21 Mayıs 2018
 • BIST 102.701
 • Altın 189,033
 • Dolar 4,5730
 • Euro 5,3798
 • Isparta 28 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 33 °C

Tek bir oyu bile heba ettirmem

Tek bir oyu bile heba ettirmem
AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, Darıderesi Göleti II Projesi başta olmak üzere, Isparta’nın âli menfaatleri için Belediye Yönetimi’ne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi; “zaten rozeti çıkarmaları gerekiyor” dedi. Zabun, seçim itirazların

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Başkanı Osman Zabun, 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri sonrasında ilk röportajını Gazeteniz AKDENİZ Editörleri’ne verdi: ‘Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’ın şahsında tüm kadrolara söylüyorum: ‘El uzatıyoruz. Bunu havada bırakmasınlar. Isparta’nın âli menfaatleri için her türlü pozitif projeyi destekleyeceğiz. Merkezi Yönetim (Hükümet) açısından da Isparta Belediye Başkanlığı’ndan proje bekliyoruz.’

SU BAŞTA OLMAK ÜZERE

YATIRIMA DESTEK SÖZÜ

Belediye Meclisi’nde aritmetik açısından güçlü temsil hakkı kazandıklarını anlatan Zabun, “14+ 3+ 1’e karşı 14: Biz, yapıcı muhalefet olacağız. Eleştirel yaklaşım elbette olacak. Ama bu pozitif şekilde yapılacak. Isparta’nın lehine motoru çalıştıracak güç olacağız. Darıderesi Göleti II Projesi ile bunu kanıtlamaya başlarız. Proje getirsinler. Isparta için el birliği ile çalışalım” dedi.

 

SAV’DA AÇIK HATA VAR

MERKEZ İÇİN İTİRAZ ETTİK

Sav ve Merkez için Isparta özelindeki hukuki yolların tükendiğini; ancak Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) müracaat ettiklerini anlatan Zabun şöyle devam etti: “Sav’da açık, seçik ve net hata var. Merkez’de de var.  Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurduk. ‘İlla sonuç değişecek’ demiyoruz. Biz, AK Parti’ye verilen tek bir reyi dâhi korumaya çalışıyoruz. Bu benim asli görevim.”

 

2014- 2019 ŞİFRELERİNİ

AKDENİZ’E ANLATTI

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Başkanı Osman Zabun, 30 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrasında Gazeteniz AKDENİZ’e röportaj verdi. 2014- 2019 Çalışma Dönemi şifrelerini anlatan Zabun, ‘yapıcı muhalefet, pozitif eleştiri’ tarzını benimseyeceklerini söyledi.

ZEYTİN DALI

Merkez’de 30 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nden galip çıkan Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın özelinde tüm taraflara, ‘barış, uyum, ahenk, istişare ve ortak akıl’ çağrısı yapan Zabun, 2 yol çizdi:

I- HÜKÜMET KANADI:

Belediye Başkanlığı, Merkezi Yönetim (Hükümet) tarafında yönetilecek çalışmalar için bize proje getirsin. Gerektiği an Ankara’ya beraber gidelim.

II- YEREL YÖNETİM:

Meclis’te şu aritmetik var: 14+ 3+ 1 ve 14… Isparta’nın âli menfaatleri için her türlü projelerini açık, seçik ve net bir şekilde destekleyeceğiz.”

BEDEL ÖDETİLECEK BİR MİSYON DEĞİLİZ

AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, ‘seçim kaybetti. Bedel ödeyecekler’ şeklinde bir misyon olmadıklarını söyledi; çarpıcı konuştu: “Biz ‘nerede hata yaptık’ şeklinde soru yönelttik. ‘Nerede boşluk bıraktık’, onları gördük. Analizini yaptık. Masaya koyduk. Genel Merkez ile de paylaştık. O kadar. Neden bedel ödenecek? Kim ödeyecek? Neden… Biz, ‘bedel ödeyecek’ şeklinde bir kurum değiliz. Çalışacağız. Dün olduğu gibi, bugün de yarın da…”

TEK BİR OYU BİLE HEBA ETTİRMEM

Savköy Kasabası ve Merkez’de hataların bulunduğu tezini ortaya atan AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Isparta özelinde hukuk yolları bitti.

Şimdi Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itiraz ettik. Gerekli müracaatlarımızı yaptık. Sonucu bekliyoruz.

Bu bağlamda Isparta’da maçın daha bitmediğini söyleyebilirim.

‘Sonuç illa ki değişecek’ şeklinde bir anlayışımız yok. Mücadelemiz AK Parti için verilen tek bir reyin dâhi korunmasıdır. Bu benim asli görevimdir.

Savköy Kasabası’nda ‘kasıt var’ demiyorum. Açık, seçik ve net bir hata var. O da şu: Belediye Başkanlığı pusulasının olduğu bir zarfa Muhtarlık için de kâğıt konulmuş

Bu Yüksek Seçim Kurulu (YSK) mevzuatına göre geçersiz oy olarak değerlendirilmiştir. O kâğıt ‘işaret’ anlamı taşır.

Ama Sav’da ihmal, bilgisizlik, mevzuata yeterince hâkim olamama gibi göstergeler sonucu bunlar dikkate alınmamış.

Oysa böyle bir durumda tutanak düzenlenmeli idi. Zarfta ‘muhtarlık pusulası da çıktı.’ O zarfta X Parti’ye oy verilmişti’ şeklinde bir kayıt tutulmalıydı. Bu kayıt tutulmamış. Zarfın içindeki muhtarlık kâğıdı atılmış; öteki oy geçerli olarak değerlendirilmiş. İtirazımız buna. Ve kesinlikle, açık, seçik ve net bir şekilde hata var orada.

Merkez için de hatalar var.

Biz illa Başkanlık bizim demiyoruz. Seçim sonucunun da illa değişmesini talep etmiyoruz.

Kavgamız, 1 oy dâhi olsa AK Parti’ye yapılan o tercihi korumaktır. Halkın iradesinin net bir şekilde sandığa yansımasını sağlamaktır.”

ŞİMDİ CUMHURBAŞKANLIĞI

SEÇİMİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Türk Siyasi Tarihi’nde ilk kez Cumhurbaşkanı’nın halkoyu ile seçileceğine atıf yapan AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, bu sürece hazırlanmaya başladıklarını söyledi. Halkın AK Parti’ye gösterdiği teveccühün her dönem arttığı tezini savunan Zabun, “Cumhurbaşkanlığı sürecinde de en iyi sonucu alacağımıza yürekten inanıyorum. Bu doğrultuda Isparta’da çalışmalara başladık” dedi.

İL GENEL MECLİSİ AÇISINDAN

ZİRVEDE YER ALDIK

İl Genel Meclis Üyeliği seçiminde AK Parti’nin sandıktan lider çıktığını kaydeden Zabun şöyle devam etti:

“Türkiye ölçeğinde de bakarsanız AK Parti her açıdan 1’inci olmuştur.

AK Parti’ye oy veren; süreç içerisinde canla- başla çalışan herkese şükran duygularımı ifade etmek isterim. AK Parti, 3 genel, 3 yerel ve 2 referandum yaşamıştır. Ve hepsinde de üstün başarılar kaydederek çıkmıştır.

İl Genel Meclisi açısından Isparta özelinde 34 sandalyenin 20’sini almayı başarmıştır.

Merkez’de köylerden arındırılmış şekilde 50 Bin üzerinde oy almıştır. Bu büyük bir başarıdır”

21 OCAK’TA İL BAŞKANI OLDU

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İl Başkanı Nuri Uzaktaş’ın Belediye Başkan adayı olması sonucu 21 Ocak 2014’te bu göreve atanan Osman Zabun, tüm süreçleri şöyle analiz etti:

En önemli görevim bu noktadan itibaren AK Parti’nin tüm teşkilatlarını 30 Mart’a hazırlamaktı.

Bunun için elimizden gelen tüm gayretleri gösterdik. İl Genel Meclis seçiminde 1’inci parti olduk. Oylarımızı artırdık. 6 İlçe ve 5 Kasaba Belediyesi kazandık.

Başarılı olduk. ‘Ya da başarısız bir süreç yaşadık’ kavgası yapmıyoruz. Yarışa girdin, kaybettin. Bedel öde anlayışı da yok bizde.

Biz ne yaptık. Çalıştık. Projelerimizi anlattık. Hükümet tarafından Isparta’da gerçekleştirilen projeleri, yatırımları anlattık. Halkımızla diyaloglarımızı sıklaştırdık. Varsa boşlukları ortadan kaldırmak için mücadele ettik.

SPESİFİK OLARAK BELİRTMEM

Elbette kaybettiğimiz yerler için çok üzüldüm. Spesifik olarak bir yer işaret edemem. Kayıplarımızın tamamı üzücüdür. Ama biz kaybettik diye yas tutmayız. Tıpkı kazandık diye rehavete kapılmadığımız gibi.

Kayıplarımıza baktık. Nerede hata yaptık, bulduk. Analiz ettik. Raporladık. Masamıza koyduk. Bir örneğini de Genel Merkez’e sunduk. Şimdi çalışma zamanı. Ne için çalışıyoruz? Türk Siyasi Tarihi’nde ilk olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için.

BAŞKAN GÜNAYDIN’A AÇIK ÇAĞRILAR

Seçim süreci bitti.

Şimdi bir karar verilecek. Biz açıkça söylüyoruz: Yerel Yönetim, Hükümet’in yürütmesi için projeler getirebilir. Isparta’nın âli menfaatleri için her türlü desteği vermeye açık olduğumuzu beyan ediyorum. Sağlıklı bir şekilde iletişim kurmaları gerekiyor. Bunu sadece Merkez özelinde söylemiyorum. Kent genelinde bu geçerlidir. Yerel yönetim aktörlerinin bu yönde gayretleri olursa Isparta kazançlı çıkacaktır.

Temel kriterimiz şudur: Isparta menfaati.

Isparta’nın içme suyu problemi var. Buradan hareketle açık çağrı yapıyoruz. Darıderesi Göleti II projesi için çalışmalıyız. İçme suyu kalitesini artırmalıyız.

GÜNAYDIN, BAKAN’DAN

ÖZÜR DİLEMELİDİR

Bu noktada bir parantez açmakta fayda var:

Seçim sürecinde Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, Orman ve Su İşleri Bakanı’na haddini aşan sözler sarf etmiştir. Özür borcu vardır. O borcu bir ödesin.

ISPARTA’YA POZİTİF AYRIMCILIK

YAPILMIŞTIR. BU İNKÂR EDİLEMEZ

Darıderesi Göleti I Projesi’nde anlatılanların aksine Isparta’ya pozitif ayrım yapılmıştır. Proje Yasa ve Kanun çerçevesinde tamamlanmıştır. Ama Belediye Başkanlığı devir teslim işlemlerini yapmamıştır.

Bu bağlamda devir- teslim olmadığı halde Isparta bu içme suyu kaynağını şehir şebekelerine vermiştir. Bu bir pozitif ayrımdır. Belediye’nin uzun yıllara sari, faizsiz bir şekilde ödeme planını imzalaması gerekiyor. Ama imzalamamıştır.

Bu noktada biz Darıderesi Göleti II Projesi için de sözümüzde duruyoruz. Belediye Başkanlığı bu noktada Hükümet ile çalışmalıdır.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Olmaz osman olmaz işine bak
11 Nisan 2014 Cuma 08:35
08:35
Bu adam beni vekil edin deyip durur çarşılarda. Olcak işmi arkadaş. Başarısızım diyemiyor. Ardımda iktidar partisi vardı seçim kaybettim diyemiyor. Karaağacı kaybettim diyemiyor. İl Genel Mecilisindede başarım yoktu diyemiyor.
yaşa başkan
10 Nisan 2014 Perşembe 21:07
21:07
yaşa başkanım... durmak yok yola devam... sen zaten adaylık sürecinde yoktun... bundan sonrasında söz sahibi sensin...
PİŞKİNLİK
10 Nisan 2014 Perşembe 10:48
10:48
BU KONUŞAN ŞARKİKARAAĞAÇ İLÇEMİZİN İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ, BAŞKANI DEĞİL Mİ? SEÇİMİ KAYBETTİREN DEĞİL Mİ? NURİ ADAY OLDU DİYE TOMBALADAN ÇIKIP GELEN DEĞİL Mİ? ORTAYA ÇIKIP VEKİL EDİN DİYE KONUŞUP DURUR OLAN DEĞİL Mİ? MERKEZDE SEÇİMİN KAYBEDİLİŞİNİN SORUMLULARINDAN BİRİ DEĞİL Mİ??????????????
Diğer Haberler
 • Şenol aday adayı04 Mayıs 2018 Cuma 10:07
 • Mevcut vekillerin durumu ne olacak?03 Mayıs 2018 Perşembe 13:03
 • Rozeti taktı adaylığını açıkladı30 Nisan 2018 Pazartesi 15:10
 • İŞTE AK PARTİ'DE ADAY ADAYI LİSTESİ30 Nisan 2018 Pazartesi 08:36
 • İsa Yalçın aday adayı olmayacak28 Nisan 2018 Cumartesi 11:54
 • Tural başvuruyu yaptı27 Nisan 2018 Cuma 17:56
 • İYİ Parti İl Başkanı Mustafa Şimşek istifa ediyor26 Nisan 2018 Perşembe 13:34
 • Isparta siyasetinde hareketli günler25 Nisan 2018 Çarşamba 10:06
 • AK Parti'de adaylık ücreti belli oldu24 Nisan 2018 Salı 16:43
 • "İYİ Parti seçime girecek"19 Nisan 2018 Perşembe 10:24
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim