25 Mayıs 2018
  • BIST 101.090
  • Altın 200,828
  • Dolar 4,7878
  • Euro 5,6116
  • Isparta 17 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 22 °C

Üstün zekâlı çocuklar için final günü

Üstün zekâlı çocuklar için final günü
Eski Vali Halil İbrahim Daşöz’ün büyük destekleri sonucu Rehberlik ve Araştırma Merkezi emekli Müdürü PDR Uzmanı Hasan Hüseyin Akagündüz tarafından kurulan Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) yeni dönem üstün zekâlı öğrencilerini seçiyor.

Dönemin Valisi Halil İbrahim Daşöz’ün inisiyatif alıp; yerel finansal kaynakları kullandığı; Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Emekli Müdürü PDR Uzmanı Hasan Hüseyin Akagündüz tarafından kurulan Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) için tarihi gün…

 

SEÇMELER YAPILACAK

2014- 2015 Eğitim- Öğretim Dönemi için öğrenci seçmeleri bugün yapılacak. Saat 10.30’da Nazmi Toker Kampusu’nda gerçekleştirilecek olan Grup Tanılama Test Sınavı’na 4’üncü sınıf öğrencileri katılacak. Tüm turlarda başarı kaydeden öğrenciler, üniversiteye kadar Bilim ve Sanat Merkezi’nde özel eğitim- öğretim alacak.

 

100 MEZUN VERDİ

Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) Müdürü Hasan Baran, şimdiye değin 100 mezun verdiklerini söyledi: ‘Öğrencilerimizin tamamı üniversiteyi kazandı. Birçoğu şu an Türkiye’nin dört bir köşesindeki üniversitelerde akademisyen olarak çalışıyor. TÜBİTAK projelerinde de her dönem üstün başarılar kaydedildi.”

 

BU ÖZEL SİSTEMİ KURTARIN

BİLSEM’in çok güzel yönleri olduğu kadar çözüm bekleyen 2 büyük sorunu var: I- BİLSEM’in bağımsız yapıya ihtiyacı var. Laboratuvar, atölye, derslik, Bilgi Teknolojileri Sınıfı için bağımsız bir merkez inşa edilmeli. II- BİLSEM’in 22 öğretmen norm kadrosu var. Ancak 10 + 3 öğretmen açığı bulunuyor.

 

 

İNİSİYATİF ALINARAK KURULDU

Bilim ve Sanat Merkezi’nin (BİLSEM) temelleri 1998 yılında dönemin Valisi Halil İbrahim Daşöz tarafından atıldı. Daşöz, inisiyatif aldı; BİLSEM için gereken finansı yerel ölçekte çözdü. Dönemin Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Hasan Hüseyin Akagündüz de projeye hayatını adadı. Uzun bir emek, çaba ve mesai sonucu BİLSEM kuruldu.

Bilim İnsanı ve Sanatçı yetiştirme odaklı kurulan BİLSEM, ilk öğrencilerini 2002- 2003 Eğitim- Öğretim Dönemi’nde seçmeye başladı. Anılan tarihten bu yana BİLSEM’den 100 öğrenci mezun oldu. Öğrencilerin tamamı katıldıkları sınavlarda başarılı olup üniversiteye yerleştiler. BİLSEM mezunu öğrencilerin büyük bir dilimi şu an Türkiye’nin dört bir köşesindeki üniversitelerde akademisyen olarak görev yapıyor. 2 Bilim İnsanı da Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Ancak 1’i, ‘ezan sesi duymak istiyorum; çan değil’ diyerek Türkiye’ye geri döndü. Ve Türkiye’de bilimsel faaliyetlerini sürdürüyor.

SEÇİLEN ÜNİVERSİTEYE KADAR

EĞİTİM ALMA HAKKI KAZANIYOR

Büyük emek, çaba ve fedakârlıklar sonucu kurulan Bilim ve Sanat Merkezi, 2013- 2014 Eğitim- Öğretim Dönemi öğrencilerini seçiyor.

Büyük final, bugün…

Bilim ve Sanat Merkezi Öğrenci Seçme Grup Tanılama Test Sınavı, bugün saat 10.30’da Nazmi Toker Eğitim Kampusu’nda gerçekleştirilecek. Başarılı olan öğrenciler, zihinsel, resim ve müzik testlerine tabi tutulacak. Her turu başarı ile geçen öğrenciler, üniversiteye girinceye kadar Bilim ve Sanat Merkezi’nde özel eğitim- öğretim görme hakkı kazanmış olacak.

BİLİM VE SANAT İÇİN

Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Hasan Baran, süreç hakkında şu detayları paylaştı:

“Sınava ilkokul 4’üncü sınıf öğrencileri katılıyor. Öğrenci Seçme Grup Tanılama Sınavı’ndan başarılı olanlar, zihinsel, resim ve müzik testlerine katılacak. Tüm bu süreçlerden geçenler özel eğitim- öğretim almaya başlayacaklar. Üniversiteye kadar da süreç devam edecek.

Şimdiye değin 100 öğrenci mezun verdik. Mezun ettiğimiz öğrencilerin tamamı da üniversitelere yerleşme başarısı gösterdi. Önemli bir dilimi bununla da kalmadı akademisyen olarak Türkiye’ye hizmet ediyorlar.

ŞU AN 145 ÖĞRENCİMİZ VAR

Şu an Bilim ve Sanat Merkezi’nde 145 öğrencimiz var.

Öğretmen kadromuz ise 9’u kadrolu; 3’i görevlendirme olmak üzere 12 kişi. Bilim ve Sanat Merkezi’nin norm kadrosu ise 22 öğretmen.

Üstün zekâlı çocuklarımızın ilgi, yeteneklerine göre eğitim metodu uyguluyoruz. Proje tabanlı eğitim veriyoruz.

10 dersliğimiz var.

2 Fen Laboratuvarı’na sahibiz

Bilgi Teknolojileri Sınıfı (BTS- Bilgisayar) açısından ise 1 donanımımız var.

Öğrencilerimiz burada bilim eğitimi alıyor.

Sanata yatkın olanlar ise ilgi alanlarına göre resim ve müzik şeklinde eğitim alıyorlar.

Çocuklarımız kendi okullarında da eğitimlerine devam ediyorlar.

Bizim eğitim programımız 3 şekilde uygulanıyor. BİLSEM için seçilen çocuğumuzun okul saatlerine göre program uygulanıyor.

Model şöyle:

- 08.30- 11.00

- 14.00- 16.00

- 16.30- 19.05

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) projelerinde de üstün başarılar kazanıyoruz. Yine ‘Bu Benim Eserim’ yarışmalarında da her döneme imza atıyoruz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim