24 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Isparta 16 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 18 °C

Sözleşmesi fesh edilen doktor için ortak açıklama

Sözleşmesi fesh edilen doktor için ortak açıklama
Aile Hekimi Dr. Remzi Uysalgenç’in nöbet tutmadığı için sözleşmesinin fesih edildiği iddia edildi. Bunun üzerine Isparta-Burdur Tabip Odası ile Türk Sağlık Sen Şubesi ortak bir basın açıklaması yaparak, olaya tepki gösterdiler.

Türk Sağlık-Sen Şubesi dün saat 12.40’da Sağlık İl Müdürlüğü ile Isparta Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde Aile Hekimliğindeki hukuksuz sözleşme feshi ile ilgili basın açıklaması yapmak istedi. Ancak Sağlık İl Müdürlüğü önüne gelen kalabalık 3 tane ambulansla karşılaştı. Alanın bilerek daraltıldığı iddiasıyla tepki gösteren kalabalık daha sonra Belediye İş Hanı önüne geldi. Eyleme İstanbul, Antalya ve Burdur Aile Hekimi Dernekleri de destek verdi. Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Hayati Yıldız, Aile hekimi olan Dr. Eyüp Remzi Uysalgenç’in kendisine Anayasa ve kanunların tanıdığı dinlenme hakkını kullandığı için defalarca ihtar puanı verilerek sözleşmesinin fesh edilmesi üzerine toplandıklarını bildirdi. Aile hekimliğinde Cumartesi nöbeti adı altında dayatılan angarya, dinlenme hakkını gasp eden uygulama sonrası şimdide çalışanın işine ve aşına el uzatıldığını ve dinlenme hakkının gasp edilemeyeceğini savunan Yıldız, şu açıklamayı yaptı. ‘’Anayasa Mahkemesinin ve Danıştay’ın (Anayasa Mahkemesi’nin 11.09.2014 tarih ve 2014/143 sayılı kararı ile Danıştay Beşinci Dairesinin 13.04.2015 tarih ve 2015/3733 sayılı kararı) dinlenme hakkının kullanılması ile ilgili açık kararlarına rağmen bu cezaların verilmesi tam anlamıyla bir hukuksuzluktur. Anayasa, kanun ve mahkeme kararı tanımayarak orman kanunları ile hükmetmeye çalışanlar elbette ki bunun hesabını vereceklerdir.

ASLA PABUÇ BIRAKMAYACAĞIZ

Hukuku ayaklar altına alıp, keyfiyete göre ceza vermeyi en maharetli idarecilik sananlar aslında sadece zavallı bir yönetim şeklinin figüranıdırlar. Çalışanın motivasyonunu düşürmek, ceza vermek, sözleşmesini fesh etmek gibi türlü türlü zulüm araçları ile yol almaya çalışanlar elbette ki bir gün duvara toslayacaklardır. Zulüm ile abad olunmayacağını anlayacaklardır. Birileri ceza puanları aile hekimlerinin adeta cellatlığına soyunsa da, zalimlik için mevzuatı bir kılıç gibi bir ona bir bu yana savursa da kaybedecektir. Sadece dinlenme hakkını kullanan ve aile hekimliğinde göreve başladığında olmayan bir durumu kendisine dayatılmasına tepki gösteren bir hekimimizin sözleşmesini fesh etmek hiçbir vicdanın kabul edemeyeceği bir şeydir. Böyle bir ceza ile tüm aile hekimliğinde görevli çalışanlara gözdağı verilmek isteniyorsa bu da bir başka rezilliktir. Buna da asla pabuç bırakmayacağımızı herkes bilmelidir. Bu mücadele hak ve hukuk mücadelesidir. 2015 Ocak ayından beride kararlılıkla sürdürülmektedir. Elbette ki hekim arkadaşımız hakkını mahkemede arayacaktır. Bizde kendisine her türlü desteği vereceğiz ve yanında olacağız.

ADALETİ VE KANUNU HEP BİRLİKTE HATIRLATACAĞIZ

İdarenin duvarın arkasına astığı, sümenin altına soktuğu adaleti ve hukuku onlara hep birlikte hatırlatacağız. Zalimin elinde sadece zulmü vardır. Fakat zulmünde bir sonu olacaktır. Angarya ve izin haklarını yok eden Cumartesi nöbetleri de elbette ki sonlanacaktır. Biz bu zulmü bitirmek adına mücadeleyi sürdüreceğiz. Onların bu kararlı tavrı bizim mücadelemizi daha da güçlü kılacaktır. Unutulmamalıdır ki bu zulme direnildikçe sonunda kazanan biz olacağız, çalışanlar olacaktır.’’

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK

Öte yandan Isparta-Burdur Tabip Odası Başkanlığı Yönetim Kurulu adına Dr. Musa Bacaksız da tüm sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda çaba harcarken ve gelişmeler beklerken tam aksi durumundaki bu tutumun tüm meslektaşlarını hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, şöyle devam etti; ‘’Bugün bir Aile Hekimi meslektaşımızın sözleşmesinin fesih olması nedeniyle buradayız. Aile Hekimimiz Dr. Remzi Uysalgenç yasal hak ve yükümlülüklerini demokratik bir ortamda yerine getirmeye çalışırken anlayamadığımız bir sebeple sözleşmesi fesh edilmiştir. Meslektaşımızın başına gelen bu durum Danıştay 5. Dairesinin kararına aykırıdır ve dolayısıyla hukuksuzdur.  Danıştay 5. Dairesinin 2015/3733 sayılı Kararı: “Aile Hekimlerine görev tanımları dışında görev verilemez. Hastanelerde nöbet listelerine dahil edilemez. Nöbet tutturuldu ise nöbet izni verilmek zorundadır.”  Dr. Remzi Uysalgenç özelindeki bu uygulamayı aslında tüm meslektaşlarımızı baskı ve yıldırmaya yönelik bir tutum olarak değerlendiriyoruz. Biz tüm sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda çaba harcarken ve gelişmeler beklerken tam aksi durumundaki bu tutum tüm meslektaşlarımızı hayal kırıklığına uğratmıştır. 

3 TEMEL İSTEĞİMİZ VAR

Bu vesile ile daha önce söylediklerimizi yeniden hatırlatmakta yarar görüyorum. Bugün sadece üç temel isteğimizi vurgulamak istiyorum.

1-İş Güvencesi: Her gün en olmadık sebeplerle iş akdimizin sonlandırılması tehdidi ile çalışmak istemiyoruz. 

2-Gelir Güvencesi: İnsanca yaşayabileceğimiz, sabit, emekliliğimize de yansıyacak bir gelir güvencesi istiyoruz.

3-Güvenceli Çalışabileceğimiz İş Ortamları: Her gün sağlık çalışanlarına şiddet haberleri duymak istemiyoruz. Sağlık Yöneticilerini güvenceli iş ortamları oluşturmak için çaba harcamaya davet ediyoruz.

ARKADAŞIMIZIN YANINDAYIZ

Bu günkü sözleşme feshi örneğinde gördüğümüz gibi iş güvencemiz elimizden alınmıştır. Benzer hukuksuz sebeplerle bir hekimin sözleşmesinin feshi kabul edilebilir bir konu değildir. Hekimlerimizin yarın işsiz bırakılma korkusuna itilmeleri onların sisteme olan güvenlerini sarsacak ve hizmetin kalitesini düşürecektir. Bugün tüm hekimlerimiz Sağlıkta Dönüşüm süreci ile başlayan büyük bir baskı ve dayatma ortamında çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Görüldüğü gibi Aile Hekimlerimize görev tanımları dışında işler yüklenmekte itirazlara ve demokratik protesto şekillerine bile çeşitli ceza yöntemleri ile cevap verilmektedir. Yukarda anlatılan nedenlerle arkadaşımıza yapılan uygulamayı protesto ediyor ve onun haklı davasında Isparta-Burdur Tabip Odası olarak yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.’’

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim