26 Mayıs 2019
  • BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • Isparta 26 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 29 °C

Turizmde uluslararası imaj oluşturulmalı

Turizmde uluslararası imaj oluşturulmalı
Turizmde uluslararası imaj oluşturulmalı

SDÜ’nün 9-11 Mayıs’ta gerçekleştirdiği ''Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı'nın turizm bölümüne ilişkin rapor kamuoyuyla paylaşıldı. Birçok alt başlıktan oluşan raporda gül ve lavanta turizminin sürdürülebilir hale getirilmesi ile Isparta için uluslararası bir imaj oluşturulması gerektiği dikkat çekiyor.

Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı'nın Turizm ana temasının Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Özgür, oturumlara sektör temsilcilerinden 35 kişinin katılarak görüş ve önerilerde bulunduğunu belirterek, bazı tespitlere ilişkin “Isparta'nın tanıtımı ve reklamı düzey açısından yetersiz. Eğirdir Gölü ve Kovada Kanalı'nda oluşan kirlilik önemli bir sorun teşkil ediyor. Lavanta bahçelerine ulaşım zorluğu yaşanıyor. Kuyucak başta olmak üzere bölgede işaretleme ve levha eksiklikleri var. Isparta için uluslararası boyutta bir imaj oluşturulması gerekiyor. Etkili bir şekilde tanıtım ve reklam faaliyetleri yapılmalı. Son zamanlarda Isparta turizm şirketleri, A grubu seyahat acenteleri ve tur operatörlerinin gezi rehberine 'paket program' olarak giriyor. Bu güzel bir gelişme. Ancak anılan kurumlar, konaklamayı Isparta'da değil Antalya'da yapıyor. Bu da Isparta için büyük kayıp” diye konuştu.

 

Süleyman Demirel Üniversitesi 9- 11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı'ndan çıkan sonuçları ilgili tarafın bilim insanları ile açık oturum şeklinde paylaşmaya başladı. 6 ana temada sorunların saptanması, çözüm odaklı önerilerin sunulması ve yeni fikirlerin paylaşılması içerikli oturumların ilki ''Turizm'' için gerçekleştirildi.

HEYECAN VE ŞEVKLE ISPARTA İÇİN DEĞER ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

 SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, Isparta YEKvizyon 2018'in ilham vermesi, yaygın etki ve kalıcılık sağlaması için yalın bir üslupla kitap haline getirileceğini ifade etti. YEKvizyon 2018'in SDÜ'nün Isparta'ya karşı bir görev ve sorumluluğu olduğuna işaret eden Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, ''Bilimsel ve rasyonel bir çalışmanın sonuçlarını paylaşmaya başladık. Aynı heyecan ve şevkle Isparta için değer üretmeye devam edeceğiz'' dedi.

'YAYGIN ETKİ SAĞLAMASI VE KALICILIK İÇİN YALIN BİR DİLLE KİTAP HAZIRLIYORUZ'

Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı'nın çıktılarını hazırladığını; sonuçlarını ilgili tarafların biliminsanları ile paylaşmaya başladıklarını anlatan Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu eserde tamamen bilimsel kaygılar taşıdık. Rasyonel olduk. Bilimin aydınlığında Isparta için yol haritası çizdik. Şimdi bunun yaygın ve kalıcı etkisini sağlamak üzere yalın bir dille kitap da yapacağız. SDÜ sadece bununla da yetinmeyecek. Süreç tamamlandıktan sonra hemen diğer sektörlere geçiş yapacağız ve orada da aynı metodoloji uygulayacağız. Bilimin aydınlığında sorunlara Isparta ile birlikte çare arayacağız.''

''YEREL EKONOMİK KALKINMA VİZYONU 2018''DEN ÇIKAN SONUÇLAR, İLHAM VERİCİ FİKİRLER

Isparta YEKvizyon 2018 Proje Yürütücüsü SDÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Devletler Hukuku Anabilim Dalı'ndan Dr. Öğr. Üyesi Selim Kanat ''Turizm'' başlığında çıkan sonuçların paylaşımı için düzenlenen forumu yönetti.

2020 YILINDA 2.2 MİLYAR MÜSLÜMAN NÜFUS OLACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

Helal Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi  Müdürü  Doç. Dr Tekin, konuya ilişkin şunları da kaydetti: ''Dünya'da 1.8 milyar Müslüman nüfus var. 2020 yılında 2.2 milyar Müslüman nüfus olacağı tahmin ediliyor. Dünya'da her 4 kişiden 1'inin İslamiyet'e mensup olacağı öngörülüyor.

Türkiye'nin jeostratejik konumu turizm için de aslında çok anlam taşıyor. Türkiye'ye 5 saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 400 milyon Müslüman yaşıyor. Bunların yüzde 10'u tatil için bir başka ülkeye gidiyor. 2017'de 131 milyon Müslüman bir başka ülkeye tatile gitti. Ve 177 milyar dolarlık bir harcama yaptılar. Kişi başı harcama ortalaması 1.400 dolar. Bu Dünya ortalamasının üzerinde bir harcama  Stratejik açıdan Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Umman kıymetli ülkeler Türkiye için. Bu ülkelerin ekonomik anlamda en zayıf olanı dâhi kişi başı gelirde 15 bin dolar bandının üzerinde.''

ISPARTA, HELAL TURİZM BAĞLAMINDA TÜRKİYE'NİN PİLOT BÖLGESİ OLABİLİR

Doç. Dr. Ömer Akgün Tekin ''Isparta, doğal varlıkları ve kış sporları imkânları açısından Körfez ülkelerinin çekim merkezi haline gelebilir. Zira anılan ülkeler hiç kar görmüyor. Ve onlar kum- deniz- güneş turizmden çok doğa temelli ve hikâyesi olan türlere yöneliyor. Isparta, Helal Turizm bağlamında Türkiye'nin pilot bölgesi olabilir. Millî ve Tabiat Parkları, Itrî- Tıbbi- Aromatik ve Endemik Bitki, Kuş Gözlemciliği, Fotoğraf Safari ve diğer tematik alanlar destinasyon olarak sunulabilir. Isparta doğru planlama ve etkin yatırım gerçekleştirdiği takdirde anılan turizm çeşitliliklerinden Körfez ülkelerinden pay alabilir.

Helal Turizm Türkiye açısından stratejik bir değer. SDÜ olarak biz de Türkiye'de ilk kez Helal Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi kurduk.'' diyerek sözlerine son verdi.

SAYILARLA ISPARTA'DA TURİZM

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Özgür Davras’da oturumda şu analizde bulundu ve sayısal değerleri paylaştı:

''Artık insanlar 'deniz- kum- güneş' ile formüle edilen kitle turizmi modelinden çıkıyor. Yeni modeller, alternatif ürünler ve hikâyeler talep ediyor.Isparta coğrafik konumu, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapması, doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve kültürel değerleriyle önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.  Bir bölgenin turizm destinasyonu olabilmesi için 3 temel unsur gerekiyor: 'Çekicilik', 'erişebilirlik' ve 'konaklama imkânları…' Isparta'da varlıkları bağlamında çekicilik bulunuyor. Hava ve kara ulaşımı altyapısı ile erişebilirlik de son derece sağlıklı. Konaklama için ise yatırım gerektiği ise çok açık.''

''Kültür Turizm Müdürlüğü'nden elde edilen verilere göre Isparta'da:

» Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli: 17

» Belediye Belgeli: 38

» Kamu Yönetimi Misafirhanesi: 13 olmak üzere 68 konaklama işletmesinin olduğunu görüyoruz.''

''Biz Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı kapsamında turizm hareketliliğine de baktık. Gelen yabancı turist sayısında çok dikkate değer ve önlem alınması elzem bir düşüşün yaşandığını tespit ettik. Verilere yakın plan yapacak olursak tablo şöyle:  2013'te Isparta'ya 317 bin turist geldi. Bu sayı 2017 yılında 431 bine yükseliyor. 2013'ten 2017'ye değin Isparta'ya gelen turist sayısı yüzde 31 oranında artış gösterdi.''

''Isparta'ya gelen yabancı turist sayısında ise 2015 yılından sonra bir düşüş olduğu göze çarpıyor. Azalma oransal olarak yüzde 27 olarak ölçülüyor. Davraz Dağı Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'nde 2017 yılında 2013'e kıyasla yüzde 20'lik bir düşüş yaşandı. Yabancı turist sayısında ise aynı dönemde yüzde 74'lük bir düşüş kaydedildi. İnanç ve kültür turizminde ise 2013 yılından 2017'ye değin yüzde 44 oranında bir azalma var. Yalvaç Pisidia Antiokheia'yı 2013'te 19 bin kişi ziyaret etmişken 2017 yılında bu rakam 12.000'e düştü. Yüzde 48 oranında bir azalış saptanıyor.''

GÜL VE LAVANTA TURİZMİ SÜRDÜRÜLEBİLİR HÂLE GETİRİLMELİDİR

Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı'nın Turizm ana temasının Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Özgür Davras, Gül ve Lavanta Turizmi için ise şu bilgileri aktardı:

''2016 yılında lavanta bahçelerini 21 bin kişi gezdi. Bunun 1.500'ünü yabancı turist oluşturdu. 2017'de bu rakam yüzde 700'lük bir artışla 140 bin kişiye yükseldi. Bu dönemde gelen yabancı turist sayısı ise 20 bin olarak gerçekleşti. 2018'de ise gelen turist 254 bin oldu. Artış oranı ise yüzde 81 olarak kaydedildi.''

Turizm temalı oturumlara sektör temsilcilerinden 35 kişinin katıldığını görüş ve önerilerde bulunduğunu anlatan Dr. Öğretim Üyesi Özgür Davras çıkan sonuçları özet halinde şöyle açıkladı:

''» Isparta'nın tanıtımı ve reklamı düzey açısından yetersiz

» Eğirdir Gölü ve Kovada Kanalı'nda oluşan kirlilik önemli bir sorun teşkil ediyor

» Lavanta bahçelerine ulaşım zorluğu yaşanıyor. Kuyucak başta olmak üzere bölgede işaretleme ve levha eksiklikleri var.

» Yerel halk turizm bilinci konusunda zayıf

» Kurumlar arasında koordinasyon ve birlik eksik. Ortak hareket edilemiyor

» Davraz Dağı Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi altyapısı yetersiz. Özellikle spor kamp turizmi açısından varlık gösterilemiyor

» Hediyelik eşya çeşitleri yeterli düzeyde değil

» Millî ve Tabiat parklarında altyapı sorunları var''

ISPARTA İÇİN BİR ULUSLARARASI İMAJ OLUŞTURULMASI GEREKİYOR

Dr. Öğretim Üyesi Özgür Davras, daha kapsamlı raporların kitapta yayınlanacağı öneriler bölümünden ise su pasajları paylaşarak sözlerini tamamladı:

''» Isparta için uluslararası boyutta bir imaj oluşturulması gerekiyor.

» Kurumlar arasında koordinasyonu tesis edecek bir merkezi birimin kurulması faydalı olacaktır

» Etkili bir şekilde tanıtım ve reklam faaliyetleri yapılmalı

» Son zamanlarda Isparta turizm şirketleri, A grubu seyahat acenteleri ve tur operatörlerinin gezi rehberine 'paket program' olarak giriyor. Bu güzel bir gelişme. Ancak anılan kurumlar, konaklamayı Isparta'da değil Antalya'da yapıyor. Bu da Isparta için büyük kayıp.''

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim