros’un moderatörlüğünü yaptığı Basın Kulübü’nün ilk bölüm canlı yayın konuğu Sav Belediye Başkanı Mustafa Avşar, 2 yıl içinde beldeye neler yaptığını anlattı. Mutafa Avşar şöyle konuştu: “Ben Sav’ı Isparta’nın bir bahçesi gibi görüyorum. Suyuyla, bahçeleriyle önem arz eden bir kasaba. Yerel seçimlerde biz de bu güzide kasabamıza hizmet etmek için görevimizi yaptık. Allah’ın izniyle bu güzide memlekete hizmet yapmaktayız şuanda. Partiyi siyasi hizmetler aracı olarak görüyorum. Biz seçimizi bitirdikten sonra parti rozetini bir kenara attık ve ondan sonra hizmet etmeye başladık.  Yol, su, çöp rutin görevlerimiz. Biz geldiğimiz günden itibaren kasabanın girişinde işlerin devamı niteliğinde yol genişletme çalışmaları ve kaldırım çalışmaları yaptık. Kilit parke, bordür çalışmaları olsun bunları yaptık. İvedi olarak 25 sene öncesinin kanalizasyon hatları vardı. Sürekli oralar tıkanmaktaydı. Buraları yenileyip yapalım dedik. 3 kilometrelik bölümü, her 200 metrede logar koymak suretiyle yeniliyoruz. 2 bin kusur metre korge boru döşeme yapmışız. Parke taşlarıyla zaman zaman da taş duvar yapmak suretiyle şu ana kadar ilerledik. Bu yol ve kaldırım çalışmaları olarak devam etmektedir. Hem alt yapısı hem de üst yapısına önem verdik.  Toplu sünnet töreni gerçekleştirdik. Tabiî ki halkımızı birbirine kaynaştırmakta, belediyemizin gücünü hissettirmekte bu tür hadiseler. Biz bunların daha iyisini ilerleyen günlerde yapmak suretiyle halkımıza sunmak istiyoruz. Seçimlerden önce vaat ettiğimiz hoş geldin bebek projemizi yapıyoruz. Bebekleri olan aileleri battaniyelerle kapılarını çalıyoruz. Kasabamızda ivedi olan işlere yönelmekteyiz. Aksaklıkları gidererek hareket etmekteyiz.”

ISPARTA’YA GÜL KOKULARIYLA GİRMEK YAKIŞIR

Sav yolundaki kötü koku sorununa da değinen Belediye Başkanı Mustafa Avşar, bu kokudan herkesin çok rahatsız olduğunu artık Isparta’ya gelenlerin gül kokularıyla karşılanmasını istediklerini söyledi. Avşar şöyle konuştu: “Bizim de seçim çalışmalarında aynı konu, seçimden sonra aynı konu. Koku meselesi bu programda son olmasını temenni ediyorum. Valimiz açıklama yaptı. Kapalı devre projesini yapıp bakanlığa göndereceğiz dedi. Sayın valimiz inşallah yapar, bu iş inşallah ona nasip olur. Milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç’in yanına gittik. O da bize yardımcı olacağını söyledi. Bu suyu kapalı devre çalışma yapılacağını ve ilgili kurumlarla bir araya gelip yapılacağını söyledi. İnşallah bu konuyu konuştuğumuz son program olur.  Sav halkı kamulaştırmadan dolayı bir mağduriyet var. Isparta’daki pisliği o bölgeden geçir. Önceden yerleşim alanı yoktur. Şimdi bir yandan da imara açıyoruz oraları. Halin oradaki bölgede 7 şer katlı imar bölgeleri var. Isparta’ya gül kokularıyla girmek varken pis kokularla girmek yakışmıyor. Son olsun inşallah bu konuşma. Gül kokularıyla girilmesi lazım. Burası gül şehri. Bu benim görevim dememeli siyasilerimizin. Birlik olup bu sorunu kökten çözmek gerekiyor.”

DEVLETTE DEVAMLILIK ESASTIR

Davraz su projesinin gün geçtikçe daha iyiye gittiğini belirten Mustafa Avşar, “Devlette devamlılık esastır. Bizden önceki yapmış, biz boş verelim demedik. Önceki arkadaşımız burayı kurmuş bize nasip oldu. Çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. Avşar şöyle konuştu: “Çalışmalarımıza başladık. Bardak su makinesi aldık. Düğünlerde restoranlarda kullanmak için daha ulaşılır olduğundan bardak su makinesi aldık. Çalışmalarımızı devam ediyoruz. Sav suyunun özelliği, Davraz’ımızın suyu, kar suyu. Sertliği iyi, kemikteki kalsiyum yapısına takviyesi, lezzeti, yapısı hoş bir su. Sevildi. Reklamlarımızı gerekli desteklerimizi devam etmekteyiz. Bizden önceki yönetim bunu yaptı banane diyemeyiz. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.”

Programın ikinci bölüm konukları Denge Patent İşletmecisi Metin Arıkaya ve İmaj Mobilya sahibi İrfan Özkutlu sektörel gelişim ile ilgili bilgiler verdi. Denge Patent İşletmecisi Metin Arıkaya, Isparta’da 16 yıldır hizmet verdiklerini söyledi. Arıkaya şunları dedi:  “Markalaşmanın önemini ilk zamanlar Isparta pek idrak edemedi. Biz de çok zorlandık bu dönemde. Benim markamı kim kullanacak, kim tescil edecek diyorlardı. Marka davaları hikayeleri basında çok fazla yoktu. 2005’ten sonra birçok marka davaları konuları piyasada dolaşmaya başlayınca insanlar bunun önemini anlamaya başladılar. Biz o yıllarda Isparta’da bugün birçok herkes tarafından tanınan firmaların marka tescili olmadığını fark ettik. İlk başlarda bize tepki gösterdi. Biz bunların hukuki konularını anlattığımızda bunu yavaş yavaş anlamaya başladılar. O yıllarda da irfan beyle tanıştık. İmaj markasını tescil etmekte baya sıkıntı yaşadık. Bugün imajın üretimleri marka dışında tasarım tescilleri ile daha çok bu aşamada. Markayı tescil ettirmekle iş yetmiyor. Markamıza ek ilave koyarak marka başvurusu yapanları takip ettirmek gerekiyor. Bunlarla karşılaştık. Bunları takip ederek şikayet edip taleplerini iptal ettirdik. İmaj mobilyanın tasarım tescili var.  Tasarım tescili daha çok mobilya sektöründe kullandıkları şeklen görüntüsünü tescil edilmesidir. Bu tasarım tesciliyle sağlanır. Oturma grupları, yataklar 150’den fazla tasarım tescili alınmış ürünümüz var. Kayseri, İnegöl, Isparta ve Burdur’da ürünlerimizi taklit ediliyor. Hukuki sürecimiz devam ediyor. Marka tescili yaptıran ve yaptırmayan arasında çok fark var. Büyük hukuki süreci var.  Genelde firmalar kendi adına tescil ettirmiş markalarını satabiliyorlar. Ticari boyutunu düşünüyorlar. Bu tarz sıkıntılar olabiliyor. Isparta dışında da faaliyetlerimiz var. SDÜ’deki hocalarımızın zaman zaman patent çalışmaları oluyor. Patent dosyalamasında hata yaptığınızda TPE’ye ürününüzün ne işe yaradığını anlatamazsanız başvurduğunuz dosya dümdüz çıkar ve hukuksal koruması olmaz. Hocalarımıza anlattık. Onlar da dosyalamada sıkıntı yaşadıklarını söylüyor. Hocalarımız buluşlarını kendi adına tescil edilebiliyor. SDÜ’de değil sadece MAKÜ’de hocalarımız var. Onlara da hizmet veriyoruz. Patent konusunda hizmet veriyoruz. Çeşitli illerde çözüm ortağı olarak çalıştığımız firmalar var”

23 YILLIK TUTKU

İmaj mobilya kuruluşunu “iki kardeşin tutkulu hikayesi” diye nitelendiren İmaj Mobilya sahibi İrfan Özkutlu, ürünlerinin 14 ülkeye ihraç edildiğini ve Türkiye’de yaklaşık 100 noktada satılının yapıldığını vurguladı. 23 yıldır tutkuyla işlerini yapmaya devam ettiklerini belirten Özkutlu, “2 buçuk yıldır İzmir’de yatak üretimini yapmaktayız. Taleplere uygun şekilde geliştirip devam etmekteyiz” dedi.

EN BÜYÜK SORUN KALİFİYE ELEMAN YETERSİZLİĞİ

Sektörel sorunlara da değinen Özkutlu, mobilya sektörünün en büyük sorunlarının başında kalifiye eleman yetersizliği geldiğini açıkladı. Özkutlu şöyle dedi: “İzmir ve Isparta fabrikada 115 kişi çalışıyor. Isparta’da eleman açığımız var. Üretimin devam etmesi için bir açığımız var. Ara eleman ihtiyacı devam etmekte. Dışarıdan üretime destek aldığımız arkadaşlarımız var. Bölgenin daha da gelişebileceği eleman sıkıntısının çekmeyeceğimizi düşünüyoruz.  Bizim önce elemanı yetiştirip sonra çalıştırmak gibi bir düşüncemiz var. Baya veya bayan iş sahibi, meslek sahibi olmak gibi niyeti olan kişilere önce eğitim verip sonra işe almayı düşünüyoruz. İzmir’de daha fazla sektörde yetişmiş eleman var, limana yakınlık var. Isparta’da makine yatırımlarımız devam ediyor. Isparta ve İzmir ayrı işler yapıyor.  Mobilya gelişebilir bir sektör. Farklılıkları fark edebilirse gelişebilir bir faktör. Gelişerek gidiyor. Yapılması gerekenler yapılıyor ama bizim tarafından yapılması gerekenler yapılıyor mu bu tartışılır. Eleman yetişmesi konusunda, çıraklık eğitim merkezleri açılabilir. Keçiborlu MYO’nun OSB’de farklı meslek dallarında OSB’de açmayı düşünüyorlar. Hem staj görüp, gerçek hayatı görüp iş sahibi olabilir. Kısa süre içerisinde de neticelenecek. ITSO ile de paylaşılarak yapılabilir. Her ürünün dışarıda pazarlanabilmesi için bir şeyler yapılabilir. Çok iş var. Bizim tarafımızdan yapılması gerek. Yumuşak mobilyada daha fazla emek ve yetişmiş eleman ihtiyacı olduğu için gelişmemiş olabilir. Mesleğe insan kazandıramıyoruz. İnsan yetiştirmek. Sektörün burada gelinmesi önemli Isparta’da irili ufaklı var. Daha da geliştirilebilir. Birleştirilerek farklı firmalar da olabilir. Isparta’da gelişiyor bu konu ama eleman yetiştirmek çok önemli. Biz bunun önemini anladık. Müşteri talebi varsa ürün üretilmeli. İnegöl nasıl başardı? Fazla firma var ve birbirlerine sabırları var. Değerini her gün artırıyor. Dağıtım ağları var. 7 bölgesine ayrı çalışan firmaları var. Lojistik güç önemli. “

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi kuruluyor25 Nisan 2018 Çarşamba 16:51
 • Yeni Çünür örnektir25 Nisan 2018 Çarşamba 11:25
 • Tarım İl Müdürü değişti24 Nisan 2018 Salı 12:59
 • 700 dekar eski maden sahası rehabilite edilecek24 Nisan 2018 Salı 10:35
 • El Emeği 84 eser Isparta halkıyla buluştu24 Nisan 2018 Salı 10:12
 • Isparta'da 23 Nisan Coşkusu23 Nisan 2018 Pazartesi 14:51
 • Vali Günaydın makamını minik öğrenciye devretti23 Nisan 2018 Pazartesi 13:40
 • Isparta, futbol ve kongre turizmini değerlendirmeli23 Nisan 2018 Pazartesi 12:16
 • Deregümü İlkokulu'na kütüphane kurdular23 Nisan 2018 Pazartesi 09:45
 • Başkan Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim