18 Mart 2018
 • BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Isparta 7 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 14 °C

Tarımsal sanayiye armağan olsun.. Gül üzerine yeni bir ürün Gül sirkesi

Tarımsal sanayiye armağan olsun.. Gül üzerine yeni bir ürün Gül sirkesi
Girişimci akademisyen Yard. Doç. Dr. Nilgün Budak, doktora hocası ile birlikte 8 yıl boyunca sirke üretim teknikleri üzerine araştırma yaptı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir MYO Gıda İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Nilgün Budak ve doktora hocası Prof. Dr. Zeynep Seydim Isparta tarımsal sanayiine gelecekte çok konuşulacak bir ürünü kazandırmanın gururunu yaşayıor. Göller Bölgesi Teknokent'inde yer kiralayıp, KOSGEB'den Ar-Ge ve İnevasyon desteği alan Yrd. Doç. Dr. Budak ve Prof. Dr. Seydim eşlerini de ortak ederek kurdukları şirket üzerinden sirke piyasasına güçlü bir giriş yaptı. Şimdilik ürünler Isparta pazarında satılıyor ama gelecekte ulusalararası mağaza zincilerinin raflarına girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

TEKNOKENT'TE

GÜÇLÜ BİR MARKA

Yrd. Doç. Dr. Nilgün Budak, eşi işadamı Şakir Budak, Prof. Dr. Zeynep Seydim ve eşi Prof. Dr. Atıf Seydim'in ortaklaşa kurduğu şirketin bugünlere gelmesinin temelinde 8 yıllık emek yatıyor. Yrd. Doç. Dr. Nilgün Budak, 8 yıl sirke üretim teknikleri ve teknolojileri üzerine yaptığı araştırma sonucunda elde ettiği verileri piyasaya kazandırma kararı aldı. Doktora hocası Prof. Dr. Zeynep Seydim ile birlikte KOSGEB Projesi hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Budak, Teknokent bünyesindeki kuluçkahanesini kısa zamanda 45 m2'den 90 m2'ye yükseltti. Test edilen ürünler Sirke markası adı altında piyasaya sunuldu. Şu an Migros'a yetecek kadar üretim mümkün.

Eğirdir MYO Öğretim Üyesi ve KAGİK İcra Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Budak, Fermante ismini verdikleri şirketi Kasım-2013'de kurduklarını anlattı. KOSGEB'den aldıkları destekle bu şirketi kurduklarını belirten Budak, şöyle konuştu:

"Proje kapsamında araştırma ve geliştirme desteği aldık. Bu kapsamda sirke içeceklerinin raf ömrü çalışmaları yaptık. Ne kadar uzun süreli koruyabiliyoruz bunu araştırdık. Geçtiğimiz 2 ay önce bu çalışmamız tamamlandı. Biz akademisyon olduğumuz için dışarıda işletme kurmamız mümkün değil. Burada bu çalışmaları yapabiliyoruz. 45 m2 alanda çalışmalara başladık. Proje bitince de 90 m2'lik alana geçiş yaptık.

90 GÜNDE FERMANTASYON

Sirkede 4 tane farklı türümüz var. Birçok sirke üretim tekniği var. Bu konuda 8 yıllık geçmişe sahibiz. 8 yıldır sirke nasıl üretir, onu araştırıyoruz. Evde sirke üretimi 1 yılda gerçekleşir. Annelerimiz, anneannelerimiz, babaannelerimiz evde bir kenara üzümün cibresini koyarlar ve sirke kendiliğinden oluşturulur. Bir yıllık beklemeleri gerekiyor. Biz bu süreyi sınırladık. Biz burada sıcaklığı, oksijeni kontrol altına aldık. Sirke oluşturabilecek faktörleri kontrol altına aldık. Ve 60 gün ila 90 gün içinde sirke üretimini gerçekleştirdik. Doğal ve geleneksel yöntemle sirke üretimi yapan tek firmayız. Çünkü çok uzun bir fermantasyon süresine sahip. Özel firmalar tonlarca üretim yaptığı içyin böyle bir yöntemi uygulaması mümkün değil. Onlar daha hızlı üretim teknolojisini kullanıyor ve 24 günde sirke üretiyorlar.

1 GÜNDE ÜRETİLEN SİRKEDE

ANTİOKSİDAN AKTİVİTE ZAYIF OLUR

Bu sirkenin içerisindeki gıda bileşim özelliklerini etkiliyor. Antioksidan aktivite zayıf olan ürünler. Sirkeden olan beklentimiz birazcık zayıf. Bizim ürünlerimiz antioksidan aktivite yüksek. Elma sirkemiz bir numaralı ürünümüz. Isparta elma cenneti ve bunun değerlendirmesi gerekiyor. Elmanın meyve suyunu çıkarıp daha sonra sirkesini yapıyoruz. Cam şişe olmasını özellikle seçtik. Bu kadar özel bir ürün yapıyorsak cam olsun dedik. Kapağını özel olarak seçtik.

4 ÇEŞİT SİRKE ÜRETİMİ

Sirke çeşitlerimizde elma, üzüm, nar ve gül sirkesi var. Son üretimimiz gül sirkesi. Gül sirkesinin geleneksel yöntemlerle üretimi Türkiye'de yok, dünyada yok. Gül sirkesinin araştırma ve geliştirme çalışmasını birkaç ay önce tamamlayabildik. Piyasaya sunduk. Nar sirkesi de önemli. Meyve suları çok pahalı, sirkeye dönüştürmek ve ondan beklentiye girmek zor. Bunun için nar da özel. Bir firmada var. Her firma nar sirkesi yapmıyor. Yaprakları ile doğal üretim ilk defa.

SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

7 HAFTALIK DENEYLERLE ÖLÇÜLDÜ

Bunlar nasıl tüketilebilir. Sağlık üzerindeki etkileri kısmında bunları deney hayvanlarında denedik. Deney hayvanlarına içirdik. Çünkü çok asitli bir ürün. İnsanların midesini tahrip etmemek lazım. 7 hafta boyunca denek hayvanlarına içerdik. 7 haftanın sonunda ev tipi yani geleneksel yöntemlerde üretilen elma sirkesinde çok güzel sonuçlarla karşılaştık. Karaciğer yağlanmasını azalttı, kolostrolü olumlu yönde etkiledi. Trigliserit düşürdü. Orta yaş sınıfında hastalık pozisyonuna dönüşmek üzere. Midede herhangi bir tahribat oluşturmadı. O gruptaki deney hayvanlarında zayıflama oldu. O zaman 'insanlara da içermeliyiz' dedik. 3 tane içecek geliştirdik ve patentleri aldık. 3'ü de kesinlikle katkı maddesi içermiyor. Tamemen doğal ürünler. Sirkelerde bile katkı maddesi kullanılabiliyor. Hızlı üretim teknolojilerine girdik. Koruyucu kullanarak hızlı üretim elde ediyorlar."

İşte sirke içecekleri

Fermante Gıda Ltd. Şti., doğal sirke üretiminin yanı sara 3 çeşitte sirke içecekleri üretip, piyasaya sundu. Elmalı, gülü ve sebzeli içecek kola ve diğer içeceklerin en büyük rakibi olacak.

Yrd. Doç. Dr. Nilgün Budak, sirkenin yanı sıra sirke içecekleri üretimi de yaptıklarını söyledi. Özel cam ambalajı ile Sirke markası altında piyasaya sunulan sirkeli içeceklerin çok beğenildiğini belirten Budak, şöyle konuştu:

"Elmalı içecek, gülü içecek, sebzeli içecek. Patentimizi aldığımız içeceklerimiz var. Bunlarla ilgili farklı yaş gruplarında duygusal analiz yaptık. İnsanlara tattırdık. Elma suyu ve sirke karışımı. Güllü su, burası gül cenneti. Gülün farklı şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Serinletici bir içecek. Keyifle içilecek bir ürün. Elmada meyvenin kendi şekeri var. Bizim ilave ettiğimiz şeker yok. Sebzeli içeceği üretirken şöyle düşündük. Bu ürünlerde doğal şeker var. Şeker tüketmek istemeyenler var. Sebze suları ile bir karışım hazırladık ve buna da aynı oranda sirkeyi koyduk. Sebze suları metobolizmoyu hızlandırıyor. Lahana, havuç vesaire suyunu alıyoruz. Karnıbahar, lahana gruplarda kanser oluşturma riskini azaltan faktörler var. Bir de zayıflatma etkisi var."

 

Migros mal istesin

YETİŞİRİZ

Yrd. Doç. Dr. Nilgün Budak, ürünlerin şu anda IYAŞ ve çeşitli restoranlarda satışa sunulduğunu anlattı. Budak, piyasaya konusunda şu bilgileri paylaştı:

"Bizim internet satışımız mevcut. Isparta'daki yerel mağazalardı. IYAŞ'ta çevredeki özel restoranlarda satılıyor. Isparta dışında mağazalarda bağlantılarımız devam ediyor. Ürünlerimizin satışı yeni başladı. Bir çok market zinciri ile görüşmemiz devam edecek.  Şu an seri üretim yapabiliriz. Potansiyelimizi geliştirdik. Migros'a yetebilecek kadar üretim yapabiliriz.Görüşmelerimiz sürüyor. Aylık her bir üründen rahatlıkla 1000-1500 adet üretebiliriz. İçeceklerimiz de hiçbir sıkıntı yok. Her türlü talepleri karşılayabiliriz."

 

Gül üzerine yeni bir ürün

Gül sirkesi

Akademisyenler ve eşleri tarafından Teknokent'te kurulan Fermante şirketinin son geliştirdiği ürün Gül Sirkesi. Yard. Doç. Dr. Nilgün Budak, "gül sirkesinin geleneksel yöntemlerle üretimi bırakın Türkiye'yi dünyada yok" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Budak, şöyle konuştu:

"Sirke çeşitlerimizde elma, üzüm, nar ve gül sirkesi var. Son üretimimiz gül sirkesi. Gül sirkesinin geleneksel yöntemlerle üretimi Türkiye'de yok, dünyada yok. Gül sirkesinin araştırma ve geliştirme çalışmasını birkaç ay önce tamamlayabildik. Piyasaya sunduk."

Sebzeli içeceğin sırrı

            Yrd. Doç. Dr. Nilgün Budak, sebzeli içeceğin kanser riskini azaltan faktörler içerdiğini söyledi. Budak, "Lahanalar, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası gibi sebzelerin tipik kokusunu oluşturan bileşen İzotiyosiyanatlar dır. İzotiyosiyanatlar kolon, mide, ciğer, göğüs, mesane ve prostat kanseri hastalıklarına olumlu etki göstermektedir. Bu sebeple sebze suları sağlığımız için önem arzetmektedir" dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yerinde ve uygulamalı mesleki eğitimin başarısı15 Mart 2018 Perşembe 12:30
 • Yeni Huzurevi binası yapımına start verildi15 Mart 2018 Perşembe 10:15
 • Isparta'da Çiftlik Bank mağdurları noterler ile icra dairelerine koştu15 Mart 2018 Perşembe 10:03
 • VALİ GÜNAYDIN “ÇEVRE POLİSLERİ” İLE BULUŞTU14 Mart 2018 Çarşamba 17:30
 • 3 ayda bitirilecek14 Mart 2018 Çarşamba 17:06
 • Köy yollarının sıcak asfaltına 7 milyon TL ek ödenek14 Mart 2018 Çarşamba 11:20
 • Iyaşpark’ta yerel gazete köşesi14 Mart 2018 Çarşamba 10:30
 • IYAŞ 20 yaşında14 Mart 2018 Çarşamba 09:59
 • Şehidimize son görev13 Mart 2018 Salı 14:26
 • İstiklal Marşımız 97 yaşında13 Mart 2018 Salı 08:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim