26 Nisan 2018
 • BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Isparta 8 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 15 °C

Türkiye, Isparta’nın Başkanı’nı hayranlıkla izlemelidir

Türkiye, Isparta’nın Başkanı’nı hayranlıkla izlemelidir
5.000’e yakın üyeyi temsil eden Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri sonrası beklentilerini anlattı.

Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri sonrasında beklentilerini, Gazeteniz AKDENİZ’in yazı dizisine anlattı.

 

KÜMELENMEYE DESTEK

Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ITSO) kozmetik, mobilya gibi büyük endüstrilerde Kümelenme Projesi başlattığına atıf yapan Başdeğirmen, “Belediye Başkanı ve Meclis, yer tahsis etmelidir. Yer yok ise kamulaştırma desteği sağlamalıdır” dedi. 1/ 100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nı hep birlikte çok iyi takip etmeyi öneren Başdeğirmen, trafik sorununa da artık çözüm bulunmasını istedi.

 

DİYALOG VE İSTİŞARE

‘Yaşayan ve Yaşatan Marka Şehir: Isparta’ için Belediye’den diyalog ve istişare isteyen Başkan Başdeğirmen: “5 Bine yakın üyeyi temsil ediyoruz. Aileleri, çalışanları, etkilediği insanları düşünürseniz koca bir şehir nüfusu yoğunluğuna sahibiz. Her kurum ile diyalog ve istişareye açığız. Belediye ve Meclis’ten de aynı anlayışı hassasiyetle bekliyoruz. En yakın sürede temasları kurmayı diliyoruz.”

 

GAZETENİZ AKDENİZ SORUYOR

KENT ÖNDERLERİ AÇIKLIYOR

Gazeteniz AKDENİZ’in ‘Isparta nasıl bir Başkan istiyor’ yazı dizisinin bugünkü konuğu Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen.

5.000’e yakın üyeyi temsil eden; aileleri, çalışanları, etkiledikleri sektörler de düşünüldüğü an Isparta’nın tamamına hitap eden en güçlü mesleki/ ticari yapılardan biri olan kurumun Başkanı Başdeğirmen, 2 anahtar kavram üzerinde durdu:

1- Diyalog

2- İstişare

KÜMELENME PROJELERİNE

YER TAHSİSİ/ KAMULAŞTIRMA

Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ITSO) kozmetik ve mobilya gibi 2 büyük endüstride kümelenme çalışmalarına başladığına atıf yapan Başdeğirmen, Belediye’den yer tahsisi; o mümkün olmuyor ise kamulaştırma desteği beklediklerini ifade etti.

KENTE GELEN YATIRIMCININ

İŞLERİ HIZLANDIRILMALIDIR

Belediye Başkanı’ndan ‘yatırımcının yolunu açan’ bir çalışma sistemi beklediklerini anlatan Şükrü Başdeğirmen, şöyle konuştu:

“Belediye Başkanı gerek iç dinamikler gerekse dışarıdan gelecek yatırımcılara çok hassas yaklaşmalıdır.

Türkiye’ye ‘yatırımcı, istihdam, üretim, reel ekonomi dostu’ imajı vermelidir. Türkiye’de Isparta güçlü bir algı ve imaja sahip olmalıdır.

Türkiye’de şu imaj oluşmalıdır: ‘Isparta’da Belediye Başkanı, Meclisi, ilgili kurumları yatırımcıya kucak açıyor.’

Bu imajı verebilmek şarttır.

Belediye Başkanı sadece kentin iç dinamiklerine değil, dışarıdan Isparta’ya gelen yatırımcıya destek vermelidir. Prosedürlerin hızlandırılmasını sağlamalıdır. Yol açmalıdır. Hızlı, acil karar vermelidir. Yatırımcının önündeki engelleri kaldırmalıdır.

Tüm bunları yapabilmek için biz Isparta’nın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olarak diyaloga ve istişareye açık olduğumuzu beyan ediyoruz.

Başkan, diyaloga açık olacak

Her kurum ile istişare edebilecek.

Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ITSO) çalışmalarını tüm Isparta izliyor. Bu bizim için artık slogan haline geldi. İstişare

Herkes ile ortak payda Isparta için aynı masa etrafında oturabilmek

Bunu başardık.

EKONOMİ KAMPUSU

KENTSEL GELİŞİM

ÖRNEĞİDİR

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen, EKONOMİ KAMPUSU Projesi’nin Isparta açısından büyük değer taşıdığını; Kentsel Gelişim için örnek olduğunu kaydetti. Başdeğirmen 6306 Sayılı Afet Kanunu’na paralel olarak Isparta’nın can ve mal güvenliğinin inşası için etkin çalışmalar yapılması gerektiğini savundu.

Bu bağlamda 290 alt sektörü direkt etkileyen, ekonominin lokomotifi inşaat sektörüne vurgu yaptı, “Belediye Başkanlığı’nın doğru olan her çalışmasının yanında yer alacağız” dedi.

Başdeğirmen, Başkan ve Meclis’in bu çok büyük dönüşümde her ne taraftan gelirse gelsin ‘rant kovalama’ anlayışını def etmesi gerektiğini kaydetti. Herkesin rant değil doğru projeler peşinde olması gerektiğini savundu.

GÜNÜBİRLİK POLİTİKALAR

ISPARTA’YI KURTARAMAZ

Başdeğirmen, şöyle dedi:

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası olarak “yaşanan ve yaşayan marka şehir Isparta “ vizyonuyla tüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Birlik ve beraberlik içinde tüm kişi, kurum ve kuruluşlarla istişare halinde Isparta’nın geleceğine sahip çıkıyoruz. Sürdürülebilir kalkınmamızda yerel dinamiklerin önemini her ortamda ve her yapılan işte göz önünde bulundurulmasını istiyoruz. İstişare olmaksızın günü birlik politikalarla Isparta’nın gelecekte hak ettiği yeri alamayacağı kanaatindeyiz.

Biz, iş dünyasının sorunlarını bilen, halkla iç içe, istişare içinde ve diyaloğa açık gelecek vizyonu olan, birlik ve beraberlik duygusu gelişmiş, bir belediye başkanı beklentisi içindeyiz. Belediye Başkanı ilin yaşam kalitesini arttıracak kişidir. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaşanan ve yaşatan marka şehir Isparta vizyonumuzun hayata geçirmeye başladığımız birçok projemiz ve fikrimiz var. Elbette yeni belediye başkanımızla bu fikirlerimizi paylaşacağız ve şehrimizin ileriye gitmesi için hep istişare içinde olacağız. Odamıza gelen tüm belediye başkanı adaylarımızdan aynı isteklerde bulunduk ve kendilerinden söz aldık.

Kısaca bu istekleri paylaşacak olursak:

ÇEVRE DÜZENİ PLANI TAKİBİ

Örneğin, 1/100.000 ölçekli Antalya Isparta Burdur Çevre Düzeni planı konusunu takip ederek tüm kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerini harekete geçirdik plana sahip çıkmak Isparta’nın geleceğine sahip çıkmaktadır dedik. Plandaki eksikleri ve hataları düzeltmek için mücadele ettik, Valimiz başta olmak üzere, Belediye Başkanımız ve milletvekillerimizle planın düzeltilmesini sağladık. Biz yeni seçilecek  belediye başkanımızın bu planı iyi takip etmesi ve uygulamalarının ilimizin geleceğinin şekillenmesi yönünde devam etmesini istiyoruz.

KÜMELENME ÇALIŞMALARINA DESTEK

Ekonomimizi, ticaretimizi geliştirecek altyapı ve yatırımlara ihtiyacımız var,  Isparta’da yeni sektörlerin gelişmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için belediyenin birçok görev ve sorumluluğu var. Isparta olarak bir Kayseri gibi Konya gibi şehrimizde sektörel olarak kümelenmeler yapamadık. Ama geç kalmış sayılmayız ITSO olarak kozmetik başta olmak üzere, mobilya, gıda gibi sektörlerle ilgili kümelenme çalışmalarına başladık. Belediye Başkanımız göreve geldiğinde kendisinden kümelenme için varsa yer yoksa bu yerler için kamulaştırma desteği istiyoruz.

TRAFİK SORUNU

Bunların yanı sıra, Ispartamızın trafik konusunda sıkıntısı çok fazla, bununla ilgili çözüm üretilmeli. İnsanlar işlerini görmek için çarşıda aracını koyacak yer bulamıyor. En büyük sorunlarımız arasında da trafik geliyor. Trafik sorunun çözülmesi için önemli adımlar atılmalı.

UÇAK SEFERLERİ İÇİN SERVİS

Havaalanımızdan yapılan uçak seferleri için Belediyemiz şuan 3 gün servis hizmeti veriyor. Önemli bir hizmet. Mayıs ayında seferler 7 güne çıkacak. Dolayısıyla şuan 3 gün verilen havaalanına yolcu taşıma hizmeti  7 güne çıkacak ve bu da belediyemiz için önemli bir maliyet. Servisin devam etmesini istiyoruz.

MAHRUKATÇI ESNAFI İÇİN

Mahrukatçılar sitemizdeki esnafımız büyük tırlarla iş yaptıkları için alan yetersizliği dolayısıyla sıkıntılar çekiyor, iş yerlerini dışarıya taşımak isteyen esnafımızın önünün açılmasını ve tırlar için park alanı oluşturulmasını talep ediyoruz.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Vali Günaydın makamını minik öğrenciye devretti23 Nisan 2018 Pazartesi 13:40
 • Isparta, futbol ve kongre turizmini değerlendirmeli23 Nisan 2018 Pazartesi 12:16
 • Deregümü İlkokulu'na kütüphane kurdular23 Nisan 2018 Pazartesi 09:45
 • Başkan Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:55
 • Vali Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:12
 • Günaydın’dan işadamlarına davet21 Nisan 2018 Cumartesi 11:24
 • Apart ve yurt yatırımları doyum noktasına ulaştı21 Nisan 2018 Cumartesi 09:05
 • Haydi Çocuklar Gökkubbe’ye21 Nisan 2018 Cumartesi 08:12
 • Kurumlara TYP kapsamında 895 işçi alınacak20 Nisan 2018 Cuma 16:55
 • 25 km hızla radara girdi20 Nisan 2018 Cuma 16:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim