19 Haziran 2018
 • BIST 94.278
 • Altın 194,715
 • Dolar 4,7472
 • Euro 5,4863
 • Isparta 21 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 30 °C

Yarım asrın iyilik hareketi

Yarım asrın iyilik hareketi
Kurtuluş Savaşı'nda ve Balkan Savaşı'nda cephede savaşan Türk askerleri için fabrikalarda mermi yapımı için çalışan, giyecek ihtiyaçlarını karşılayan kadınların kurduğu ve adını Atatürk'ün koyduğu Yardımsevenler Derneği'nin Isparta Şubesi 50.yılını kutluy

Sizin Yardımsevenler Derneği ile tanışmanız nasıl oldu? Ne zaman başkan oldunuz?     

Ben çocukken bildiğim bir tek Yardımsevenler Derneği vardı. 1960’lı yıllarda yılbaşı balolarını hep Yardımsevenler Derneği yaparmış. Annemle babam hep katılırlarmış. Babam çok yardımcı olurdu. Zaten o zamanki yönetimdekiler dostlarımızdı, evimize gelip giden insanlardı. Benim çocukluğumdan beri yardımlar yapılırdı. Ben 92 yılında rahmetli Beyhan Kaylan’ın telefonuyla bu derneğe üye oldum. 1996 yılı mart ayında beni Beyhan abla aradı ‘derneği gençleştirmek istiyorum seni de aramızda görmek istiyorum seçimler var’ dedi. O zaman 33 yaşındaydım. ‘Cuma günü Ticaret ve Sanayi Odası’nda  seçim var seni de yazıyoruz. Listeye gireceksin ama yedeğe de girebilirsin’ dedi. Ben gittim, seçime girdim. Tabi yedeğe girmeden asile girdim. Beyhan abla beni sekreter yaptı. O rahmetli olunca Hayriye Beyhan başkan oldu. Ben sonra ikinci başkan oldum. 2004’te ise başkan oldum. Dernek yoktu bir tek Yardımsevenler vardı. Kızılay Derneği vardı. Bu sene genel merkezimiz Ankara'da 87. yılını kutladı. Biz Isparta'da 50. yılımızı kutluyoruz.

Yardımsevenler Derneği'nin en önemli amacı nedir? Ne tür yardımlar yapıyor?

Bu zamana kadar eğitim kurumlarımıza, sağlık kuruluşlarımıza, fakir yurttaşlarımıza ekonomik katkıda bulunmak, son zamanlarda ağırlıklı olarak öğrenci okutmak (üniversite) üzerine yoğunlaşmış bulunuyoruz. Şu anda isimleri önemli değil ama pek çok kişi var. Avukatlık yapan, doktorluk yapan, mühendislik yapan iş adamı olan. Çok kişiyi okutmuşuz. Maddi durumu iyi olmayan kişiler ama bunu hissettirmeden yapıyoruz. O insanlar yardım almaya geldiklerinde yüz ifadelerini bir görseniz. Ben diyorum 5 dakika gelin 6 değil. O utangaçlığı, sıkkınlığı görseniz. Birkaç anımı sizinle paylaşmak istiyorum. Bir çocuk geldi elinde bir kutuyla ‘başkanla görüşeceğim’ dedi. ‘Benim’ dedim ‘aa siz misiniz? Ne kadar genç görünüyorsunuz’ dedi. Demek ki yaşlı birisini bekliyordu. ‘Ben yalnız görüşeceğim ama’ dedi. Nasıl zangır zangır titriyordu. Dedi ki ‘ben Karadeniz Tıp’tan mezun olan çocuğunuzum ama içeriye giremeyeceğim. Ben Iğdır Sağlık Ocağı’na atandım eğer doktor olursam size yardım edeceğim eğer edemezsem bilin ki daha atanamamışımdır.’ Bir gün bir başka çocuk geldi saçı uzun elinde gitarı var. Ben çıkarken gördüm ‘benim saçım uzun olduğu için teyzeler benden hoşlanmadı’ dedi. ‘Ben severim böyle uzun saçlı gençleri’ dedim. ‘Bakın benim annem yok, babam yok babamın arkadaşının yardımıyla geldim. Konuşmak için geldim isterseniz yardım edin isterseniz etmeyin’ dedi. Ama şimdi Konservatuarda öğretim görevlisi.

         

O günü hiç

unutmuyor

O zamanlar HASVAK ve biz Devlet Hastanesi’ne SSK Hastanesi’ne yardımlarda bulunduk. Ertuğrul Dokuzoğlu bey vali idi. Bize ‘şurayı yapacaksınız, burayı yapacaksınız’ derdi. Unutamadığımız anılarımız var bu dernekte. Bir çocuğumuz geldi arkadaşım sürekli ayakkabılarını gösteriyor. Ayakkabısının altını iple bağlamış. Dere Mahallesi’nde oturuyormuş. Bazen sabah 6 da kalkıp üniversiteye yürüyormuş kış günü. ‘Bayram geliyor gel sana bayramlık alacağım’ dedim. Hiç unutamam o günü. Üzerinde incecik bir gömlek var, 2 gömleği üst üste giymiş. Özkutlulara gittik sağ olsun onlar bize çok yardımcı oldu. Ben bot alacağım çocuk spor ayakkabılarını elliyor sürekli. Ben dedim ki çocuğa ‘sana bot alacağım kış günü.’ ‘Teşekkür ederim spor ayakkabıları nasıl bir şeydir ki ona bakıyorum’ dedi. ‘Arkadaşlarımda görüyorum sürekli benim hiç olmadı’ dedi. Ayakkabıcı işaret etti ‘o da benim hediyem olsun’ dedi. Çocuk spor ayakkabıları giydi botları yanına aldı. Sonra gittim ona bir kaban aldım. O da şimdi sanıyorum ya Koç da ya Sabancı’da. Kiminin nikâh şahidi oluyorsunuz kiminin isim annesi.        

100’e yakın öğrenci okutuyoruz. Şartlı bağışçılarımızdan hazirana kadar 100 TL bağış alıyoruz, makbuz kesiyoruz. Sadece üniversite öğrencilerine veriyoruz. Liseden 5-6 çocuğumuz var onlara da kıyamadık. İlkokuldan beri veriyoruz. Biz devletten hiç yardım almıyoruz. Gezi, yemek, organizasyonlar yapıyoruz.  Öğrencilerimize aylık 100 TL.  para veriyoruz. Yılda iki kere yaşlı kadınlarımıza para veriyoruz.      

Vali Ertuğrul Dokuzoğlu’nun önderliğinde yine Valimiz Halil İbrahim Daşöz’ün önderliğinde Büyük Kışla, Küçük Kışla oralarda yardımlar yaptık. Devlet Hastanesi’ne oda yaptık. Sigorta Hastanesine cihaz aldık. Birçok okula bilgisayar aldık. 3 yıl önce Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda ana sınıfı oluşturduk. Genel Merkezimizin bir projesiydi. Her alanda yardıma koşuyoruz. 

Soma olaylarında, depremlerde kısacası nerde ihtiyaç varsa koştuk. Onun için yardımlaşmanın önemi olmaz mı? İnsan insana muhtaç. İlla ki durumu iyi kötü olması önemli değil. Ben Valilikte mütevelli heyetinde de çalıştım. Bir kere yardım yaptığınızda mutlaka bir geri dönüşümü oluyor. Bir 'Allah razı olsun' demeleri, o teşekkürleri insanı daha çok şevk ediyor. Sizi daha fazla yardım etmeye yönlendiriyor. Keşke daha fazla yardım edebilsek, 100 TL neye yarar ki. Ama bizim bütçemiz bu kadar. Sizin çocuğunuz da okuyor empati yapın, çok önemli. Bana göre yardımın reklamı olmaz. Onu siz Allah rızası için yapıyorsunuz niyet önemli. Allah o niyeti bildikten sonra gerisi önemli değil.

Siyaset yasak

reklam asla yok

Yardımsevenler Derneği'nin kırmızı çizgileri nelerdir? Nelere dikkat ediyorsunuz?

Bizim derneğimiz yardım derneği. İçerisinde siyaset yapmak tamamen yasak. Çünkü biz kamu yararı statüsünde bir derneğiz. Çizgilerimiz vardır. Kırmızı çizgilerimiz var. Yardımın reklamı olmaz. Biz köprüyüz. Yardımları banka aracılığıyla yapıyoruz. Yardım yaparken de genel de Ispartalı çocukalara yardım ediyoruz.

Şimdi biz 9 asil 9 yedeğiz. Gizli kahraanlarla birlikte sayımız 300'ü buluyor. Erkek üyemiz yok ama bağışçılarımız var. Biz sosyal etkinlikler, geziler düzenliyoruz.  Genelde gelirlerimizi buradan karşılıyoruz.  Biz Cumhuriyet kadınlarıyız.

Yardımsevenler'in tek işi var

YARDIMLAŞMAK

Bu dernek Kurtuluş Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı öncesinde Balkan Savaşı’nda çok önemli bir misyonu üstlenmiş. Cepheye çorap örmüş yollamışlar, cepheye giyecek örmüş yollamışlar. Gitmiş orada fabrikada mermi yapmışlar, top taşımışlar. Cumhuriyet kadınlarının kurmuş olduğu bir dernek. Onun üzerine adını Atatürk koymuş. Kamu yararına bir dernek. Anayasal bir dernek olduğu için siyasetle ve siyasetçiyle ilgisi yok. Tamamen yardımlaşma. Çünkü işin içine siyaset girdiği zaman bu yardımlaşma reklam amacına girer. Biz yardım yaparken ırk, din, dil ayrımı yapmadan, ihtiyaca göre yardım yapıyoruz.

Derneklerin artması tabi ki güzel bir şey. Hepimizin amacı ortak olsun, çoğalsın. Sayın valimiz İsa Parlak’ın hanımı zamanında o bizi topladı kadın platformu oluşturduk. Hala devam ediyor.  50. Yılı gururla yaşıyoruz. Bu gurur da bize nasip oldu. inşallah yıllar boyu da devam eder. Ben sizlere çok teşekkür ederim. Atatürk’ün kurduğu bir derneğiz, tavizsiz çalışıyoruz. En çok aldığımız eleştiri basının önüne çıkmadığımız. Bazı yanlış algılamalara neden olmamak için çıkmıyoruz. Topluma faydalı bireyler kazandırmak bizim amacımız. Verdiğimiz parayla bir yarayı sarmayı amaçladık. Hep şartsız verdik geri dönüşüm beklemedik. İnşallah hepsi yerlerine ulaşır. Yolları da bahtları da açık olur inşallah. Vicdan olarak çok huzurluyum. Derneğimize herkesi bekliyoruz. Dernek çalışanlarımıza da teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Kadına şiddet büyük bir olay

Toplum olarak eğitim şart

Kız çocuklarının okuması ve kadına şiddet konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kız çocukları tabi ki okuyacak. Ellerinde bir altın bileziği olacak. Yarın evlendiği zaman hayata atıldığı zaman çok önemli. Kadına şiddet büyük bir olay. Özgecan olayı gerçekten feci bir olay. Bilmediğimiz kim bilir kaç tane daha Özgecan var. Toplumda tahammülsüzlük var.  Kadına şiddeti önlemek için ciddi olarak caydırıcı kanunlara ihtiyaç var. Yeni kanun düzenlemeleri gerekiyor.

Uz. Dr. Erdoğan Sevük

eşim, arkadaşım, sırdaşım

Erdoğan beyle hayatınızı birleştirdiniz. Nasıl tanıştınız. Erdoğan bey nasıl bir eş?       

Erdoğan Bey; hem insanlığı, sabrı, babalığı, doktorluğu ve eş olarak hoşgörülü bir insan. Çok saygı ve sevgi duyduğum bir eş. Bunları içimden gelerek söylüyorum. Erdoğan Sevük benim en büyük dayanağım. 

Biliyorsunuz Erdoğan Bey rahmetli eşini kaybettikten sonra (keşke o da yaşasaydı yuvaları dağılmasaydı ama hayatın ne getireceğini bilemiyorsunuz) gerçekten çok zor bir dönem geçirmiş. Barış çok küçük yaştaymış. Ama o iki evladını o kadar pırıl pırıl yetiştirmiş. Hem annelik, hem babalık yapmış. Bunu çoğu kimse yapamaz.

 

Herkes gücü yettiğinde

bir yardımlaşma faaliyeti

içerisinde yer almalıdır

Yardımsevenler Derneği'nin gizli kahramanlarından Alev Sevük'ün eşi Erdoğan Sevük, yardımlaşmanın önemine dikkat çekti. Devlet Hastanesi'nin efsane Başhekimi Uz. Dr. Sevük, şöyle konuştu:    

"Ben Yardımsevenler Derneğini biliyordum ama eşimle tanıştıktan sonra içeriğini ve misyonunu öğrendim. Gerçekten insanlara yardım yapmak çok güzel bir şey. Onların hem acılarını paylaşıyorsunuz, hem dert dinliyorsunuz, hem de mutluluklarını paylaşıyorsun. Daha önce de yardım ediyorduk ama bu kadar olmuyordu. Eşimle tanışıp onların çalışmalarını gördükten sonra hem takdir ediyorum, hem zor olduğunu düşünüyorum ve görüyorum. O dernekten geldiği zaman bir gün sonra diyor ki 'yanında para var mı? Bir bakmışım bütün parasını orada bırakmış. Orada çalışan bayanların hepsi öyle. Ben çocuklarıma da bunu aşıladım. Kızım da, kayınvalidem de rahmetli annem de Alev'i tanıdıktan sonra daha çok yardım yapmaya başladık.

HANIMLAR! YARDIM DERNEĞİ BÜNYESİNDE ÇALIŞIN    

Eşim benim için çok önemli. Bu nevi bir çalışmada bulunması güzel. Başka insanlar gibi vaktini boşa geçirmiyor. Bunu kimseyi eleştirmek için söylemiyorum. Gerçekten de ben diyorum ki hali vakti yerinde olan insanların, hanımların yardım derneklerinde çalışması gerekiyor. İlla bizim derneğimizde değil. Bir yardım derneğinde üye olması ve üretici güç haline gelmesi çok önemli bir şey. Bu konuda eşime çok büyük saygı duyuyorum.

YARDIMIN SİYASETİ OLMAZ         

Yardımsevenler Derneği, din, dil, ırk gözetmiyor. Ama son zamanlarda bazı siyasi görüşlere dayalı yardımlar yapılıyor. Bazı siyasi görüşlere dayalı dernekler kuruluyor. Yakın zamanda Cumhuriyet Savcılarına ve Türkiye’deki basına düşmüş bir takım olaylar var, yolsuzlukları var. Ama mesela Yardımsevenler Derneği böyle bir dernek değil. Son zamanlarda moda olmuş gibi, her siyasi görüşün desteklediği bir dernek oluyor. Biz hiçbir siyasi partiden yardım almıyoruz. Buna karşıyız. O zaman o siyasi yapının güdümünde olursunuz."

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • TYP kapsamında 195 kişi alınacak12 Haziran 2018 Salı 15:45
 • Bapbacı Isparta'yı Ankara'da temsil ediyor12 Haziran 2018 Salı 15:40
 • Isparta’da 312 bin 747 seçmen oy kullanacak12 Haziran 2018 Salı 10:35
 • Gül, kurak kışa rağmen iyi bir sezon geçirdi12 Haziran 2018 Salı 10:12
 • AEDAŞ kesintisiz enerji için erken alarma geçti09 Haziran 2018 Cumartesi 13:42
 • Çocuklarınızı o kurslara gönderin09 Haziran 2018 Cumartesi 09:32
 • ISMEK’le birlikte Anadolu etnografyasını günümüze getirdik08 Haziran 2018 Cuma 11:30
 • “Öğretmeni yok sayanlar, sandıkta yok sayılacaktır”08 Haziran 2018 Cuma 10:06
 • İhale İlanı07 Haziran 2018 Perşembe 09:16
 • İhale ilanı07 Haziran 2018 Perşembe 09:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim