19 Haziran 2018
 • BIST 94.278
 • Altın 194,715
 • Dolar 4,7472
 • Euro 5,4863
 • Isparta 21 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 30 °C

Üzüm Pazarı esnafı ayaklandı

Üzüm Pazarı esnafı ayaklandı
Üzüm Pazarı esnafı dün ellerine geçen ‘pazarın üst örtüsünün 16 Haziran’da sökülmeye başlanacağı kararı’ üzerine ayaklandı. Esnaf ilk olarak Vali Özkan’a gitti. Ancak Özkan’ın yerinde olmadığını öğrenen esnaf daha sonra Belediye Başkanı Günaydın’ın makamı

Üzüm Pazarı esnafı sancılı günler yaşıyor. Antalya Anıtlar Kurulu Koruma Kurulu’nun eski tarihi Üzüm Pazarı’nın üst örtüsünün kaldırılmasına ilişkin kararına yapılan itiraz mahkeme tarafından reddedildi. Bu karar dün Üzüm Pazarı esnafına ulaşırken, üst örtünün 16 Haziran saat 09.00’da Isparta Belediyesi ekiplerince söküleceği bildirildi Bunun üzerine toplanarak biraya gelen esnaf ilk olarak Vali Vahdettin Özkan’ın makamına girmek istedi. Özkan’ın burada olmadığını öğrenen yaklaşık 30 kişilik grup daha sonra Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın makamına gitti. Burada bir süre bekledikten sonra içeri alınan esnaf Başkan Günaydın’a dert yandı. Esnaflar hep bir ağızdan “Isparta’da tek kapalı yer burası. Yağmur, dolu yağdığında insanların tek sığındığı yer burası” dedi.

ANITLAR KURULU BENİ FAZLA SEVMİYOR

Öfkeli esnafları yatıştırmaya çalışan Başkan Günaydın, “Sayın Valimiz de bu konunun çözülmesinden yana. Sayın Valimiz konuya eşlik ediyor ve yardımcı oluyor. Ben de sorunun çözülmesini istiyorum. Kanunlar bize yetki verse biz çözeriz. İnşallah bu sorunu çözebiliriz. Sökülürse bir şeyler yapılması için çaba göstereceğiz. Geçen hafta Anıtlar Kurulu’ndaydık. Arkadaşlar madem çatısı görünmüyor biz burayı kaldırmayalım da üste doğru kaldıralım  demişler. Ama çatının görünmemesini engel kabul ediyorlarmış. Anıtlar Kurulu, bunun sökülmesini istemiş. Ayrıca yeni proje istemişler, kabul edilirse tekrar yaparsınız demişler. Anıtlar Kurulu beni fazla sevmiyor. Onlar kadar bazı konuları ben de biliyorum. O yüzden onlar da bilen insanları sevmiyorlar” dedi.

YENİ PLANA KADAR ESKİ ÖRTÜ KALMALI

Daha sonra esnaflar adına açıklama yapan Nuri Parlar, “Anıtlar Kurulu bu kararı uygulamak zorundayım diyor. Belediyemiz de kanunun ilgili hükümleri gereğince sökme kararı önüme geldiğimde sökmek zorundayım diyor. Kültür Bakanlığı da Koruma Amaçlı İmar Planı oluşturulup, bu plana uygun restorasyon ve üst ölçüm çalışmasının yapılması lazım diyor. Herkes kendi çapında haklı. Ama bu üst örtü yapıldı. Bu yapıldı ve esnaf yararlanıyor. Yenisini yapana kadar üst örtünün kalmasını istiyoruz. Herkes, her kurum ve esnaf kendi fikirlerinde haklı. Ama bunları birlik haline getirecek bir koordinasyon lazım. Maalesef Üzüm Pazarı’nda uzun yıllar bu koordinasyon sağlanamadı. Üst örtüyü kaldırmak yerine 20 yıldır yapılamayan Koruma Amaçlı İmar Planı’nın yapılması, bunun içinde kabul edilebilir bir üst örtünü yer almasını istiyoruz. 16 tane korumalı tarihi eser var. Çarşının hepsi kentsel sit alanı içerisinde. İnsanlar dükkanlarının dışında tadilat yaptığı vakit Anıtlar Kurulu’ndan izin almak zorundalar. Dolayısıyla esnaf neye göre tadilat yapacak? Koruma amaçlı imar planı yok. bir an önce üst örtüyü içine alan ve çarşının güzelleştirilmesine yönelik bir koruma amaçlı imar planı yapılmalı. Bu plan yapılana kadar eski örtü kalamaz mı?” şeklinde konuştu.

BALAMAN’IN PROJESİ FENA DEĞİL

Son olarak esnaflara tavsiyelerde bulunan Başkan Günaydın, “Balaman döneminde hazırlanmış bir proje var. O proje fena değil. Onu da götürebiliriz veya üzerinde çalışıp götürebiliriz. 24 Haziran’a kadar askıda olan bir planımız var” şeklinde konuştu.

ÇARŞI BİZİM ÇATI BİZİM

Tekrar Vali Özkan’ın makamına gitmeye karar veren esnaflar Mimar Sinhan Caddesi üzerinde sloganlar atarak yürüdü. Çarşı bizim çatı bizim sloganları yapan esnaflar Valiliğin merdivenlerine oturup bir süre Vali Özkan’ın gelmesini beklediler. Ancak Valilik Özel Kalem Müdürü Yılmaz Karadem, esnafların yanına inerek gitmelerini istedi. Vali Özkan’ın gelmesinden sonra kendilerine haber verileceğini ve çağırılacaklarını öğrenen esnaf buradan ayrıldı.

YOLU TRAFİĞE KAPATTILAR

Son olarak valilik önünden üzüm pazarına doğru harekete geçen esnaflar bir ara tekrar sloganlar atmaya başladı ve yolu trafiğe kapattı. Yaklaşık 1 dakika trafiği kapatan esnaflar ardından dükkanlarına döndü. Bu arada 1 dakika kapalı kalan yolda trafik sıkışıklığı meydana geldi.

İŞTE O KARAR

“Isparta Kutlubey Mahallesi Mimar Sinan Çarşısı Koruma Yaşatma Restorasyon ve İmar İşleri Düzenleme Derneği Başkanlığı adına Başkan Necati SAYGICI,

Antalya Bölge İdare Mahkemesinin 03.04.2013 tarihli 2013/526 Y.D itiraz nolu duruşmasında; Isparta İli Merkez Üzüm Pazarı Kentsel Sit Alanında kalan sokakların demir konstrüksiyon üzeri şeffaf malzeme ile kaplı üst örtü sisteminin kaldırılmasına ilişkin Isparta Belediye Başkanlığının 01.10.2012 günlü 2919 sayılı işlemi ile bu işlemin dayanağı izinsiz yapılan üst örtünün belediyesince kaldırılmasına ilişkin Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 27.03.2008 günlü 2260 sayılı işlemi ile bu kararda belirtilen düzenleme sokak düzenleme projesinin onayına ilişkin 13.12.2007 günlü 2010 sayılı kararın iptali istemiyle açılan davada yürütmeyi durdurulması isteminin reddi yolunda verilen Isparta İdare Mahkemesinin 05.03.2013 tarihli, E:2012/1062 sayılı kararının kaldın İmasına ve yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne karar verilmesi görüşülmüş olup, mahkemece yürütmenin durdurulması istemi hakkında verilen kararda yasaya aykırılık bulunmadığından, itiraz isteminin 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 27. maddesinin 7. fıkrası uyarınca oybirliği ile reddine karar verilmiştir. Kararın bozulması için Danıştay 14. Daire’ye temyiz için başvurulmuş olup, 19,12.2013 tarihinde yürütmenin durdurulma isteminin reddine karar verilmiştir.

Alınan bu karar doğrultusunda Isparta Belediyesi ekiplerince 16.06.2014 Pazartesi günü saat 09.00’da Üzüm Pazarı içerisinde bulunan demir konstrüksiyon üzeri şeffaf malzeme ile kaplı üst örtü sisteminin kaldırılması çalışmaları başlayacaktır. Yapılacak bu çalışma nedeniyle işyeri sahipleri ya da kiracılar tarafından çatı örtüsü yakınında bulunan tabela, klima, güvenlik kamerası vs. elektronik eşyalarına zarar gelmemesi için çalışmaların başlayacağı güne kadar kaldırılması gerekmektedir. Aksi taktirde doğabilecek olan zararlardan Isparta Belediyesi mesul olmayacaktır. Bilgilerinize rica ederim.”

esnaf3.jpgesnaf4.jpgesnaf5.jpg
üzüm pazarı esnafı ayaklandı paylaşan: kentotuziki

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • TYP kapsamında 195 kişi alınacak12 Haziran 2018 Salı 15:45
 • Bapbacı Isparta'yı Ankara'da temsil ediyor12 Haziran 2018 Salı 15:40
 • Isparta’da 312 bin 747 seçmen oy kullanacak12 Haziran 2018 Salı 10:35
 • Gül, kurak kışa rağmen iyi bir sezon geçirdi12 Haziran 2018 Salı 10:12
 • AEDAŞ kesintisiz enerji için erken alarma geçti09 Haziran 2018 Cumartesi 13:42
 • Çocuklarınızı o kurslara gönderin09 Haziran 2018 Cumartesi 09:32
 • ISMEK’le birlikte Anadolu etnografyasını günümüze getirdik08 Haziran 2018 Cuma 11:30
 • “Öğretmeni yok sayanlar, sandıkta yok sayılacaktır”08 Haziran 2018 Cuma 10:06
 • İhale İlanı07 Haziran 2018 Perşembe 09:16
 • İhale ilanı07 Haziran 2018 Perşembe 09:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim