24 Nisan 2018
  • BIST 110.175
  • Altın 174,238
  • Dolar 4,0829
  • Euro 4,9876
  • Isparta 22 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 23 °C

Ülke kan gölü, mesleki sorunlar ikinci planda

Ülke kan gölü, mesleki sorunlar ikinci planda
Baro Başkanı Gökmenoğlu, bu yılki Adli Yıl Açılış Töreninde avukatların mesleki sorunlarını konuşmadı Gökmenoğlu, ‘’Mesleki sıkıntılarımız hat safhadadır ancak ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı sözde ‘özerklik’ bir kalkışmanın var olduğu şu ortamda sorun

Yargıda ‘toplu izin kullanımı’ anlamına gelen adli tatil sona erdi ve 35 günlük aranın ardından yeni adli dün başladı. Adli tatil 20 Temmuz 2015 tarihinde başlamıştı. Bu süre içerisinde adliyelerde nöbetçi mahkemeler görev yapmıştı. Bilindiği gibi geçmiş yıllarda Yeni Adli yılın başlaması dolayısıyla Isparta’da Yeni Adliye binası önünde bir tören düzenleniyor ve törende Cumhuriyet Başsavcısı ve Baro Başkanı Adli yılla ilgili açıklamalar yapılarak Atatürk Anıtına Çelenk sunuyorlardı. Ancak, her yıl saat 10.00’da Adliye binası önünde yapılan bu tören geçtiğimiz yıl hükümet tarafından bu törenlerin kaldırılma kararıyla dün gerçekleştirilmedi. Bunun üzerine Isparta Barosu tarafından Cumhuriyet Meydanında yeni Adli Yılın açılışı ile ilgili olarak bir tören organize edildi. Saat 11.00’de gerçekleştirilen törene; Baro Başkanı Avukat Gökmen Gökmenoğlu ile baroya kayıtlı Avukatlar katıldı. Törende ilk olarak Baro Başkanı Gökmenoğlu tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak istiklal marşımız söylendi.

BU YIL AVUKATLARIN SIKINTILARIYLA GÜNDEMİ MEŞGUL ETMEK İSTEMİYORUZ

Törende daha sonra Baro Başkanı Avukat Gökmen Gökmenoğlu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmasında sert bir dille yaşananları eleştiren Başkan Gökmenoğlu şu ifadelerde bulundu; ‘’Ülkemiz, çok sıkıntılı günlerden geçmekte, hızla bir kardeş kavgasına ve bölünmeye, parçalanmaya, kaosa sürüklenmektedir. Anayasal sisteme, üniter devlete, ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı sözde “özerklik” ilanlarıyla fiili, eylemli bir kalkışma ve ayaklanma söz konusudur. Daha vahimi, Anayasa ve Hukuk ayaklar altına alınmakta yargı bağımsızlığı ve hukuk güvenliği yok edilerek, hukuk devleti büyük yara almaktadır. Vatandaşların hak ve özgürlüklerinin güvencesi, koruyucusu ve kollayıcısı olan Avukatların elbette ki pek çok sorunu bulunmaktadır. Bu sorunlar esasen Avukatların kişisel sorunu olmaktan çok, hukuk güvenliği bakımından yurttaşların sorunlarıdır. Bununla birlikte Devletin ve milletin varlığının, Cumhuriyetin büyük bir tehdit altında olduğu, hukukun askıya alındığı bir ortamda Avukatlık mesleğine ilişkin sorunların çözümü mümkün görülmemektedir. İşte Bu nedenle Bu yıl ki Adli Yıl açılış töreninde, Avukatların sıkıntı ve dertleri ile çözüm önerilerini Kamuoyu yaratarak meşgul etmek istemiyoruz.

TERÖRLE HUKUK SINIRLARI İÇİNDE MÜCADELE EDİLMELİ

Gerçekten hukukun ve hukuk devletinin, Anayasanın fiilen ortadan kaldırıldığı bir ortamda Avukatların da görevlerini etkin bir biçimde yapmaları olanaksız hale gelmiştir. Bu nedenlerle bu aşamada öncelikle; Terörle kararlılıkla ancak Devlet olmanın sorumluluğu ve hukuk sınırları içinde kalınarak mücadele edilmeli, bu mücadeleden taviz verilmemelidir. Dış güçlerin dayattığı terör ve bölünmeye karşı, tarihi gerçeklerden ders çıkararak etkin bir tavır sergilenmelidir. Vatandaşlar arasında etnik, mezhepsel, bölgesel hiçbir ayrım gözetilmeksizin herkes için daha fazla demokrasi ve özgürlük talep edilmelidir.

HIZLA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE GERİ DÖNÜLMELİDİR

Yaşanarak görülmektedir ki hukuk güvenliği herkes için bir gerekliliktir. Hiçbir gücün yargıya egemen olmasına izin verilmemelidir. Ülkeyi yönetenlerin Anayasaya, hukuka, yargı denetimine, ülkenin bölünmez bütünlüğüne bağlı olarak hareket etmesi bir zorunluluktur. Bu nedenle hızla hukuk devletinin temeli olan kuvvetler ayrılığına, yargı bağımsızlığına ve hukukun üstünlüğüne geri dönülmelidir. Bununla birlikte Avukatların yargının kurucu unsuru ve hak arama özgürlüğünün güvencesi olduğu göz ardı edilmemelidir.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE SIMSIKI SARILINMALI

Bir zamanların hukuk tanımaz, bazı “kudretli” Savcılarının ülkeyi kaçarak terk etmesi, özellikle elinde bulundurduğu yargısal yetkilerini başka güç odakları adına farklı amaçlarla kötüye kullanan tüm Hâkim ve Savcılar için bir ders olmalıdır. Üniter devletten, misak-ı milli ile belirlenen sınırlardan, Anayasanın değiştirilemez ilk dört maddesi ile beliren Anayasal sistem ve ilkelerden, hukuk devleti ve demokratik rejimden, ülkenin bir karış toprağından hiçbir şekilde vazgeçilemez ve taviz verilemez. Türkiye’yi kanlı bir boğazlaşmaya götürecek bir takım provokasyonlara karşı uyanık olunmalı, etnik veya mezhepsel ayrımlar reddedilmeli, kardeşlik ve birlikten uzaklaşılmamalı, milli birlik ve beraberliğe, hukukun üstünlüğüne sımsıkı sarılınmalı, emperyalizme karşı bir bütün olunmalıdır. Siyaset arenasında belirli bir seviye ve üslup muhafaza edilmeli, ülkenin ve ulusun çıkarları, cumhuriyet değerleri ortak payda ve yol gösterici olmalıdır.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Sonuç olarak; iş bu tespitlerimiz çözümlenmediği sürece avukatlık mesleğinin icrası mümkün değildir. Mesleki sıkıntılarımız hat safhadadır, ancak böylesine bir Türkiye gündeminde mesleki sıkıntılarımızı kamuoyu ile paylaşılmasının da anlamı yoktur. Anayasal sisteme, üniter devlete, ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı sözde “özerklik” ilanlarıyla fiili, eylemli bir kalkışmanın var olduğu şu ortamda, sıkıntılarla boğuşmakta olan savunma ve avukatlık mesleğinin sorunları, bizim için de ikinci plandadır. Tüm olumsuzlukların sonlandığı, ‘Ne mutlu türküm diyene’ diyerek birbirimize sarıldığımız bir adli yıl olması dileği ile 2015 - 2016 adli yılın hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim