26 Nisan 2018
 • BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Isparta 8 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 16 °C

Zambak Kökü mucizesi

Zambak Kökü mucizesi
Isparta’ya Lavanta’yı armağan eden ROBERTET Türkiye CEO’su; Koku Uzmanı Nihat Yılmaz, şimdi de Zambak Kökü Yağı çıkarmayı başardı: Kilogramı 5 Bin Avro’ya Fransa’ya ihraç etti.

TÜRKİYE’DE İLK

            Tıpkı Lavanta’da olduğu gibi Zambak Kökü’nü de Kuyucak Köyü’nde çiftçilere ücretsiz dağıtan Koku Uzmanı Nihat Yılmaz: «Türkiye’de ilk kez Endüstri Ürünü olarak biz ürettik. Geçen yıl 25 Kg Zambak Kökü Yağı elde ettik. Kg’ı 5 Bin Avro’ya ihraç ettik.»

 

ALTIN ÜRÜN OLDU

            Ekim- Kasım Dönemi’nde çiftçiye gelir kapısı açmak gayesiyle ROBERTET Kampusu’ndaki arazilerde Zambak ürettiklerini anlatan Yılmaz, «şu an 120 Dönüm’e ulaştı. Isparta için ‘altın ürün’ oldu. ROBERTET ortalama 20 farklı yağ çıkarıyor. Lavanta ve Zambak için çok mutluyum.»

 

KURU HALİYLE 25 AVRO:

            Koku Uzmanı Nihat Yılmaz, Isparta’nın Gül Çiçeği’nden sonra Lavanta ve Zambak ile büyük endüstriye kavuştuğunu kaydetti. Yılmaz: « Kilosu yaşken 10 Avro, kurutulmuş haliyle de 25 Avro satılıyor. Zambak Kökü Yağı kilogramı ise 5 Bin Avro. Burada 20’ye yakın yağ çıkarıyoruz. Yöre insanına da gelir kapısı açıyoruz.»

 

2’Sİ DE ONUN ESERİ

            Uçucu Yağlar Endüstrisi’nde 150 yıllık bir bilgi birikimine sahip olan Isparta için 2 yeni gelir sahası açıldı: Lavanta ve Zambak Kökü… »

            1980’li yıllarda yaygınlaşan Lavanta önemli bir gelir kapısı açtı. Şimdi de Zambak Kökü Yağı’nda aynı başarıya ulaşıldı:

ÇOK İYİ SONUÇ ALDIK

            ROBERTET Gülyağı ve Itriyat Limitet Şirketi CEO’su; Koku Uzmanı Nihat Yılmaz, son 5 yıldır Keçiborlu Havzası’nda Zambak ürettiklerini; çiftçileri de bu yönde özendirdiklerini söyledi. Şu an ortalama 120 Dönüm’de Zambak üretimi yapılıyor.

ÜST DÜZEY GELİR

            Zambak Kökü Yağı’nın Gül Çiçeği kadar değerli olduğuna dikkati çeken Yılmaz: “Yaş hali ile 10; kuru satılırsa 25 Avro bir ürün. Robertet olarak Ekim ve Kasım dönemlerinde bir gelir yaratmak istedik. Herkesi de özendiriyoruz. Isparta için altın bir ürün olmaya başladı.”

            Robertet Genel Müdürü Nihat Yılmaz, Isparta için şu vizyonu çizdi:

            “Biz 1980’li yıllarda buraya Lavantayı yaydık. Kuyucak Köyü’nde önemli ölçüde Lavanta tarımı yapılıyor.  2010’dan beri de zambak üretmeye başladık. 2014’te ilk hasadı yaptık.

             Zambak, güle bir alternatif diyebiliriz. Ekim ve Kasım’da çiftçilere ‘gelir kapısı açılsın’ diye düşünüyoruz. Zambak çok pahalı bir üründür. Çünkü iki üç yıl içinde yetiştiriliyor. Kilosu yaşken 10 Avro, kurutulmuş haliyle de 25 Avro satılıyor. Kuyucak Köyünde şu an 200 Dekar civarında üretim yapıyoruz. Zambak’ı çiftçilerimize dağıtıyor ve onlarında bu ürünü üretmelerini istiyoruz.

            30 yıl önce Lavanta’yı çiftçilerimize tanıtmıştık. Bundan çiftçilerimizin önemli gelirleri olmuştu. Şimdi Zambak’ı tanıtmaya çalışıyoruz. 15 yıl içinde çiftçilerimize önemli bir gelir kaynağı olacağını söyleyebiliriz.

            2014’te biz 25 Ton civarında bir hasat yaptık. Biz fabrikamızda 300 ila 400 Ton civarında Zambak işliyoruz. Zambak köklerini yurt dışından getirerek yağını çıkarıyoruz ve yağını dışarıya ihraç ediyoruz. Hedefimiz Zambak’ı burada üretmek ve çiftçilerimize önemli gelir sağlamaktır.

            Devamlı olarak 48 kişi çalışıyor. 48 işçinin 40’ı Senir Kasabası halkından 8 kişi ise Keçiborlu ve Isparta’dan gelen ustalardır. Gül Çiçeği hasadı sürecinde bu oran 75’e yükseliyor.”

ZAMBAK

YAĞI’NIN KG’I

5 BİN AVRO           

            Amaçlarının Gül Çiçeği’nden sonra onun kadar değerli bir ürünü Isparta'ya kazandırmak olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

            Zambak Yağı’nın pahalı olmasının en önemli sebeplerinden birisi, tarımının uzun sürmesidir.

            Zambak, tarlaya ekildikten 3 yıl sonra ürün vermeye başlıyor. Soğanları gelişiyor ve ticari olarak büyüyor. 3 yıldan sonra artık ürün almaya başlıyorsunuz. Hasat edildiği zaman sanayide kullanılacakları ayırıyoruz, geriye kalan küçük soğanları tekrar tarlaya ekiyoruz. Zambak hasadında bir dönümlük alandan yaklaşık 300 kg yaş ürün elde ediyoruz. Yani üreticiler yaptıkları işin parasını 3 yıl sonra almış olacaklar. Zambak Yağı’nın kg’ı bugün 4 Bin ile 5 bin avro arasında değişiyor."

            Isparta'da Zambak yetiştiriciliği üzerine 5 yıldır çalışma yürüttüklerini, ilk ürünleri bu yıl aldıklarını anlatan Yılmaz, sözlerini şöyle devam ettirdi:

            “Söktüğümüz alanlarda dönüm başına 300 kilogram ürün elde ettik. Ürünler kurutulup ayıklandıktan sonra tesislerde yağı çıkarılıyor. Zambak, ticari olarak en çok Fas ve Çin'de yetiştiriliyor. Tesislerimizde Gül Yağı, Lavanta, Zambak, Yeşil Çay, Tütün, Biberiye, Ağaç Yosunu, Bal Mumu başta olmak üzere 30 ürünün kokusunu çıkarıyoruz. Parfümeri ve kozmetiğin natürel hammaddelerini üretiyoruz.”

Tesislerinde sezonda 150 Ton civarında kurutulmuş zambak işlediklerini belirten Yılmaz, yurt içinde yeterli ürünü temin edemediklerini, bu yüzden hammaddenin büyük kısmını ithal ettiklerini ifade etti. Yılmaz, “İthal ettiklerimizle 600 Ton yaş Zambak’tan çıkan 150 Ton kurutulmuş Zambak’ı işliyoruz. Ürünün daha çok üretilmesi için gül alımı yaptığımız köylerin tamamına bu ürünü dağıtmayı düşünüyoruz. Zambak’ın tohumunu yurt dışından ithal ediyoruz, oradan da bize sınırlı geliyor” dedi.

            Nihat Yılmaz, üretilen Zambak Yağı’nın tamamının Fransa'ya ihraç edildiğini söyledi.

            Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Sait Bilgin Turan, zambak üretiminin Türkiye'de sadece Isparta'da yapıldığını ancak küçük bir alanda gerçekleştirildiğini söyledi.

            Zambak yağının zorlu bir üretim süreci sonucu elde edildiğini ve parfüm üretiminde kullanıldığını anlatan Turan, bu nedenle zambak yağının fiyatının da yüksek olduğunu kaydetti. Turan, Isparta'da sadece Keçiborlu ilçesinde üretimi yapılan zambağın gelecek yıllarda daha geniş alanlarda üretilmesine çalışıldığını söyledi.

GÜL YAĞI KADAR DEĞERLİ

            Keçiborlu ilçesinde faaliyet gösteren bitki yağı işleme fabrikasının müdürü Nihat Yılmaz da fabrikalarında gül çiçeği başta olmak üzere 20 çeşit ürünü işleyerek yağ elde ettiklerini söyledi.

            Bunlar arasında bulunan zambak yağının çok fazla bilinmediğini fakat gül yağı kadar değerli bir ürün olduğunu vurgulayan Yılmaz, Isparta'da zambak yetiştirmeye 5 yıl önce başladıklarını, Fransa'dan getirdikleri tohumları Keçiborlu ilçesindeki Kuyucak köyüne ektiklerini kaydetti.

3 YILDA BİR ÜRÜN

            Bugün yaklaşık 120 dönüm alanda zambak üretimi yapıldığını bildiren Yılmaz, "Türkiye'de sadece Isparta'da zambak yağı üretiyoruz. Zambaktan 3 yılda bir ürün alıyoruz. Bu nedenle üretimi zor ama değerli bir bitki. Yağı, topladıktan sonra kuruttuğumuz zambağın kökünden elde ediyoruz" dedi.

 

Bir dönüm alandan 400 kilogram kök aldıklarına dikkati çeken Yılmaz, "Kök olarak kilosu 25-30 lira civarında. Bir ton kurutulmuş zambak kökünden 3 kilogram civarında yağ çıkıyor. Bunun kilogramı da 5 bin avro civarında" diye konuştu.

            Elde ettikleri zambak yağının tamamını Fransa'ya ihraç ettiklerini dile getiren Yılmaz, bu ürünün parfümeri sektöründe kullanıldığını söyledi.

En çok Fas ve Çin'de üretiliyor

            Geçen yıl 25 kilogram zambak yağı ürettiklerini bildiren Yılmaz, bu yıl ise 30 kilogram elde etmeyi hedeflediklerini ifade etti.

            Yılmaz, zambak yağı üretiminin dünyada en fazla Fas ve Çin'de yapıldığının altını çizerek, "Zambak yağı, parfümeri sektörünün olmazsa olmazlarındandır. Biz zambağı süs bitkisi olmaktan çıkartıp yağını alıp parfüm piyasasına sunuyoruz" diye konuştu.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Vali Günaydın makamını minik öğrenciye devretti23 Nisan 2018 Pazartesi 13:40
 • Isparta, futbol ve kongre turizmini değerlendirmeli23 Nisan 2018 Pazartesi 12:16
 • Deregümü İlkokulu'na kütüphane kurdular23 Nisan 2018 Pazartesi 09:45
 • Başkan Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:55
 • Vali Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:12
 • Günaydın’dan işadamlarına davet21 Nisan 2018 Cumartesi 11:24
 • Apart ve yurt yatırımları doyum noktasına ulaştı21 Nisan 2018 Cumartesi 09:05
 • Haydi Çocuklar Gökkubbe’ye21 Nisan 2018 Cumartesi 08:12
 • Kurumlara TYP kapsamında 895 işçi alınacak20 Nisan 2018 Cuma 16:55
 • 25 km hızla radara girdi20 Nisan 2018 Cuma 16:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim