21 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 10 °C
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 20 °C

Son 5 yılda 1134 kadının yaşam hakkı elinden alındı

Son 5 yılda 1134 kadının yaşam hakkı elinden alındı
Son 5 yılda 1134 kadının yaşam hakkı elinden alındı

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şaziye Oğuz, Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılardan en çok kadınların etkilendiğini ileri sürerek, kadın cinayetlerine dikkat çekti. Meclisteki partilere de seslenen Oğuz, Türk kadınının şiddet, cinayet, töre ve tacize uğramaması açısından haklarının anayasayla güvence altına alınmasını istedi.

İNADINA BARIŞ DİYECEĞİZ

Türkiye’de kadının şiddetin her türlüsüne maruz kaldığını ifade eden Şaziye Oğuz, “Bu da yetmiyor öldürülüyor. Canımız kızlarımız çocuk yaşta gelin olmaya zorlanıyor. Son 5 yılda 1134 kadının yaşam hakkı elinden alınırken, fıtrat veya abartı denilerek bu cinayetler mahkemelerde tahrik, iyi hal, pişmanlık gibi ceza indirimleriyle ödüllendirilir hale gelmiştir. Ülkemizin her yerinde ağlayan anaların ağıtları yükselirken, bu acıları bizlere yaşatan kan ve gözyaşından beslenenlere lanet olsun. Daha çok yoksul anaların acılarını anlatan bu hikayelere inat CHP kadınları olarak barış diyeceğiz. Barışı sağlamak için birbirimize inanacağız” şeklinde konuştu.

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nde(CHP) il Kadın Kolları Başkanı seçilen Şaziye Oğuz, görevine başlayarak, yeni yönetimini oluşturdu. Parti binasında dün basın toplantısı düzenleyen Oğuz, kadın cinayetlerine dikkat çekti. Oğuz, terör ve ekonomik sıkıntılardan en çok kadınların etkilendiğini ileri sürerek, bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki partilere çağrıda bulundu.

 

Türkiye’de herkesin zorlu bir süreçten geçtiğini ifade eden CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şaziye Oğuz, demokrasi, özgürlük, kadın erkek eşitliği, çocuklarının gelecekleri ve ekonomik açıdan büyük kaygılar taşıdıklarını belirtti. Oğuz, “Bu yüzden diyorum ki siyasete kadın elinin değmesi lazım, nezaketin değmesi lazım, direnişin değmesi lazım. Eğer daha önce bahsettiğim kaygılarımızdan kurtulmak istiyorsak, CHP’nin bayrağı altında gücümüzün yettiği ölçüde mücadeleye devam etmemiz gerekiyor. Biz kadınların da CHP’nin de buna ihtiyacı var. biz bu çalışmaları CHP’nin iktidara gelmesi için olduğu kadar Türkiye’nin ekonomik, kültürel ve demokrasi gelişimi için yapmalıyız” dedi.

 

Öte yandan terör ve kadına şiddetin bir türlü yakalarını bırakmadığını belirten Oğuz, şunlarıs öyledi: “Şehir anası evladını kara toprağa gönderirken vatan sağ olsun diyor ama yüreğinde kopan fırtınaları anlıyoruz. Aslında bu terörü önleyemeyen, analar ağlamasın politikası süren hükümete isyanın göstergesidir.

5 YILDA 1134 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılardan en çok kadınlar etkileniyor. Kadınlar şiddetin her türlüsüne maruz kalıyor, bu da yetmiyor öldürülüyor. Canımız kızlarımız çocuk yaşta gelin olmaya zorlanıyor. Son 5 yılda 1134 kadının yaşam hakkı elinden alınırken, fıtrat veya abartı denilerek bu cinayetler mahkemelerde tahrik, iyi hal, pişmanlık gibi ceza indirimleriyle ödüllendirilir hale gelmiştir.

BİZİ ÖTEKİLEŞTİRMEYİN

Bizi ötekileştirmeyin, kılığımızla, kıyafetimizle uğraşmayın, inancımız üzerinden siyaset yapmayın, bizi bizden uzaklaştırmayın, koparmaya çalışmayın, biz kopamayız, kopmayacağız. Çünkü biz Nene Hatunların, Satı kadınların, Kara Fatma’ların torunlarıyız. Biz kadınız, biz anayız, nasıl koparız?

CHP KADINLARI OLARAK BARIŞ DİYECEĞİZ

Ülkemizin her yerinde ağlayan anaların ağıtları yükselirken, bu acıları bizlere yaşatan kan ve gözyaşından beslenenlere lanet olsun. Daha çok yoksul anaların acılarını anlatan bu hikayelere inat CHP kadınları olarak barış diyeceğiz. Barışı sağlamak için birbirimize inanacağız, her türlü ayrımcılığa karşı emeğimizi sömürenlere, ülkeyi yönetemeyerek kadın bedeni üzerinden gündem yaratanlara karşı koyarak yapacağız. O yüzden arkadaşlar şimdi görev bizde başkalarının yaptıklarını değil bizim yapacaklarımızı anlatacağız.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘sen ayaklar altında ezilmeye değil, omuzlar üstünde yükselmeye layıksın dediği kadınlar CHP’nin 6 ilkesi ışığından ayrılmadan mücadelesine sonuna kadar devam edecektir. Geleceğimiz parlak yolumuz ışıkla dolsun.

 

Türkiye artık kabuk değiştiriyor. Türkiye’nin değişen yüzü olan kadınların ise omuzlarındaki yük her geçen gün ağırlaşmakta. Düşünen, çalışan üreten birçok yetenekleri olan ülke yönetiminde önemli rol oynayan, seçimlerde ülkenin kaderini belirleyen evini işyerini ekonomiyi çekip çeviren ülkenin zor günlerinde darlığı yokluğu ve krizleri göğüsleyen , at binici, tarla sürücü, ekinde, harmanda hayatın her alanında imzası olan, terörle mücadelede kocasını ve oğlunu kaybeden en değerli varlıklarımızdır.

KADIN HAKLARI GÜVENCE ALTINA ALINMALI

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını veren Ulu Önder Atatürk döneminde kadına birkaç münferit olay dışında şiddet cinayet ve tacizlerin yaşanmamış olduğu basın arşivlerinde yapılan taramayla anlaşılmıştır. Meclis grubu bulunan partilerimizin tüm milletvekillerine yeni yasama döneminde sabır ve özveriyle çalışan tüm komisyon üyelerine Türk kadınının

şiddet cinayet töre ve tacize uğramaması açısından kadının haklarının anayasayla güvence altına alınmasını saygı ve ricalarımızla talep ediyoruz.”

Şaziye Oğuz, Türkiye’de kadın cinayetleri ile tecavüz vakalarına ilişkin şu istatistikleri paylaştı:

KADIN CİNAYETLERİ TÜRKİYE

2002: 66 kadın

2003: 83

2004: 164

2005: 317

2006: 663

2007: 1011

2008: 806

2009: 1126

2010: 217

2011: 257

2012: 185

2013: 237

2014: 294

Toplam 5406

KADINA TECAVÜZ

2006: 528 kadın

2007: 473

2008: 577

2009: 624

Toplam: 2202

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim