22 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 15 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 19 °C

Türkiye’yi uluslararası enerji merkezi yapacak güç Isparta’da

Türkiye’yi uluslararası enerji merkezi yapacak güç Isparta’da
Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük dış ticaret açığı enerji… Toryum Madeni, bu problemin çözümü için en büyük değer. Türkiye’de en yüksek rezerv ise Isparta- Aksu hattında yer alıyor.

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA) yayınladığı Toryum Raporu’nda çarpıcı bilgiler paylaştı. Hindistan’ın ardından Dünya’da en yüksek rezervin Türkiye’de olduğu belirtilen raporda, “Toryum ile daha çevreci enerji üretilir. Fosil kaynak kullanımı azalır. Dünya’nın teknoloji ihraç noktası olur” denildi. Türkiye’de en yüksek Toryum Rezervi Isparta’da…

 

ÇOK GEÇ KALINDI

Uçak kazasında yaşamını yitiren Prof. Dr. Engin Arık, hayatını Toryum Madeni’ne adamıştı.  Prof. Dr. Arık, Toryum Konferansı vermek üzere de Isparta’ya geliyordu. TENVA, yayımladığı raporda, Türkiye’nin Toryum Madeni konusunda çok geç kaldığını savundu. Ancak raporda, “Millî Toryum Teknolojisi kurmanın imkânsız olmadığı’ saptaması yapıldı.

ENERJİ KORİDORU İÇİN ISPARTA GÜCÜ

Türkiye Enerji Vakfı’nın (TENVA) ‘Toryum Raporu’ yayımladı.

‘Millî Toryum Teknolojisi’ kurulması halinde rezerv açısından Dünya 2’ncisi olan Türkiye’nin uluslararası enerji merkezi ve teknoloji ihraç noktası haline geleceği saptaması yapıldı.

Enerji Vakfının (TENVA) raporunda, milli toryum teknolojisine sahip olunmasının, rezerv açısından dünyada ikinci sırada bulunan Türkiye'ye 4 büyük fırsat sunacağı belirtilerek, "Milli bir toryum teknolojisine sahip olunması sayesinde Türkiye, yakın gelecekte gerçek bir uluslararası enerji merkezine ve teknoloji ihraç ülkesine dönüşebilir" ifadesine yer verildi.

TENVA'nın, "Türkiye'de Toryum: Enerji, Ekonomi ve Siyasette Fırsatlar" başlıklı raporuna göre, toryum teknolojisinin geliştirmesi Türkiye için 4 büyük fırsat yaratabilecek.

Türkiye, toryum reaktörleri sayesinde, elektrik üretiminde dışa bağımlılıktan kurtulabilecek, daha güvenli, temiz, ucuz elektrik üretme imkanına kavuşacak ve böylece yüksek enerji ithalatı faturasını azaltabilecek. Ankara merkezli ve resmi dili Türkçe olan bir Uluslararası Toryum Ajansı'nın kurulmasına öncülük edilebilecek.

Toryum teknolojisinin ticarileşmesiyle yüksek teknolojili ürün ve hizmet ihracından kazanç elde edilebilecek. Toryum reaktörlerinin devreye girmesiyle daha çevreci bir elektrik üretim altyapısına sahip olunabilecek ve böylece fosil kaynak kullanımı azaltılabilecek.

TORYUM STRATEJİSİ İÇİN ÖNERİLER:

Raporda, Türkiye'nin toryum stratejisi geliştirmesi için önerilerde bulunuldu.

İdari, beşeri ve fiziki alanlarda toryum kabiliyetlerinin geliştirilmesi gerektiğinin altı çizilen raporda, Türkiye Toryum Enstitüsü'nün kurulması ve toryum varlıklarının tam ve kesin bir şekilde raporlanması gerektiği belirtildi.

Ar-Ge projelerini yürütecek insan gücünün, yurtiçi ve yurtdışı lisansüstü eğitimlerle yetiştirilmesi önerisinde bulunulan raporda, Türkiye'nin toryum stratejisinin barışçıl bir nükleer Ar-Ge faaliyeti olarak yürütülmesi ve mevcut nükleer stratejiye entegre edilmesi gerektiğine işaret edildi.

İMKÂNSIZ BİR HEDEF DEĞİL

Toryumun, yakın gelecekte nükleer santrallerde kullanılabilme potansiyeli olan bir madde olduğu belirtilen raporda, şunlar kaydedildi:

“Türkiye, kronik enerji problemlerini çözme potansiyeline rağmen, toryum yarışına henüz girmemiştir. Fakat hızlı davranarak, makul bir hedefe odaklanarak ve oluşturacağı toryum stratejisinde adım adım ilerleyerek kendi milli toryum teknolojisini üretmesinin gerekliliği her geçen gün artmaktadır.

Türkiye'nin, toryum alanındaki kabiliyetlerini idari, beşeri ve fiziki olmak üzere üç ana sahada geliştirmesiyle, öngörülebilir bir gelecekte kendi milli toryum teknolojisine sahip olması imkânsız bir hedef değildir. Milli bir toryum teknolojisine sahip olunması sayesinde Türkiye, yakın gelecekte gerçek bir uluslararası enerji merkezine ve teknoloji ihraç ülkesine dönüşebilir.”

TORYUM

Toryum rezervlerine ilişkin değerlendirmelere de yer verilen raporda, ‘Türkiye'deki rezervlerin tam ve kesin miktarının belirlenmesi için henüz yeterince çalışma yapılmamıştır.

MTA'ya göre Türkiye'deki kanıtlanmış toryum rezervi 380.000 Ton’dur.

OECD ve UAEA'ya göre ise Türkiye'deki toryum rezervi asgari 744.000 Ton’dur.

Türkiye, Hindistan'dan sonra ikinci büyük toryum rezervine sahiptir.

Türkiye'deki rezervler, Eskişehir-Sivrihisar, Isparta-Aksu ve Malatya-Hekimhan’da yoğunlaşıyor.

Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim