21 Mart 2018
 • BIST 117.701
 • Altın 166,696
 • Dolar 3,9262
 • Euro 4,8248
 • Isparta 18 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 19 °C

Torba Yasa ile ele geçen fırsatlar

Torba Yasa ile ele geçen fırsatlar
SGK Burdur il Müdürü Bayram Balban, Torba Yasa'dan çıkan SGK borçlarıyla ilgili düzenlemeleri anlattı, fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Burdur İl Müdürü hemşehrimiz Bayram Balban, Torba Yasa'dan çıkan borç ödeme fırsatlarını canlı yayında anlattı. Basın Kulübü'ne konuk olan Balban, SGK prim ve genel sağlık sigortası borçları ile idare para cezalarına getirilen gecikme faizi affı ve taksitlendirme fırsatının değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Balban, şu açıklamalarda bulundu:

GURBETÇİLERE MÜJDE

Yurtdışındaki işçilerle ilgili düzenlemeler var. Kadınların doğum borçlanmalarıyla ilgili düzenleme var. Kadınlarımız için 3 doğum ödeme imkanı var. Yurtdışında çalışan Türk işçileri 21 ülkeyle sözleşme imzalamışız. İlk işe girişte sıkıntı oluyor. Borçlandığı gün kadar 15 yıl geriye gidiyordu.1999’daki şartlara göre emekli oluyorlardı. Oradaki başlangıçlar Türkiye’deki başlangıç sayılacak. Oradaki Türk vatandaşlarımızın Türkiye’den izin alarak vatandaşlıktan çıkmışlar. Bu kişiler borçlanamıyor. Bunların mağduriyetleri vardı. Türk hükümetinin izniyle çıktık diyorlardı. Bunlar da şimdi borçlanma hakları verildi. Onların 1 yıl borç geçen işsizlik yıllarına borçlanma hakkı verildi.

KADINLARA 3 ÇOCUK

BORÇLANMA HAKKI

Kadınların doğum borçlanması 2’den 3’e çıkartıldı. Bunlarda eşitsizlik vardı. Sadece 4A sigortalılara borçlanmalarına izin vardı. Torba Yasa’yla 4B ve 4C’ye bu hak verildi.

Yurtdışından gelen öğrenciler için GSS sıkıntısı vardı. Bunların GSS tescili ve ödemeleri yapılacak.

Tüp bebek 2 idi bu sayı 3’e çıkarıldı. Son 3 yıl içinde tedavi görmesi ve bundan sonuç alamaması gerekiyor. 5 yıl sigortası olması gerekiyor. Kadının da 29 ila 33 yaşları arasında olması gerekiyor.

Yaş sınırları vardı. Bu 23-39 yaşlarına çekildi. Son 3 yılda tedavi görmüş ve sonuç alınamamışsa belgelemek kaydıyla 3 kez deneme hakkı var. Maaşını 6 ay çekemeyenlerin geri iade ediliyordu. Bu 1 yıla çekildi. Yurtdışındaki vatandaşların burada mağduriyetleri vardı. Bu düzenlenmiş oldu. Yurtdışına götürülen işçilerden aylık 6,5 kat GSS primi alınıyordu. Bu 3,5 aya düşürüldü. Bu da kolaylık oldu.

EV HANIMLARINA

SİGORTA HAKKI

Torba Yasa’da erken emeklilik diye bir şey yok. Sadece borçların yapılandırılması var. 2002’deki yasadaki kademeli geçiş neyse o devam ediyor.

Ev hanımları için 10 günün altında çalışanlar için kimin yanında çalışıyorsa bunu bildiriyor. Bununla ilgili sadece çalıştığı gün kadar yüzde 2 prim ödeyecek. Örneğin cam siliyor burada bir olumsuz durum olduğunda hiçbir şeyden sorumlu tutulmayacaklar. Bu da az bir prim tutuyor. Bu 10 günden aşağı çalıştıranlar için. Burada çalıştıran primleri kendileri uygulayacaklar. Uygulama tarihi 01.04.2015. Kurum bu konuda gerekli çalışmaları yapıp detayları açıklayacak. Kadın çalışanlar burada kendi primlerini de ödeyebilir.

10 günden fazla çalıştıranlar kurum tarafından geliştirilecek belgeyle kuruma bildirilecekler. Çalıştırmaya başladığından 1 ay içinde bildirmezse 1134 TL cezası var. Bildirirse düzenli şekilde primlerini ödeyecek. Onlar da 4A’lı sigortalı olacak.

GSS

GSS BORÇLARI İÇİN

TAKSİTLENDİRME FIRSATI

1.1.2012 tarihinden itibaren Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşları Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. İşten ayrıldıklarında, askerliği bittiğinde, öğrenciliği bittiğinde, kısmi süreli çalışanlar (part time) bunların geri kalan günlerinde GSS ödemeleri gerekiyor. Ya da yaşa takılıp emekliliği bekleyenler otomatik sisteme düştüler. Bu kişilere biz tebligatlar gönderdik.  Gelir testini sosyal yardımlaşma vakıfları yaptı. Burada insanların 4 türlü sınıflandırması var. C1 çıkarsa bu devlet tarafından primleri karşılanıyor. Eski tabirle yeşil kart. G1 ise 45 lira 36 kuruş ödemeleri halinde tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Devlet tarafından karşılanabilmesi için aile içindeki gelirinin asgari ücretin 3’te bir ve altında olması gerekir. Gelir ailedeki hane sayısına bölünerek belirleniyor.

GELİR TESTİ YAPTIRIN

Torba Yasa’daki en önemli düzenlemelerden biri bu. 1 ay içinde insanların gelir testine gitmeleri gerekiyordu. Gitmeleri takdirde gelir testine gittikleri takdirde GSS’den yararlanıyorlardı. Örneğin 2013’te gittiler ve G1 çıktı. Ondan itibaren G1’den yararlanıyorlar, ondan öncesi için sistem gereği G2’den yüksek bir rakamdan prim ödemeleri gerekiyordu. Torba Yasa’nın en büyük özelliğinden biri de gelir testi yaptırdığı takdirde 1.1.2012 tarihinden önce geçerli oluyor.  Gelir testinde G1 çıktı bugün bu 45 lira diyelim faizsiz olarak Nisan 2015’in sonuna kadar anaparayı ödeyecek. Bu şekilde borçtan kurtuluyor. 6-12-15 ve 18 taksit imkanı var. Peşin ödemede faiz alınmıyor. Ödeme yapıldıktan sonra genel sağlık sigortasından tekrar yararlanabiliyor. Torba Yasa’da kamu kurumlarında çalışan taşeron işçileri için düzenleme getirildi. Bu işçilere kıdem tazminatı alma imkanı getirildi. 3600 gün şartları var ise kıdem tazminatlarını alabilirler.

E-SİGORTAYI KULLANIN

Tüm primleri, idari para cezaları, genel sağlık sigortaları yapılandırmaya giriyor. E sigorta aracılığıyla işçiler muhasebecileri aracılığıyla bu başvuruyu yapabilirler. Kuruma gitmeye bunun için gerek yok. Bizde yapılandırmayı e sigorta kanalıyla geri gönderiyoruz. www.sgk.gov.tr’den girerek, oradan bilgilerini görebilir. Orada hizmetler var. Orada genel sağlık sigortası primlerini, bağkur hizmetlerini görebilirler. İşverenler e bildirge kanalıyla yapılandırma yapabilecek. GSS haricindeki tüm primler için 31.12.2014, GSS’de ise 30.04.2015 son tarih. 2 ayda bir borcunu yatıracaklar.

DEVLET ELİNİ UZATTI

Devlet burada şefkatli elini göstererek yapılandırma hakkı vermiş. İşverenler biz peşin ödedik mağduriyetimiz var mı diyor. Onlara da düzenli ödedikleri için yüzde 5 indirim gelmiş. Yüzde 14 primlerden indirim yapılıyor onlara.

GSS’de 10 bin gelir testi yaptırmış yaklaşık 10 bin kişi de Isparta’da bekleniyor. İdari para cezalarının peşin ödemede yarısı siliniyor. Taksitte TÜFE ve TEFE oranında zam yapılıyor.

YAPILANDIRMAYI

AKSATMAYIN

Yapılandırmayla ilgili mutlaka taksitleri düzenli ödesinler. Bir de taksit aksatma var. Aksatmayı 3 kez yaptığı takdirde yapılandırma bozuluyor. Bundan dolayı sigortalı ve işverenlerimizin yapılandırmayı düzenli ödemeleri gerekiyor. Bir yıl içinde 2 kez aksatabilirler ama 3’üncü de yapılandırma bozuluyor."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • TOKİ için destek bekliyoruz20 Şubat 2017 Pazartesi 13:40
 • Promosyon rakamı bizi memnun etmedi02 Ocak 2017 Pazartesi 10:37
 • Asgari ücret 2017’de 1404 TL olarak belirlendi30 Aralık 2016 Cuma 08:45
 • Yüzdelik zam aradaki makası daha da açıyor23 Aralık 2016 Cuma 11:38
 • İçki ve sigaraya büyük zam01 Aralık 2016 Perşembe 08:28
 • Asgari ücretliyi rahatlatan açıklama19 Eylül 2016 Pazartesi 14:57
 • Doğum yapan anneye her ay 823 TL18 Eylül 2016 Pazar 11:52
 • Emekliye 4 ayrı promosyon!03 Ağustos 2016 Çarşamba 10:13
 • 3.3 milyon kişiye müjde! O borçlar siliniyor03 Nisan 2016 Pazar 17:54
 • Kamuda 3 mesleğin maaşı düşecek03 Nisan 2016 Pazar 17:51
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim