21 Mayıs 2018
 • BIST 102.410
 • Altın 186,954
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • Isparta 14 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 23 °C

Tüketici kredilerinde yeni dönem

Tüketici kredilerinde yeni dönem
Tüketiciler, 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Tüketici Kredisi  Sözleşmeleri Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Yönetmelik, faiz veya benzeri bir menfaat karşılığında, ödemenin 3  aydan daha uzun süre ertelenmesini veya benzer şekilde taksitle ödeme imkanını  sağlayan kredi kartı sözleşmeleri de dahil olmak üzere her türlü tüketici kredisi  sözleşmesini kapsıyor. 

Buna göre, sözleşme öncesi bilgi formları en az 12 punto büyüklüğünde,  anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir şekilde düzenlenecek ve bir  örneği kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verilecek. 

Kredi veren ve varsa kredi aracısı, belirli süreli tüketici kredisi  sözleşmesinin kurulmasından makul bir süre önce, sözleşme şartları hakkında  tüketiciyi bilgilendirecek. 

Tüketicinin kredi talebinin reddedildiği durumlarda, kredi veren,  yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciyi derhal ve ücretsiz  bilgilendirecek. 

Mesafeli olarak kurulan sözleşmeler hariç olmak üzere, tüketici  kredisi sözleşmesi yazılı olarak kurulmadıkça geçerli olmayacak. 

Belirli süreli kredi sözleşmesinin şartları, tüketici aleyhine  değiştirilemeyecek. 

Belirsiz süreli kredi sözleşmelerinde akdi faiz oranında değişiklik  yapılması halinde, bu değişikliğin yürürlüğe girmesinden 30 gün önce, tüketiciye  kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla yazılı bildirimde  bulunulacak. Faiz oranının artırılması halinde, yeni faiz oranı geriye dönük  olarak uygulanamayacak. Tüketici, bildirim tarihinden itibaren en geç 60 gün  içinde borcun tamamını ödediği ve kredi kullanmaya son verdiği takdirde faiz  artışından etkilenmeyecek. 

ERKEN ÖDEME

Tüketici, vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde  bulunabilecek veya krediborcunun tamamını ya da bir kısmını erken ödeyebilecek.  Bu hallerde kredi veren faizin tamamının veya bir kısmının peşin olarak tahsil  edildiği durumlar da dahil olmak üzere gerekli indirimi yapacak. 

Kredi veren, faizin tamamının veya bir kısmının tüketiciden peşin  olarak tahsil edildiği kredilerde, tüketicinin erken ödeme yapması halinde akdi  faiz oranı üzerinden gerekli indirimi yapmak üzere bir sistem kurmakla yükümlü  olacak. 

Kredinin tamamının erken ödenmesi taksit tarihinde yapılıyorsa vadesi  gelen taksit ödemesi ile birlikte geriye kalan taksit tutarları içerisindeki  anapara borcu ve varsa o tarihe kadar tahsil edilmemiş faiz, vergi, harç ve  benzeri yasal yükümlülükler tahsil edilecek. 

TEMERRÜT VE GEÇ ÖDEME 

Tüketici kredisi sözleşmelerinde, tüketicinin taksitleri ödemede  temerrüde düşmesi durumunda,kredi veren, borcun tamamının talep etme hakkını  saklı tutmuşsa, bu hak ancak kredi verenin bütün edimlerini yerine getirmesi,  tüketicinin de birbirini izleyen en az 2 taksidi ödemede temerrüde düşmesi  halinde kullanılabilecek. Kredi verenin bu hakkı kullanabilmesi için tüketiciye  en az 30 gün süre vererek muacceliyet uyarısında bulunması gerekecek. 

Temerrüt veya geç ödeme durumunda tüketiciden sözleşmede yer alan akdi  faiz oranının yüzde 30 fazlasından daha yüksek bir oranda gecikme faizi tahsil  edilemeyecek. 

Belirli süreli tüketici kredisi sözleşmelerinde faiz oranı sabit  olarak belirlenecek. Sözleşmenin kurulduğu tarihte belirlenen bu oran tüketici  aleyhine değiştirilemeyecek. 

CAYMA HAKKI

Tüketici, 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai  şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilecek. 

Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi  olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamayacak. Tüketicinin sigorta  yaptırmak istemesi halinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, kredi  veren tarafından kabul edilecek. Bu sigortanın kredi konusuyla, meblağ  sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekecek. 

Belirli süreli kredi sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu  hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu  hesaba ilişkin herhangi bir isim altında ücret veya masraf talep edilemeyecek. 

Yönetmelikle Tüketici Kredisinde Erken Ödeme İndirimi ve Kredinin  Yıllık Maliyet Oranını Hesaplama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik yürürlükten  kaldırıldı. 

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği 6 ay sonra yürürlüğe  girecek. 

milliyet.com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • KHK ile Rektörlük seçimleri kaldırıldı30 Ekim 2016 Pazar 08:45
 • Sağlık Bakanlığı 2808 personel alacak12 Ekim 2016 Çarşamba 17:00
 • Sözleşmeli Öğretmenlik sonuçları açıklandı10 Ekim 2016 Pazartesi 17:44
 • Emekli Albay Uğur'dan 2.darbe uyarısı25 Eylül 2016 Pazar 12:24
 • Kış saati uygulaması kaldırıldı08 Eylül 2016 Perşembe 12:56
 • Araç sahiplerine bayram öncesi müjde07 Eylül 2016 Çarşamba 16:43
 • 3500 Askeri Personel Alınacak24 Ağustos 2016 Çarşamba 13:50
 • 38 bin kişi tahliye olacak17 Ağustos 2016 Çarşamba 10:05
 • İşte Ömer Halisdemir'in darbeci haini alnında vurduğu an!03 Ağustos 2016 Çarşamba 18:52
 • Tüm helikopterler Isparta'ya gidecek02 Ağustos 2016 Salı 12:56
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim