25 Mayıs 2018
 • BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • Isparta 17 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 24 °C

TBMM Başkanı olmamı Demirel istemedi

TBMM Başkanı olmamı Demirel istemedi
Siyasi yaşamına 25 yaşında başlayan 27 yaşında belediye başkanı seçilen Ertekin Durutürk bugüne kadar hiç bir yerde anlatmadığı özel anılarını Kanal 32 TV’de Hakan Yaman ile Hayatın İçinden programına anlattı

Yalvaçlı siyasetçi Ertekin Durutürk, Ankara’da Kanal 32 Televizyonuna evinin kapılarını açtı. Hakan Yaman’ın hazırlayıp sunduğu Hayatın İçinden Programında siyasi hayatını anlatan ve soruları cevaplandıran eski milletvekili Ertekin Durutürk belki de bugüne kadar hiç kimseye anlatmadığı özel anılarını izleyicilerle paylaştı.

Siyasete askerlik dönüşü nasıl atıldığını, belediye başkanlığına aday olmasını, 12 Eylül İhtilali sonrası yaşananları, 1987 yılında yapılan seçimlerde milletvekili seçilmesinden TBMM Başkan adayı olmasına kadar uzanan önemli siyasi hatıratlarını açık bir dille anlatan Durutürk, ‘Rabbim ne istediysem bana verdi. Bu siyasi yaşamımda en büyük mutluluğum ise memleketimin bu güzel insanlarını tanımak ve onlara hizmet etme şerefine ulaşmamdır’ dedi.

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİ BENİMSEMİŞ BİRİYİM

1950 yılında Yalvaç Kaş Aşağı Mahalle doğumlu olan Ertekin Durutürk lise dönemlerinde Türk Milliyetçiliğini benimsemiş ve babasının verdiği hafta harçlığı ile Ötüken Dergisi okuyarak yetişen biri olduğunu belirterek başladığı siyasi hatıralarında, ‘Liseler o dönem üniversitelere militan yetiştiren bir yer halinde idi. Mutlaka ya sağcı olacaksın ya solcu olacaksın. Biz milliyetçi biri olarak lisede yetiştik ve üniversiteye o halde gittik. Türkiye’de bulunan 4 Ülkü Ocağından birinin başkanı bendim’ dedi.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında askerlik yapan ve o döneme ait anlatamayacağı bir görevi de bulunduğunu söyleyen Durutürk savaş nedeni ile 4 ay geç terhis olmasından sonra geldiği Yalvaç’ta dönemin Adalet Partililerinin kendisine gelerek İlçe Başkanı olmasını istediklerini ifade etti. Genel Başkan Süleyman Demirel ve Milletvekili Yusuf Uysal ile görüşmesinin ardından görevi kabul ederek 1975 yılı Mayıs ayındaki kongrede ilçe başkanı seçilen Durutürk o döneme ilişkin önemli anılarını şu cümlelerle günümüze aktardı:

İLK ALDIĞI NASİHAT NE İDİ?

“İlçe Başkanı seçildikten sonra o dönem siyasetin en hızlısının yapıldığı Sücüllü Kasabasına ziyaretimizde Allah rahmet eylesin Hacı Tevfik Yıldırım’dan ilk nasihatimi aldım. Öldüğünde 103 yaşında olan bu büyüğümüz çok kültürlü biriydi. Bana 3 nasihat verdi ve ben bunları siyasi düstur edindim. Bunlardan birincisi dedi ki, ‘-Bak oğlum şimdi seni bu memleketin yarısı severse yarısı sövecek. Sen sevenlerin neden sevdiğini, sövenlerin de neden sövdüğünü bilmeyeceksin. İkincisi siyaset her zaman doğru yapılmaz. Bazen sana doğru gelen başkalarına yanlış gelir, zaman gelir bile  bile yanlış yaparsın. O nedenle siyaseti günün doğrusu ne ise ona göre yap. Son olarak bir Hacı Kör Tahir’in mutlaka olsun. Sana sövene sövecek, senin yapamadığını yapacak biri mutlaka yanında olsun’ demişti. Ben bu nasihatleri aktif siyasi hayatım boyunca hep uyguladım ve faydasını da gördüm.”

28 YAŞINDA BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİM

İlçe Başkanlığı döneminde bir genel seçim geçiren ve seçim çalışmalarında artık herkes tarafından tanınan biri olan Ertekin Durutürk’ün kapısı 1977 Aralık ayında yeniden çalındı ve partisinin belediye başkan adayı olması istendi. Teklife evet diyen ve 1978 yılında 4 aday ile yarışan Durutürk yüzde 67 oy alarak 28 yaşında belediye başkanı seçildiğini anlattı.

12 EYLÜL’DE ÖMRÜMÜN EN ZOR HAFTASINI GEÇİRDİM

12 Eylül askeri darbesi sonucu 1 gün içinde hem görevden alınan hem de yeniden görevine yeniden iade edilen Durutürk:

“11 Eylül günü Süleyman beyin yanındaydım. Birşeyler olacağı sezinleniyordu ama bir şey demediler. Ben Ankara’dan döndüm ve sabah bir gürültü ile uyanıp perdeyi açıp dışarı baktığımda İlçe emniyet amiri, Jandarma Komutanı ve çok sayıda asker gördüm. Darbe olduğu söylendi ve Emniyet Amiri ile beraber karakola gittik. Kaymakam beyi de getirmişlerdi. Parti başkanları ile beraber kalabalık olduk. Onlar gitti ama biz Kaymakam ile kaldık. Sonra dışarı dolaşmaya çıkmamız istendiğinde jeeple yanımıza gelip görevden alındığımız tebliğ edildi. 100 metre ilerlemeden bir kez daha gelip göreve iade edildiğimiz tebliğ edildi. Ben hemen postaneye giderek konseye gönderilmek üzere bir telgraf çekip istifa ettiğimi açıkladım. Benim istifam üzerine vay efendim sen nasıl istifa edersin diye beni tam 4 kez Ege Ordu Komutanlığına çağırdılar. İzmir, Isparta, Yalvaç arasında adeta mekik dokudum. Hayatımın en zor 1 haftasını geçirdim ve siyasi yasak konulanlar arasında yer aldık” sözleri ile o kötü günleri anlattı.

ÖZAL’A BUGÜN OLSA YİNE OY VERMEM

Siyasi yasakların kalkması için yapılan referanduma da değinen eski milletvekili Durutürk, dönemin başbakanı olan Turgut Özal’ın hükümetin imkanlarını kullanarak meydanlarda yasakların kalkmaması yönünde propaganda yaptığına değinerek, ‘Demokrasiye yakışmayan bu hareketlerinden dolayı bugün olsa yine oy vermem’dedi.

19 ADAY ADAYI ARASINDAN SIRAYA GİRDİM

1987 Genel seçimlerinde AP’de önseçim ile milletvekili adaylarının belirlendiğini hatırlatan Durutürk, 19 aday adayı arasında 4. Sırada yer aldığını ifade ederek önemli bir noktayı da izleyici ile paylaştı. “Süleyman bey bana 4. Sırada yer alacaksın deyince geldim Yalvaç’ta bana rey verilmemesini istedim. Öyle de oldu. 4.sıra adayı olarak seçimlere girdik ve TBMM’ye gittik. Tabi genç biri olmama rağmen bana bu kadar teveccüh gösterilmesinin sebebi merhum milletvekili Yusuf Uysal beyin büyük katkısı vardır. O’nun halkta bıraktığı intiba sayesinde ilçelerde bana teveccüh gösterldi. Yalvaç’tan çıkan vekil halka bakar diye bir izlenim oluşturmuştu” şeklinde konuştu.

GÖLÜN ÖTESİ LAFINI YERLE YEKSAN ETTİK

Hakan Yaman’ın sorusu üzerine gölün ötesi şeklindeki deyime de değinen Durutürk, ‘Böyle bir şey asla yoktur. Bu muhalefet partilerinin çıkardığı bir laftır. Biz bu lafı milletvekilliğimiz döneminde yaptığımız hizmetlerle yerle yeksan ettik’ dedi.

ÇİLLER DÖNEMİNDA HALK 2 KEZ İSTEDİ AMA GENEL BAŞKAN İSTEMEDİ

Demirel’in Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra DYP Genel Başkanı olan Tansu Çiller’e 1995 seçimleri öncesinde bizzat kendisinin önseçim yapıp yapmayacağını ve sonuçlara uyup uymayacağını sorduğunu dile getiren Durutürk, ‘Kendisi yapacağını ve uyacağını söylemişti ama açıkçası güvenmiyordum. Buna rağmen Kuyucak’ta yaptığım bir toplantıda partili arkadaşlarıma da bunu ileterek –Bakın beni bahane ederek partiye oy vermemezlik ederseniz hakkımı helal etmem dedim. Nihayetinde dediğimiz gibi oldu ve ben o önseçimde ikinci sırada yer almama rağmen Genel Merkez farklı bir liste yaparak listeyi değiştirdi. Zaten ondan sonra Isparta ve Türkiye’de DYP’nin gücü kayboldu’ dedi.

TBMM Başkanı olmamı Demirel istemedi

TBMM Başkan adayı olduğu yılın Türk Demokrasi tarihinde bir ilke tanıklık ettiğini anlatan Durutürk son tura aynı partiden 2 adayın kalmasının bir ilk olduğunu belirtti. İsmet Sezgin’e karşı 19 oy ile seçimi kaybetmesini de Demirel’in Köşk’ten müdahalesi ile olduğunu dile getirdi.

MEMLEKETİMİN TAŞINI TOPRAĞINI ÖZLEDİM

Programın sonunda memleketine duyduğu özlemi dile getiren eski Milletvekili Ertekin Durutürk, ‘Güzel memleketimin havasını, suyunu, taşını toprağını çok özledim. Gidip hasret gidermeme maalesef sağlığım elvermiyor. Bu güzel insanlara hizmet vermemi nasip ettiği için Allahıma şükrediyorum’ diyerek veda etti.

Akdeniz Yörem

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Saadet Partisi Isparta adayları açıklandı21 Mayıs 2018 Pazartesi 16:18
 • CHP Isparta Milletvekili adayları belli oldu20 Mayıs 2018 Pazar 22:38
 • İşte MHP adayları18 Mayıs 2018 Cuma 02:56
 • Milli mücadele ruhu ile sahadayım17 Mayıs 2018 Perşembe 11:15
 • ‘Isparta 25 Haziran’da TBMM’de iktidardan 4 vekil ile temsil edilecek’09 Mayıs 2018 Çarşamba 13:18
 • 4 kontenjan 76 aday adayı07 Mayıs 2018 Pazartesi 12:32
 • MHP aday adayları güvenlik soruşturmasından geçirilecek07 Mayıs 2018 Pazartesi 11:04
 • Şenol aday adayı04 Mayıs 2018 Cuma 10:07
 • Mevcut vekillerin durumu ne olacak?03 Mayıs 2018 Perşembe 13:03
 • Rozeti taktı adaylığını açıkladı30 Nisan 2018 Pazartesi 15:10
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim