20 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 174,426
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 14 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 19 °C

Yanlış üzerine yanlış yapıldı

Yanlış üzerine yanlış yapıldı
Belediye Meclis Üyesi Bestelci, Ticaret ve Kültür Merkezi konusunda Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın da yanlış yaptığını savundu, 'belediyeye geri kazandırılması fırsatı tepildi' dedi.

MHP'den AK Parti'ye geçen Uğur Bestelci, yılan hikayesine dönen Ticaret ve Kültür Merkezi konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Günaydın'ın başkanlığı döneminde ITKM konusunda yanlış yapıldığını savunan Bestelci, "2009'da buranın tamamını Belediyeye geri kazandırma şansımız vardı ama kullanılmadı. Halk menfaatine olacak bu girişim yapılmadı" iddiasında bulundu.

Bestelci, ITKM ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

İLK VE EN ÖNEML SUÇLU

YUSUF ZİYA GÜNAYDIN'DIR

"Çarşamba Pazarı bir töre pazarıydı. 30 bin kişi bu şehre gelip gidiyordu. Sayın Aybatılı, bu töre pazarını korumak adına bu projeye başladı. Hem esnaf hem de Çarşamba pazarı bu projenin içindeydik. Bir yarışma açıldı 22 projeden 1 proje seçildi. 1999’da geldiğimizde Ziya Günaydın bu binayı yıkmak istedi. Olaylara kavradığımızda bunun proje davası olduğunu gördük. 2004’te projeye uymayana şekilde kotları değiştirdi. Yasal olmadan imalatına geçti. Malzemeyi belediyeden aldı, taşeronu ISTEM’den gösterdi.2004’te Sayın Balaman baktı bir yerde bir proje diğer bir yerde başka proje başlamış verdi kurtuldu. 2009’da geldiğimizde kaçak yapı hale gelmiş. Bu binanın üstünde 6 kule vardı. Bunlar yapılmamış, ortak kullanım alanlarına dükkan yapılmış.

ITKM KAÇAKTI

MÜHÜRLETMEDİ

Müteahhidin inanılmaz karı oluşmuş. Kaçak binanın mühürlenmesine Günaydın izin vermedi.

Ben gittikten sonra zeyilname imzaladılar, uyduruk komisyon raporlarıyla. Bu sözleşmeyi tek taraflı feshetmeniz gerekirdi. Ayrıca kaçak binayı mühürlemeniz gerekirdi. Bunu yapsaydınız durum bu noktaya gelir miydi?  Encümene imza attırıldı ve kaçak binalar yasak hale getirildi. Trafolar denildi ama alakası yoktu. Zemin kattan 25 dükkan aldım diyor. Böyle bir dükkan yok.

Alacağınızı tahsil etmiyorsunuz, kaçak binayı mühürlemiyorsunuz, olmayacak süre uzatımı veriyorsunuz, ben iddia ediyorum

30 MİLYON ALACAĞIMIZ VAR

AMA TAPULARI DEVRETMİŞİZ

Bitiyordu, bitecekti, bitmedi. Bugün itibariyle 30 milyon alacağımız var yüzde 85’i tapu olarak devretmişiz. Bir belediye başkanı olarak kamu alacağını almayacaksınız, burada büyük bir hukuk katliamı yaşanmıştır. Devlet ihale kanununa uyulmamıştır. Gelinen noktanın tek sorumlusu Günaydın’dır. Tüm bu belgeler Ziya beyin emrinde ve elindedir.  Görevden alınmamın en büyük nedeni ITKM’de dik duruştur. Sana imza atmam verdirmem dedim.  Belediye devlettir. Devletin arkasından iktidar gücü vardır. Devlette ben yaptım oldu diye bir şey yoktur. Burası hukuk devletidir.

BİZİM ÖNCELİĞİMİZ MÜZE Mİ?

2009-2014 dönemde 3 proje yaptı. 2009’daki seçim beyannamesinde bin tane proje vardı. Metrobüsten tutun 7 yıldızlı camiye kadar. Kendisi h-man’dır, kartaldır tek başına uçar. Davraz’da yapılan Kapalı Pazar Yerinin üstünde 600 ton çelik var. Allah vere ki, Isparta’ya 40-50 santim kar yağmasın. Bunu iddia ediyorum kafadan çizdi. Isparta’ya kilim ve halı müzesi yaptı. Önceliğimizde müze mi var? Ayrıca çay yatağına yaptı. Buranın ihalesi 3 milyon liradır. Ama kapısı, penceresi, gülleri belediyeden yaptırılmıştır ihale dışı. Bunlarla 6 milyonu bulan bir maliyeti oluyor. Tam faaliyete geçtiğinde 50 milyon masrafı olacak. Bu parayı nasıl çıkartacak? Ben bunu soruyorum. Ben dünyaya örnek olacak projeler yapacağım diyor. Yapmasın. Bunların getirisi olmayan binalardır.  Ben yaptım oldu 'ben kartalım uçarım'dediği müddetçe kimse Isparta’ya hizmet yapamaz.

HAYAL EDİP, ÇİZİYOR

'Gökkbube için 600 yıl dayanacak' dedi 3 ay dayanmadı. Bunlar tamamen teknik işler. Hayal edip çizmekle bu işler olmuyor. Gökkubbe’nin keşif için ihalesi doldu. Yeniden keşif yapması lazım. Burası 16 milyon liraya mal olacak. Bizim teknik olarak proje ömrümüz 30 yıldır. 500 yıllık 1000 yıllık teknik literatürde yoktur. Bunlar Günaydın’ın kendi literatürüdür.

ISBAŞ'A SEYFETTİN

KALEM EL KOYDU

ISBAŞ’ı o almadı. 2010 Kasım’a kadar belediye ISBAŞ’a el koymadı.  O dönemde Amerika ziyareti olmuştu. Bende gittim.  O fabrika 2010 Kasım’da başkan vekili Seyfettin Kalem’in imzasıyla mühürlendi. Günaydın’da Amerika’da durumu telefonla öğrendi. Kasım 2010’a kadar da firma tüm araçları sattı.

ŞAHSİ AVUKATLARI

ŞİRKETİN AVUKATI

Fabrika kuracağım dedi. Biz ne fabrikası dedik. ISBAŞ A.Ş. olarak bölgenin pomza rezevleri şirekte ait. 1 milyon dolarlık rezerv var. Bunları özel sektör mantığıyla çalıştıralım dedik. Hayır ben kuracağım dedi, ben gittikten sonra kurdu. Ortadoğu’nun en büyük fabrikası dedi, değil. 60 TIR satıyorum dedi, değil. BELMAŞ’ın pazarlama ağı yok. Satamıyor. Yapı Kimyasalları Fabrikası kuruyorum diyor. Bu seramik yapıştırıcısıdır. Bugüne kadar ISBAŞ bir torba sattı mı, asla. Mikronize daha önce yapılamadı, söküldü. Yine yapılamaz. Belediyelerin görevi ticaret değildir. Buralar çiftlik olmuştur. Şuanda 3 şirketten huzur hakkı alıyor. Batık şirketten huzur hakkı alıyor. Şirketin Ankara’da avukatları görülüyor. Bunlar Günaydın’ın şahsi avukatları. Son duyduğum her şirketten 9 bin lira alıyor. Şuanda arttı mı bilmiyorum.

EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ İNŞAAT

Türkiye’de imar kanunu vardır en ciddi Isparta Belediyesi’nde uygulanır. Isparta Belediyesi’nde işleri hızlandırmak çok kolay. Vatandaşın işi önceliktir diyorsanız bu işler yürür. Isparta ekonomisinde en önemli şey inşaat sektörüdür. Bu durursa her şey durur. Eğer bir kişi belediyede projeyi geciktiriyorsa çok büyük günaha girer."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
bi sus
20 Mart 2014 Perşembe 12:22
12:22
doğruyu bi sen bilirsin zaten kimse bişey bilmez.neyse 10 gün sonra ne seni görcez nede sesini duyacaz sabırrr
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim